Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Артисти говорят за провала

Галина Борисова, Силвия Чернева, Цвета Дойчева
Снимка: Радио София

Втората среща от серията дискусионни събития с фокус върху провала ще се състои на 25 март 2023 г.

Да се говори за провала само по себе си вече е събитие, но да се говори за провала пред публика, с покана за диалог в група е сериозен отзвук, казват организаторите - Цвета Дойчева и Силвия Чернева от Сдружение “Стайна температура” и ХОД Движенческа лаборатория.

В дискусиите участват представители на артистичния и обществения живот, които споделят своя опит с неуспеха и уроците от него.

На връх Благовещение, гост ще бъде хореографът Галя Борисова, която ще разкаже пред публика каква роля е оказал провала за нейния професионален път.

"Има едни неща, за които всъщност човек не иска да говори, защото са много лични. И ако човек иска да пази своето лично пространство не е много удобно, но това беше може би нашето поколение, нашите родители, докато сега ми се струва... младите хора говорят много по-открито", отбелязва Галя Борисова и споделя, че при нея и приемът в балетното училище не е бил от първия път. Животът ѝ, въпреки че е избрала да говори за провала, е низ от успехи.

През 1996 г. Галина Борисова става стипендиант на Международната хореографска резиденция в Дюк Университет, Американски танцов фестивал. През 1998 г. е носител на първа награда за хореографията “A Never Ending Story” на Международния танцов конкурс в Гронинген, Нидерландия. Получава приз за солото „Хуанита Хилдегард Бо“ в Сърбия. Галя Борисова е номинирана два пъти за ИКАР за спектаклите „Танцувам Мария Калас“ и „Тук Долу всички люляци умират“.
Автор е на повече от 50 проекта, показвани на различни международни фестивали и форуми в Европа и САЩ. Работи с хореографите Луиз Берард, Канада; „Дежа доне“ - Ленка Флори и Симоне Сандрони, Елза Лимбах, САЩ;
Кубилай Хан Инвестигейшън, Франция и др.

По повод идеята за организирането на серията събития, посветени на разговори за провала, Цвета Дойчева споделя:

"Бяхме провокирани от всеобщо преследващия успех, който дебне отвсякъде и който много се натиря във физиономиите на хората. Не знам как точно стигнахме до темата за провала, но беше много любопитно за нас какво точно се случва в провала и защо е толкова скрит той. И решихме да го изложим на показ".

Самите организатори - Цвета и Силвия са артисти, затова и в тази среща разглеждат именно неуспехите на артистите.

"Един от въпросите, които задаваме на нашите гости е - ако провалът не е освидетелстван това прави ли го провал? Но всъщност и пред себе си човек се проваля много пъти и как реагира на провала? Провалът може да бъде във всяка една сфера", казва Силвия Чернева и добавя, че артистите имат умението да превръщат своите провали в комични истории, което означава, че вече са ги преодолели.

За следващите издания на поредицата от срещи, посветени на неуспехите, организаторите са подготвили и гости от други области на социалния и културения живот.

Серията дискусии “Разговор за провалите” са част от по-мащабната инициатива “Културен календар в Ход”, която е подкрепена от Столичната община и програма “Култура”.

Входът за дискусията е свободен, но е желателна е предварителна регистрация на hi@hod.bg.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работиха: Полина Начева, Мария Бояджиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Петко Теофилов пред кабинета си в къща-музей Димчо Дебелянов

Историята оживява - Петко Теофилов, беседа първа

Родният дом на най-нежния лирик в българската литература - Димчо Дебелянов е любимо място за работа и вдъхновение на всеотдайния и решителен копривщенец, за когото ще разкажем днес.  Той се казва Петко Теофилов - първият директор на Дирекция “Музеи” в град Копривщица: Разговор с доц.д-р Марина Теофилова - изкуствовед, преподавател в катедра..

публикувано на 04.05.24 в 16:05
Ул. “Московска”

Софийски разкази - Разходка по “Московска”

Ул. “Московска” е една от визитките на столицата ни. Преди се е казвала "Орханийска". Началото ѝ е при ул. "Малко Търново", където сега е ДА "Архиви". Преди там е била старата часовникова кула, съборена според легендата, по настояване на часовникарските ателиета. Друга легенда свързва къщата на номер 15 с любовница на Фердинанд, но всъщност къщата е била..

публикувано на 04.05.24 в 15:00

Адресите на любовта - Сава Хашъмов

Сава Хашъмов се жени за вдовицата на своя учител Да, наистина имам три брака и доста любовни авантюри, но аз съм зодия Риби - когато се влюбя, се женя - казва в интервю приживе, доайенът на Народния театър Сава Хашъмов. Той играе в академичната трупа 43 сезона, пресъздавайки повече от 100 роли. Елегантен, висок, с аристократично излъчване,..

публикувано на 04.05.24 в 14:00
Алекси Калев

Фестивалът ражда и любов

Мидалидаре рок с Алекси Калев - покана отсега: "Почнахме в 2017, това ще е четвъртото издание. Все още магнитът са артистите, но се стараем хората да идват за фестивалното изживяване. Пуснахме 1000 билета "на зелено", без имена и ги продадохме за 10 минути. Това, което правим е като европейски фестивал.  Миналата година имахме 20000 души за..

публикувано на 04.05.24 в 11:54
Мария Веселинова

Ах тези родители

Мария Веселинова, режисьор на "Ах тези родители" за спектакъла и за отношенията родители-деца: Идеята дойде от сина ми, който много хареса едноименната книжка, писахме на автора, той даде съгласие. Реално ни трябваше добър автор, който да превърне идеята в пиеса. Получи се много добре. Работата не е лесна. Темата е важна за родителите - в спектакъла..

публикувано на 04.05.24 в 10:16
Снимки: Спаси София

Нови платформи на столични спирки ще улесняват качването и слизането

Нови спирки на градския транспорт ще бъдат изградени в столицата, анонсират от "Спаси София". При тях се предвижда поставянето на специални платформи, които правят качването и слизането от превозните средства по-достъпно и безопасно. Платформите са на нивото на тротоара и “удължават” спирката до вратите на превозните средства. Така се осигурява..

публикувано на 03.05.24 в 19:03

Свободен достъп до експозиции, боб чорба и влизане в бойна кабина на 6 май

Националният военноисторически музей (НВИМ) и тази година ще отбележи празника на Б ългарската армия 6 май с вход свободен за посетители  на постоянната си хронологична и външна експозиция . От 10.00 до 17.00 ч. свободно могат да бъдат разгледани и временните изложби „Армията във време на промени“, „Белезите на войната:..

публикувано на 03.05.24 в 16:50