Започва третото издание на Фестивала за илюстрация и графика – ФИГ. За него ни говорят Мила Михайлова – организатор и София Попйорданова - автор:
"Грешка в книгата на Аз-а" е темата, около която се събираме. Трима родни автори и трима чуждестранни са участниците. Работилниците ни са за ризо и ситопечат, тази вечер е перформативна вечеря с терор кухня. Идеята е, че плътта се стопля на 50 градуса и понеже има такива температури, трябва да си зададем въпроса какво правим и какво се случва?" (Мила)
София: "Книгата ми "Трептения" се зароди преди 4-5 години. Събирах трептящи ветрове и сенки върху стените. Събирах ги в главата си, снимах неща. Когато почнах дипломната си работа, реших, че им е дошло времето да ги изложа в книга.
Преди 3 години започнах да я правя, тогава ме интересуваха повече абстрактни издания. Харесваше ми да експериментирам с не толкова илюстративна визуалност, с формата на книгата.
В книгата ми участва и зрителят ѝ. Всичките движения, които улових, избрах да ги представя като кинеграма, нещо като анимация. Раздвижвайки четеца върху изображението, то почва да трепти и да се движи. Неподвижни, те изглеждат като сеизмограф на картина."
"Моли Роуз Дайсън от Берлин е специален гост. Тя работи с интересни клиенти и ще сподели процеса си на работа и грешките си, самото значение на грешката за развитието на един артист.
"Финалните дни са разпродажба на принтове и публикация на 20 млади автори. За пръв път го наричаме 'супермаркет". Утре ще представим филми "Girls in films" - късометражни анимационни филми на едноименния холандски колектив.
Имаме и две работилници за деца, ще се учат на ситопечат върху тениски и цианотопия." (Мила)
Коментаторите на тази седмица във "Форум" обсъждаха следните теми: Какви трябва да бъдат приоритетите пред редовното правителство ? Абстрактна ли е темата за съдебната реформа? Когато няма стабилно правителство, държавната администрация прави... нищо. "Хората имат нужда от присъствието на държавата в техния живот, но до определени..
Какви ремонти на общежития се извършват с днешна дата в столицата и в цялата страна? Води ли това до проблеми с местата за настаняване? Променят ли се и как условията за настаняване в студентските общежития на различните университети? По тези ключови въпроси разговаряхме с председателя на Националното представителство на студентските..
Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) през 2025-а ще отбележи своята 105-годишнина. Във връзка с честванията са предвидени различни събития. Повече за инициативите, както и за висшето образование у нас, разговаряме с проф. д-р Димитър Димитров – ректор на висшето учебно заведение . Той изтъкна, че за поредна година..
Банките осезателно вдигат лихвите по потребителските заеми . През декември 2024 г. средният лихвен процент на новоотпуснатите левови кредити за домакинствата вече е 10.03%, а с допълнителните такси годишният процент на разходите (ГПР) става 10.68%, сочат данните на БНБ. Ръстът на лихвите по потребителските заеми спрямо предходния месец (ноември)..
Вече стана ясно, че учителите са готови на протестни действия , ако не получат обещаното увеличение на възнагражденията. Според колективния трудов договор (КТД) техните възнаграждения трябва да са в размер, равен на 125% от средната брутна заплата за страната . " Не проектираме компромиси . Не сме обсъждали алтернативи. Очакваме да се..
Тази вечер (5 февруари 2025 г.), от 18.30 ч. в Литературния клуб на Столичната библиотека ще гостува Нинко Кирилов в поредицата "Поет на месеца". Той е автор на книги с поезия, проза и драматургия: “Двойници и животни” (2013 г.), “Човек сред хората” (2017 г.), “Три пиеси” (2018 г.), “По-сурово” (2019 г.), “Падане завинаги” (2021 г.), “И други..