Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Грешката - във фокуса на третия Фестивал за илюстрация и графика

Снимка: fig.bg

На фона на много безгрешни хора и институции (поне такива са им претенциите), организаторите на Фестивала за илюстрация и графика подхождат с доста (само)ирония и формулират темата на третото си издание така: „Трябва да има някаква грешка“.
Но дали е предположение/съмнение, присъщо на творческите натури или императивно изискване към участниците?

„Това е и подкана да приемем грешките като нещо необходимо и ползотворно“, обясняват организаторите.

10-дневната разнообразна програма тече до 2 април и до момента надминава всички очаквания. Това издание се очертава най-силно, потвърди пред Радио София Васил Владимиров (▼), един от кураторите на фестивала:


„Какви са отношенията между хората, как работим, как се организираме икономически, политически… Догмите, които съществуват, са толкова вродени в начина ни на мислене, че понякога е нужна грешка, за да видим нещо ново и да преосмислим света около нас.“

По думите на Владимиров фестивалът не е в познат, класически формат. Много от посетителите биха се изненадали или шокирали. Понякога илюстрацията или графиката служи за начална точка на дадена проява, но отсъстват във финалния продукт.

Събитията ще се провеждат между стените на 11 пространства, разпръснати из цяла София и ще включват както утвърдени, така и изгряващи артисти.

Програмата включва свободен обмен на идеи и умения, експерименти и дискусии, изложби, засягащи чувствителни теми и актуални проблеми, работилници, представящи нови начини на мислене и творене.

Сред близките акценти кураторът препоръча изложбата „Дешифрирано двусмислие“ (28.3.23, 19:30 ч.) на Rawlab - сестрите Рослана и Радина Йотови, които представят инсталация и изследват как изкуственият интелект се справя с метафори. Близо до тази арт провокация същата вечер може да се разгледа и групова изложба с участието на 24 български и чуждестранни артисти, предложили в отворена покана миниатюрни творби.

Още за програмата може да прочетете тук и да чуете в разговора на Лили Големинова.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Лидия Върбанова

НАТФИЗ свързва изкуство, бизнес и екология в едно

Иновативната платформа SuCiE свързва изкуството и бизнеса, творците и производители, които могат да вдъхнат нов живот на вече ненужни материали. Платформата е част от проекта “ЕМПАКТ: Съпричастност и устойчивост: Изкуството да мислиш като планина“, съфинансиран от програма „Творческа Европа“ на ЕК, обясни пред  БНР-Радио София проф. д-р..

публикувано на 19.07.24 в 19:18

Рисковете за нервната ни система се увеличават в горещото време

Високите температури са вредни за целия организъм, но особено уязвима е нервната система на човека. По време на горещините се увеличава рискът за поява на остри неврологични заболявания, какъвто е инсултът, а се обострят хроничните – като множествената склероза, проблеми с равновесието и доста други страдания. Това отбеляза пред БНР-Радио..

публикувано на 19.07.24 в 17:24

Кино с коктейл на открито за почитателите на Седмото изкуство

Александра Александрова разказа на екипа на „Добър вечер, София“, как може да се осъществи една мечта – "Кинодвор с коктейл", казано съвсем просто  - кино под звездите, на хладно, с коктейли. Инициативата представя най-обичаните филмови заглавия от предходни години на фестивала “Синелибри“. "Даваме възможност на хората да ги видят под..

публикувано на 19.07.24 в 17:04

Петима ще станат специалисти по киберзащита по стипендиантска програма на БАК

Българската асоциация по киберсигурност (БАК) обяви първата си стипендиантска програма. Тя ще осигури 5 едногодишни безплатни абонамента за най-популярната платформа за университетско електронно образование в света – Coursera, съобщиха от  асоциацията. За участие в стипендиантската програма могат да кандидатстват младежи между 16 и 29..

публикувано на 19.07.24 в 15:36
Емблематичният Васил Найденов

Започна Sofia Summer Fest

публикувано на 19.07.24 в 15:36
Проф. Ингрид Шикова

Ингрид Шикова: България да участва активно в очертаните политики за новия мандат на ЕК и ЕП

Две дами затвърдиха позициите си начело на най-важните европейски органи и това за много хора не е изненада. Роберта Мецола ще оглавява Европейския парламент (ЕП) за следващите 2,5 години, а Урсула фон дер Лайен ще бъде председател на Европейската комисия (ЕК) за още 5 години. В крайна сметка обикновено няма толкова значение кой е..

публикувано на 19.07.24 в 14:18

"Генът на съмнението" на Никос Панайотопулос излезе на български

Недосегаеми, надарени бебета, доказани, зачеркнати – в това е превърнат светът на изкуството, след като в съвсем близкото бъдеще американският биолог Алберт Цимерман изолира гена на твореца. "Тестът на Цимерман" преобръща света на изкуството с главата надолу. Един обещаващ писател, изправен пред страха от евентуално отхвърляне, отказва да се..

публикувано на 19.07.24 в 13:48