С помощта на наблюдателите и последвала реакция на РИК в редица секции бе преустановено приемането на гласуване на хора със счупени лични карти. След сигнал за възможно заснемане на вота в тайната стаичка, комисията в една от рисковите секции единодушно прие да свали парапета по-ниско, така че заснемането да се предотврати. Други констатирани проблемни практики с изборния процес са масовото наличие на тъмна стаичка вместо параван, извозване на гласоподаватели, както и гласуване вместо избирателя от страна на член на СИК. Подробности пред Радио София разказа Марио Русинов от Антикорупционен фонд.
Той сподели, че от една страна процесът е бил безумно сложен и е довел до редица грешки:
"В Пернишко имаме сериозни подозрения, че наши наблюдатели са видяли признаци на контролиран и купен вот. Например също видяяхме в Ихтиман традиционен тартор, който по принцип е главно действащо лице и има различни публикации, които го свързват с купуване и продаване на гласове как е постоянно в секциите. Гледа кой е гласувал, установява контакт с гласоподавателите и след това оказва натиск върху членовете на секционно избирателната комисия да отчитат по един или друг начин бюлетини въпреки, че те не отговарят за действителни по правилата в Изборния кодекс и методическите указания".
Русинов посочи, че освен това са постъпили сигнали за раздаване на храна в замяна на гласуване за дадена партия, както и извозване на гласоподаватели от местната администрация. Освен това каза, че вината е на няколко нива - промяна на изборния кодекс, редица недомислици свързани с протокола, както и отговорността на самите партии за членовете на секционните избирателни комисии, които е трябвало да доведат подготвени хора с нужните компетенции.
"Оказа се, че много масово преди изборния ден членове на СИК са се отказали да участват и е трябвало местата им да бъдат заети от техните резерви. Което доведе до това, че в нашите секции, които не претендираме да са представителна извадка, но все пак показват някаква тенденция, едва 50% от членовете на СИК са били обучени присъствено, а 20% не са преминали каквото и да е обучение. Това само по себе си също е предпоставка за грешки", каза Русинов и допълни, че след подадени сигнали към РИК и МВР е имало реакция от страна на институциите.
Относно "рисковите секции" Русинов каза, че картата на България е доста изпъстрена от тях, като не може да се каже къде има съсредоточаване. По думите му най-много нарушения се случват в малките населени места, където икономическият статус и образоваността са ниски, което прави хората зависими от такъв тип контролиран вот. Освен това той посочи като най-проблематични многомандатните избирателни райони Благоевград, Пазарджик, Сливен, Бургас и Варна.
Относно слагането на паравани за предотвратяване на снимането на бюлетини Русинов коментира:
"ЦИК даде администрирането на този въпрос с параваните на общините, те за вземат решение дали да са паравани и дали да са тъмни стаички. Резултатът е масово тъмни стаички. Тоест, обезсмисля се Изборният кодекс в тази му част с този нов текст. От друга страна има по-редки методи за контрол и те са "индианската нишка", която в момента доста трудно се осъществява и дори е невъзможно, но преди беше особено актуална. Даже колегите ни от Балканите наричат тази техника "български влак". В началото на деня се изнасят две бюлетини от изборното помещение, като идеята е, че се дава на първия избирател попълнена. Той влиза, гласува с попълнената, но взема от секцията нова, непопълнена и съответно вади нея. Това се повтаря и така се подсигурява, е избирателят винаги ще гласува по начина, по който дилърът на гласове иска".
Русинов сподели, че над 43% от поставените камери са имали проблеми, но видеонаблюдението е една крачка напред, като грешките тепърва ще се изчистват. Той подчерта, че протоколите трябва да бъдат опростени, както да бъде провеждано подробно обучение на членовете на СИК с форма на изпит.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
През днешния ден Софийският университет „Св. Климент Охридски” ще отбележи своя патронен празник с академично тържество. По традиция празникът започна още в 7.30 часа в академичния параклис „Св. Климент Охридски” в Богословския факултет на Софийския университет, където Негово Високопреосвещенство Варненски и Великопреславски митрополит Йоан,..
Днес ще бъде предимно слънчево, след обяд ще има разкъсана висока облачност. Времето ще бъде почти тихо, съобщиха от НИМХ. Дневните температури ще се повишат и максималните ще бъдат между 7° и 12°, в София - около 8°. Над планините ще бъде предимно слънчево с разкъсана облачност. Ще духа умерен, по билата - до силен северен вятър. Максималната..
Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...