Елица Стоилова е в основата на платформата umni.bg, спечелила награда на Световната туристическа организация в Лас Палмас:
"Състезанието на Световната Туристическа Организация на ООН привлича стартъпи за превъзмогване туристическите проблеми по време на КОВИД. Островите имат по-големи проблеми от градските и имаше категория за иновация и дигитални решения за островни дестинации. Участвахме 110 компании от 49 страни, в нашата категория бяхме 5 компании - Испания, Индия, 2 от Гърция и ние. Успехът дарява подготвени умове.
Кандидатствахме в последния възможен ден, благодарение на часовата разлика успяхме. 17 години съм живяла на Марианските острови и имам много добра представа за проблемите на островните дестинации. Всичко идва по въздух, повечето клиенти са на 2 полета разстояние, няма достатъчно персонал и не може да се разчита на минимален местен пазар. Островните дестинации зависят от полети и круизи, туристите днес търсят по-кратки пътешествия.
В много острови си тръгнаха живеещи там, това допълнително оскъпи транспорта. Финалът беше в Лас Палмас на Канарските о-ви. Проектът ни е иновативен и решава доста проблеми на островните държави. Имахме 5 минути да си разкажем устойчивостта на проекта. Не става въпрос само за полза за туристите, а и за местното население. Ние сме платформа и това позволява от острова тя да бъде разработена, привнасяме нов тип бизнес там и островът става конкурентно способен. Спестяваме огромни печатни ресурси. Понякога информацията в интернет е подвеждаща, посещават се местата на първите две страници от гугъл и трипадвайзър.
Проектът не е просто на идейно ниво, в 2019 бяхме направили това за Пловдив - Европейска столица на културата, имаме опит, в момента разработваме това за друг град. Очакваме контакт от СТО за конкретни острови.
Спомената съм като една от вдъхновяващите жени в България с платформата ни umni.bg. На пазара сме с работеща платформа, която създава добавена стойност на бизнеса и персонала. Оптимист съм в разговора за или против ИИ. Сред клиентите ни са от НПО до погребални агенции, Факт е, че ИИ не е взел нито едно работно място, включително и с дигиталната библиотекарка Ели във Варна. Двамата библиотекари, които тя замества, в момента се заемат с по-специфични задачи, вместо да отговарят на рутинни въпроси."
Време е за поредното ни гостуване в Сливница. Този път започваме с Младена Шуманова - педагогически съветник в Професионалната гимназия по транспорт и с ученика в 8 клас Александър Русков за създадената преди 2 години междуучилищна телевизия: "60 години сме град, но имаме много история, населено място сме от древни времена, на Римски път сме. В..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..