С повишаването на температурата някои растителни видове започват да цъфтят по-рано, отколкото преди време, примерно преди 50 или 40 години. Това обаче може да доведе до неопрашване, до липса на плодове, защото се нарушава създадената с векове синхронизация между дивите видове. По този начин някои растения биват застрашени от изчезване.
Това обясни пред Радио София експертът Роман Рачков:
„Ако се върнем назад в миналото, ще видим, че и нашите прадеди, които са се занимавали със земеделие, в практиката си са се ръководили по това, което са наблюдавали да се случва наоколо около тях – обясни Рачков. – Наблюдавали са кога пристигат птиците от юг, кога започва цъфтежът на определени растения и т.н. Ето с това се занимава и фенологията.“
Науката възниква в средата на 19. век и се занимава с изучаването на сезонните явления, които се наблюдават в околната среда.
Феномените, които се изучават от фенологията, са от изключително значение за селското стопанство, изтъкна още ученият. И допълни, че температурата оказва влияние и върху насекомите - повечето неприятели по земеделските култури също започват развитието си по-рано.
Затова и науката може да помогне на градинарите да се съобразят кога да засадят определена култура.
„Нашите земеделски производители трябва да бъдат подготвени за това, което настъпва. В тропиците затоплянето в климата няма да се отрази толкова много върху стопанската дейност на хората, но в умерения пояс, където имаме четири сезона, промените ще бъдат видими“, подчерта още Роман Рачков.
Чуйте разговора на Яна Спиридонова.
Тази седмица в сутрешния блок „Събуди се, София“ се спряхме на места и проблеми в „Триадица“ . В колата на Радио София, заедно с водещия Божидар Янев, се качи кметът на района Димитър Божилов . Проблемът с паркирането е един от основните в „Триадица“. Част от района попада в платена зона за паркиране, но кварталите „Гоце Делчев“ и..
Сдружението на засегнатите от заболявания на щитовидната жлеза - ВИОМ за десети пореден път ще даде начало на информационни и скринингови инициативи , насочени към повишаване на чувствителността на обществото по темата за профилактиката, превенцията и ранното откриване на този тип заболявания. В рамките на кампанията на Сдружение ВИОМ са предвидени..
Отбелязваме Деня на Христо Ботев и на загиналите за свободата и независимостта на България. В 12 часа сиренната система в цялата страна ще бъде задействана в продължение на 2 минути. При подаването на сигнала всички пешеходци и пътни превозни средства в населените места в страната трябва да преустановят движението си по улиците и площадите,..
Днес времето ще бъде предимно слънчево. След обяд ще се развива купеста облачност, но само на отделни места в югозападните райони ще превали, съобщиха от НИМХ. Вятърът ще е слаб от изток, след обяд от юг-югоизток. Максималните температури ще са между 25° и 30°. В събота въздушната маса над страната отново ще се лабилизира. Ще се развива купеста и..
Една година "Стоп на рекламата" в София. Проектът се осъществява заедно с Българската ритейл асоциация (БРА) и Сдружението за модерна търговия (СМТ). Те представиха резултатите от кампанията си, която допринесе за успешната комуникация с големите търговски вериги, разпространяващи хартиена реклама през пощенските кутии на гражданите. Според..
През 70-те и 80-те години на ХХ век Мария Казасова записва детски песни за предавания на БНТ от автори като Борис Карадимчев, Стефан Димитров, Георги Костов, Георги Струмски, Асен Разцветников. Десетки години по-късно тя осъществява идеята си те да бъдат отново изпети и събрани в албум. Той вече е факт и носи името от заглавието на една от..
"Дори и в това време на война хората в Украйна си поставят цели, правят планове. Те се опитват да сторят възможните и невъзможните неща, за да оцелеят, за да се поддържат, за да си помагат. И да има образование – това е много важно". Вълнуващите думи на журналистката от БНТ Мария Плачкова са туптящото сърце на интересен разговор в "Късното..