Докладът на Държавния департамент на САЩ за състоянието на човешките права в света (през 2022-ра), който се появи тази седмица, се прави всяка година.
Това е рутинен доклад за човешките права и защитата им, но с това свързан въпросът какво прави държавата по тази тема – коментира пред Радио София адвокат Александър Кашъмов, директор на Програма "Достъп до информация"
Основните проблемни области са борбата с корупцията и (не)успеха на българските институции в тази борба, както и състоянието на съдебната система.
Проблеми, фиксирани в Доклада съответстват на констатации, описани в редица други документи, изтъкна Кашъмов:
„Трябва са си научим уроците, да приемем сериозно констатациите, те не са от полза за тези, които правят доклада, а за българските граждани – ако държавници и политици предприемат необходимите подобрения.“
- За България Докладът констатира:
▪ жестоко или унизително отношение от страна на властите, включително към задържани лица, мигранти и разселени и настанени в институции деца;
▪ произволни арести; сериозни проблеми с независимостта на съдебната система;
▪ сериозна корупция в държавната администрация;
▪ престъпления, включващи насилие или заплахи за насилие, насочени към членове на ромската общност;
▪ престъпления, включващи насилие или заплахи за насилие, насочени към ЛГБТ общността.
По думите на Александър Кашъмов България стъпи накриво още през 2017 г., когато се прие закон и се регламентира статутът и функциите на КПКОНПИ. Комисията не може да се похвали с ефективност, тя трябва да се прекрои, да се раздели на две – за противодействие на корупцията и отделно - за отнемане на незаконно придобитото имущество.
Освен борбата с корупцията, най-съществената промяна, която трябва да последва Доклада, е свързана със съдебната система и ролята на главния прокурор и Прокуратурата.
„Всеки пряко или непряко е засегнат съществено по тези проблеми теми. Колкото повече се допуска престъпления и корупция по високите етажи, толкова повече се отнема възможността хората да усетят повишаване на стандарта на живот“, подчерта адвокатът.
Противодействието срещу корупцията в частта конфликт на интереси трябва да обхваща цялата държавна администрация, а не само лицата на висши длъжности, смята още Кашъмов.
Колкото до въпроса за мигрантите, адвокатът е убеден, че в нормална страна може да има контрол и в същото време - подходящо отношение към хората, които търсят по-добро бъдеще.
Експертът обърна внимание и на вълната от т.нар. „дела шамари“ от големи компании, от политици, от други публични фигури към журналисти и последствията от затварянето на устата на медиите – реалната опасност гражданите да останат неинформирани.
Чуйте разговора на Лъчезар Христов.
Коментатори във "Форум" тази седмица са икономистът и политически анализатор Георги Вулджев и дългогодишният журналист Едуард Папазян. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес бяха: - Бойко Борисов заяви, че "с облекчение" оттегля кандидатурата си за премиер - Възможно ли е правителство с равноотдалечен..
Вече 12 години фондация "За нашите деца" осъществява кампанията "Тази Коледа чудесата правите Вие". В нея могат да се включат компании, корпоративни екипи и бизнеси чрез продукти с кауза. До 22 декември екип на фондацията ще бъде и на Sofia Christmas Fest, където на специален щанд могат да бъдат закупени коледни изненади с благотворителна цел,..
Десетото юбилейно издание на "Базар на професиите", организирано от Българската мрежа на глобалния договор на ООН ще срещне деца и младежи с компании и професионалисти от различи сфери. То ще се проведе на 29 и 30 ноември в иновационен Форум "Джон Атанасов" на София Тех Парк. "Базар на професиите 2024" ще премине под надслов "Твоето бъдеще по твоя..
Приютът за бездомни хора в Перник става целогодишен. Той е с капацитет за 10 лица и освен подслон през зимата, осигурява на настанените в него и топла храна. Центърът за бездомни хора се намира в кв. "Калкас" и досега функционираше само през зимните месеци. Той е създаден през 2020 г., припомни пред Радио София кметът на Перник Станислав..
В предаването “Радиокафе“ художникът Орлин Атанасов разказа за изложбата „Странни мисли по никое време“, която се открива на 27 ноември в джаз клуб в София. "Никое време“ е времето, в което живеем, а “странните мисли“ го съпътстват, изскачат най-различни, изненадващи и мен самият, затова си мисля, че би била любопитна и за зрителите",..