Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Грешката - във фокуса на третия Фестивал за илюстрация и графика

Снимка: fig.bg

На фона на много безгрешни хора и институции (поне такива са им претенциите), организаторите на Фестивала за илюстрация и графика подхождат с доста (само)ирония и формулират темата на третото си издание така: „Трябва да има някаква грешка“.
Но дали е предположение/съмнение, присъщо на творческите натури или императивно изискване към участниците?

„Това е и подкана да приемем грешките като нещо необходимо и ползотворно“, обясняват организаторите.

10-дневната разнообразна програма тече до 2 април и до момента надминава всички очаквания. Това издание се очертава най-силно, потвърди пред Радио София Васил Владимиров (▼), един от кураторите на фестивала:


„Какви са отношенията между хората, как работим, как се организираме икономически, политически… Догмите, които съществуват, са толкова вродени в начина ни на мислене, че понякога е нужна грешка, за да видим нещо ново и да преосмислим света около нас.“

По думите на Владимиров фестивалът не е в познат, класически формат. Много от посетителите биха се изненадали или шокирали. Понякога илюстрацията или графиката служи за начална точка на дадена проява, но отсъстват във финалния продукт.

Събитията ще се провеждат между стените на 11 пространства, разпръснати из цяла София и ще включват както утвърдени, така и изгряващи артисти.

Програмата включва свободен обмен на идеи и умения, експерименти и дискусии, изложби, засягащи чувствителни теми и актуални проблеми, работилници, представящи нови начини на мислене и творене.

Сред близките акценти кураторът препоръча изложбата „Дешифрирано двусмислие“ (28.3.23, 19:30 ч.) на Rawlab - сестрите Рослана и Радина Йотови, които представят инсталация и изследват как изкуственият интелект се справя с метафори. Близо до тази арт провокация същата вечер може да се разгледа и групова изложба с участието на 24 български и чуждестранни артисти, предложили в отворена покана миниатюрни творби.

Още за програмата може да прочетете тук и да чуете в разговора на Лили Големинова.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Евгени Серафимов

Как един учител на годината променя града

Продължаваме кюстендилските си срещи с Евгени Серафимов, автор на концепцията за нетрадиционната коледна елха, предизвикала оживени дискусии в града: "Кюстендилци са много ревниви към града си, разбират от красивото. Елхата бе композиционен център, площадът като че ли порастна. Получи се европейски площад. Самоцелното оригиналничене не е моят път...

публикувано на 05.01.25 в 12:06

Красота, комфорт и радост от живота

Тромпетистът Михаил Йосифов за връзката си с Осоговската планина: "Музикалната ми пиеса "Отново в джаза" е като ефект на пеперудата. Мишо написа музиката на спектакъла, това е за мен проекта на годината. В един разговор за джаз музиката на бенда ме помете като вълна. Представих си какво ще е за публиката, ако успея да го прехвърля на театрална сцена...

публикувано на 05.01.25 в 11:22
Кюстендил

Кюстендил: ски, слънце, медицински туризъм

Първото неделно "Радиокафе" за годината гостува на Кюстендил, а пръв в него гостува самият кмет, г-н Огнян Атанасов: "Смело се заявихме като културната столица на Западна България. Културата е основен двигател в един град да има добър живот. Работим и за местното население, и за туристическия интерес. Съхраняваме и представяме традицията, но сме с..

публикувано на 05.01.25 в 10:39
професор Панка Пелишек

Историята оживява - професор Панка Пелишек и нейната пианистична школа

Изключителна клавирна педагожка - личност, родена да дарява знание. Виртуозна пианистка, която впечатлява с талант, техника и отношение. Прави го със замах, както в родината си, така и из цяла Европа.  Тя се казва професор Панка Пелишек. С разказ за нейния 90-годишен път откриваме поредицата “Историята оживява” за Новата 2025-а година: Слушаме..

публикувано на 04.01.25 в 16:00
пивоварна Братя Прошек

Софийски разкази - Братя Прошек

Имало ли е примитивни пивоварници в София преди фабриката на братя Прошек? По колко бурета дневно се е пило в София? Кои поети и писатели са били сред посетителите на "Дълбок зимник" и какво е свързвало кръчмата с пивоварната? Освен отговори на тези основни въпроси, напомняме и другите дела на двамата братя и кой от тях е бил личен приятел на Левски -..

публикувано на 04.01.25 в 15:00
Фестивал „Сурва“

Маскарадността е жива традиция

Фестивалът „Сурва“ гостува в Борисовата градина на 5 януари. Подробностите от  заместник-кмета на община Перник Стефан Кръстев и Борис Радев: "Очакваме да доставим голяма радост с шест от най-награждаваните групи на "Сурва Перник". Те са от област Перник, три са от община "Перник", като две от групите са носители на най-голямата награда "Златната..

публикувано на 04.01.25 в 11:42

Необходимият художник

СВОБОДНА ЗОНА - Гледна точка , изложба,организирана с благодарност към проф. Иван Кирков. Представя ни я Валентин Щинков: "За 4-5 поредна година организираме това събитие за човека-явление в българската действителност. Няма нещо в сферата на изкуствата, с която да не се е занимавал. Филип Зидаров го нарича "необходимият художник" - дава сили на..

публикувано на 04.01.25 в 11:04