Независимо къде живее, благодарение на дигиталните технологии в днешно време човек може да учи всичко, дори да „посещава“ курсове и програми в най-различни сфери на водещи световни образователни институции.
От какво се лишаваме обаче, когато учим предимно в дигитална среда, може ли дигиталното учене да бъде също социален процес? Какъв модел за работа е най-добре да се прилага при групови онлайн курсове? Какво да е съдържанието в обучителните модули? Какви инструменти може да се използват за успешен и приятен процес на учене?
На тези и още редица други въпроси ще предлагат отговори на 30 март, по време на международната обучителна конференция „Future of Digital Learning”, организирана в София от Народно читалище „Бъдеще сега 2006” съвместно с партньори от Италия, Финландия, Холандия, Кипър и Гърция.
Форумът е в рамките на проекта “MOOC4ALL - Innovative Model for Facilitating On-line Learning Success”, съфинансиран от програма „Еразъм+“ на Европейската комисия с подкрепата на ЦРЧР, и предоставя възможност да се проследят иновациите в професионалното обучение и образование, чрез специален модел за дизайн на учебна среда.
Според едно изследване, успеваемостта на хората, които завършват различни онлайн курсове, е между 4 и 6%, тоест изключително малка. Причината е в липсата на много фактори, които ги има на живо - нямаш приятели, с които да учиш, няма хора, с които да споделяш, няма точна методология , която да те изведе на финала и много хора лесно се отказват да завършат даден онлайн курс“, обясни пред Радио София Лора Абаджиева от НЧ „Бъдеще сега 2006”.
Тя съобщи, че е създадено специално приложение за подкрепа на ментори и фасилитатори, за да могат техните курсисти по-успешно да завършват онлайн обученията си.
„Социалният аспект е много важен фактор. Чрез тази апликация създаваме пространство, в което можеш да си толкова социален, колкото в класната стая и с ментора, който би трябвало да пред теб на живо“, обясни Атина Папандреу от Гърция.
Луиджи Вители от Италия разказа как коронавирусната пандемия се е отразила на образователната система в страната му и как дигиталните технологии рязко са навлезли в употреба (всъщност както навсякъде в Европа).
„Ковид изкара наяве социалните неравенства в училището, видя се, че на някои места в страната няма добро интернет покритие. В същото време се откриха други социални възможности“, изтъкна той.
Ученето в дигитална среда е много хубава и приятна възможност за много хора. Човек трябва да се възползва от добрите предложения и желанията си, но с по-висока успеваемост, допълни Лора Абаджиева.
Чуйте разговора на Антония Каменичка.
И след изборите партиите продължават с предизборната реторика. Не потърсиха мостове, вместо да се успокоят, се втвърдиха . Засега се очертава да гледаме по много от предишното Народно събрание. Политическите партии не приемат отговорността за управлението. Политическият егоизъм води към фрагментирането и задълбочаване на противоречията ...
"Да оцелееш като родител в дигиталния свят" е новият проект, който стартират от Националния център за безопасен интернет. Предвид факта, че подрастващите прекарват все повече време онлайн, зачестяват значително и случаите на тормоз. Родителите са основаната целева група, каза пред Радио София Антоанета Василева от Националния център за безопасен..
Нощта на театрите е много търсена и очаквана инициатива, която тази година ще ни зарадва с 12-о издание - от 15 до 17 ноември. В трите вечери на събитието програма ще бъде изключително разнообразна. Ще се състоят и две лайв студиа (Live cam) на 15 и 16 ноември - първото е в Пловдив, а на 16 ноември - в София. В предаването..
От днес започват обсъждания в комисии на предложения от кмета на София Васил Терзиев Проект за актуализация на Бюджет 2024 , съобщават от Столичната община. По думите на Терзиев актуализацията е с фокус върху ключови проекти в сферите: образование, изграждане на инфраструктура, социални услуги. Предложенията са в разходната част да са..
Посолството на Суверенния Малтийски орден представя юбилейна пощенска марка, посветена на 30-ата годишнина от установяването на дипломатически отношения между Република България и Малтийския орден. Суверенният военен хоспиталиерен Орден на Свети Йоан от Йерусалим, от Родос и от Малта е религиозен орден на Католическата църква, създаден е през..
През тази седмица разглеждаме темата за различните аспекти около енергийната ефективност и какви трябва да са мерките, когато сме на прага на зимния сезон. Какви са скритите опасности на сметките от "Топлофикация – София" обяснява Богомил Николов - председател на асоциация "Активни потребители". По думите му, в бележката, която пристига от..
Седем отделни протеста за съгласувани за днес със Столичната община, по повод свикването на 51-вото Народно събрание на 11 ноември 2024 г. По-голямата част от демонстрациите са в района, където са разположени сградите на парламента, правителството и президентската администрация. Движението в центъра на София вече е затруднено. По преценка на..