Какви са скритите опасности на сметките от "Топлофикация – София" обяснява Богомил Николов - председател на асоциация "Активни потребители". По думите му, в бележката, която пристига от дружеството, потребителите трябва да се вгледат в графа "вход-сграда". В случаите, когато целия вход използва парно, без да го манипулира, тази такса не трябва да надвишава 5%.
"Така е във всички нормални случаи и тогава никой нямаше да й обръща толкова внимание, тя е незначителна на фона на общото ползване. Но тази сума "вход-сграда" започне ли да нараства като дял, това е сигнал за проблем. Това означава, че или някои хора са се отказали и не ползват, тогава системата става по-неефективна или някой краде. В общата сума влиза именно, когато някой ползва услугата без да му се отчита", обясни Николов.
Той добави, че няма възможност за самоконтрол от страна на съседите, тъй като те не виждат какво количество топлоенергия е отчетена на останалите апартаменти.
"Политиката в България, по отношение на централното отопление дезертира някъде около 2000 – 2001 г., защото тогава спряха субсидиите и цената тръгна рязко нагоре. Голямото изключение е за сградите, които са построени след 2001 г., защото тогава влезе нормативно изискване да са с хоризонтални щрангове. Така всеки апартамент има собствен топломер и няма драми. Драмата основно е при старите панелки, където щранговете са вертикални", посочи Богомил Николов.
Според него, министърът на енергетиката има право да налага санкции до 5000 лева на всеки, който ползва централно отопление, без това да се отчита, но за 20 г. в България няма наложена нито една подобна глоба.
Николов посочи, че само с поведението си, потребителите могат да намалят с около 30% сметките си отопление.
"Без никакви инвестиции, без смяна на дограма, без топлоизолация, само с енергоспестовно, икономично поведение можем да спестим до 30%. Масово българите обичат да си отварят прозорците "на ножица" отгоре и така седи цял ден. Това е най-енергийно неефективният начин, така губите най-много топлина. Ако искате да губите най-малко топлина, най-малко енергия и най-малко пари – отваряйте целия прозорец. Ако е през януари, 30 секунди са достатъчни да обърнат целия въздух и затваряте“, каза Богомил Николов.
Той посъветва потребителите да обърнат внимание на какво разстояние е поставен хладилника от стената. Ако той е допрян плътно до стената, това натоварва топлообменника. Той не може ефективно да охлажда и това кара помпата да се задвижва повече, което натоварва сметката за ток.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Христо Христозов за някои акценти в Master of Art: "Фестивалът вече десета година показва филми, които не са масови. Но има общност от хора, ценители на това, което показваме. Тя не е малка, но филмите, които показваме, почти не се разпространяват. През фестивала оглеждаме живота си. Гледайки филмите, през разказа за твореца, се учим да живеем..
Ангелина Владикова и Силвия Трифонова от сдружение Bridges ни запознават с Концерта на толерантността под егидата на Австрийското посолство, което от миналата година е партньор на събитието: "Сдружението е създадено преди 16 години - то е платформа за диалог между различните религии и култури. Всяка първа седмица на февруари, от 2011 е седмица за..
Мая Цанева за рубриката "С деца на открито" на БНР и Сдружение "Безопасни детски площадки" ни запознава с ръководството , което СО са разпространили за да се превърнат училищните дворове в зелено споделено пространство: "Приветстваме тази нова програма, стартираща с обновяването на два училищни двора. Нямаме информация за архитектите, урбанистите,..
Лаврен Петров за изложбата на Здравко Александров : "От години сме приели мисията да представяме неговото творчество. Твърде малко бе времето за първата национална изложба миналата година и сега представяме 24 негови произведения в новия ни салон. Половината от тях не бяха показвани на националната изложба. Здравко Александров е оценен рано. Той е..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..
Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото: В първата част се срещаме с "оазиса в степната равнина" по разказ на Вазов от края на 19 век. Защо е била пренебрегната и кога се правят първите стъпки за "охубявяването" ѝ? Слушаме и спомени на Иван Венедиков за държавната и общинска политика,..
В "Адресите на любовта" припомняме за един от най-големите цигулкови виртуози на ХХ век, който умира беден и самотен, непознал любов и женска ласка. Един от редките случаи, в които разказваме анти-любовна история. Навремето наричали Васко Абаджиев гениален, но странен. Днес биха го описали с модерното определение „от аутистичния спектър“...