Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Човек трябва да вярва в доброто

6
отец Василий Топузлиев
Снимка: Румяна Николова

На Цветница - седмица преди Великден, гостуваме на район Банкя - Столична община. В трепетно очакване на Великден, повече за традициите и обичаите, свързани с Лазаровден и Цветница, от отец Василий Топузлиев от Банкя:

"Св.Лазар е приятелят Божий, само него той така нарича и по име. След няколкогодишни сериозни усилия, това е само началото. Надяваме се да стане център на местната духовна общност. 

Цветница е по-народностното понятие за Вход Господен в Йерусалим. Освещаваме върбови клонки. Дните до Възкресение са Страстната седмица, страст значи мъчение. Народът има нужда от своите духовни пастори, и тогава и сега."

Ще научим и за новия параклис в кв. Михайлово. Гостува Нина Иванова - жената, благодарение на която вече отвори врати храмът Свети Лазар в кв. Михайлово - район Банкя:

"Много съм щастлива, осъществих моя мечта и идея. Човек трябва да вярва в доброто, за да постигне мечтите. Идеята се роди към 2000 г., в кв. Михайлово нямаше храм. Искам да благодаря на район Банкя, на Рангел Марков, Ана Стойкова, Милена Будинова, Пламен Симеонов и на многото дарители, те дадоха и физически труд в построяването му.

В българина продължават да съществуват вярата и духовността. Живущите в кв.Михайлово имаха нужда от такъв храм. Ас съм за възстановяването на вероучението като предмет в училищата, то крепи нашия дух и възпитава положителни качества. Децата трябва да израстват с вяра в духовното и доброто.

В Банкя се отбелязват различни традиции, духовни празници. Спазваме постите, ходим на църква и запалваме свещ за здраве. Благодаря от името на църковното настоятелство на Роберт Цанев, който изгради иконостаса и на Атанас Атанасов за иконоизписването. Получи се прекрасно място, усеща се светлина и положителна енергия."

С Пламен Симеонов - доскорошен зам. кмет на район Банкя говорим за религиозния туризъм и предлагаме един неделен празничен маршрут:

"Маршрутът е до Дивотинския манастир. Там на Петдесетница има голям празник. Новият храм в кв.Михайлово е по маршрута, може да се тръгне от централната църква в Банкя "Св.св. Кирик и Юлита". Тръгва се по Пътеката на здравето, минава се покрай "Св.Лазар", върви се по ул.Китка и след 35 минути сте на Дивотинския манастир. Течението носи 10% повече кислород, всяко вдишване е здраве.

Трябва да се знаят празниците и ритуалите, да се знае езика на тялото като се влиза в църква. Ние не сме учили вероучение и ни липсват тези познания. Вярвам в силата на религията, но държанието ми в църква не е много както трябва."

Проф. Лазар Копринаров е философ и дипломат. Темата ни е за смъртта и възкресението, за образа на Свети Лазар във философски аспект и за пролетта и възраждането на новото:

"Отнасям се с голяма почит към Лазаровден. Името ми е като асансьор на времето, корени, които ме свързват с дядо ми. Лазар идва от Божията помощ. Знанието за смъртта и желанието да не идва скоро, е част от двойнствеността. Лазаровден и Цветница са възкресение на природата, най-вълнуващ е птичият концерт. Възстановява се великолепието на природата. Тя е неуморима.

Св.Лазар е евангелски сюжет. Лазар е съхранил връзката с Божия свят. Възкресяването на Лазар е буквалната причина за преследването на Исус Христос. Светската власт се страхува от духовната. Разпятието е тяхната идея, на фарисеите, че духовната може да бъде унищожена. Но никаква светска власт не може да унищожи силата на духа. Четвъртата власт е между светската и духовната."

Рангел Марков е кмет на район Банкя, Зам. председател на УС на Българската федерация по тенис:

"Аз съм част от хората, които се включиха в инициативата за храма Св.Лазар. Важното е, че успяхме да направим нещо заедно. Коства ни 10 години, но е факт.

Опитваме се районът да се развива като утвърден национален и международен курорт. Ние сме близко до големия град, но тук битува дух на курортно място, опитваме се да го запазим и развием в епохата на урбанизация. Като идват тук, хората трябва да имат усещане за природа, за релакс.

Най-важното нещо, което ни костваше 12-13 годишен труд, бе банята в Банкя - символът на нашия град. Градът се формира около нея. Минахме целия път от нулата, под нулата. Имахме късмет да намерим средства и да направим реставрация, от септември банята може да се ползва. Успяхме да оправим и двата пътя към Дивотинския и до Клисурския манастири. Много различни, интересни и свети места, има и туристически пътеки до тях.

Добавихме още 240 места за безплатно паркиране. Тук ценното е да можеш да се разходиш. Предстои ни следващия етап от водния цикъл - двайсетина км, ще станем отново строителна площадка, моля за разбиране. Имаме и проект за стадион. До 1999 имахме спортно-възстановителен център, който бе разрушен до основи. Банкя е единственото място с футболен отбор без стадион.

Работим по два социални проекта - "личен асистент" и "топъл обяд". Работим и с ЦС ТПК - вече две години правим Коопфест. Имаме и Клуб на дълголетника. След определена възраст социалните контакти ти държат духа здрав."

Арх. Цветанка Разсолкова или трябва ли да бъде вярващ един архитект, който строи църкви: 

"Най-ценното са хората. В миналото, когато предците ни са строели храмове, благодатта извира отвсякъде. Храмът трябва да внушава православно-молитвено настроение. Личи си дали архитектът му е вцърковен. Клисурският манастир е една от големите ми любови. В началото беше разграден двор, нямаше нов храм. Най-напред направихме навес за поклонници, ограда, камбанария и реконструирахме стария храм. Сега като застана пред новия храм си казвам, че не съм го правила аз.

Има значение благодатта на Светия Дух. Имам усещане, че хората стават по-отворени, по-духовни. Ако си богат материално, а в сърцето си нямаш любов, няма как да построиш къщата."


По публикацията работи: Людмил Фотев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Около млади хора е много хубаво

Павлета Семова и Марина Василева от Банско джаз академия за смисъла на съществуването ѝ: "Всеки артист от нас е различен, това дава по-хубав по-хубав резултат за бъдещото присъствие на младите, те да могат да се докоснат до нещо по-различно. Стараехме се да изглеждат максимално естествени като се качват на сцена. Има ключови неща, които могат да дадат..

публикувано на 11.08.24 в 10:58
Александра Полежанова

Александра Полежанова: закърмена съм с джаз

Александра Полежанова - Aly от Банско спечели наградата на фестивала за талант от Банско: "Зад тази награда стои много труд, усилие, търпение. За трети път се докосвам до Джаз-академията - страхотна възможност да се докоснем до изпълнителите от голямата сцена. Много ми бе интересно да си говорим с Чинция Тедеско - различна от всичко, което съм слушала..

публикувано на 11.08.24 в 09:51
архитект Наум Торбов

Историята оживява - архитект Наум Торбов

Време е за нов разказ за поредната изключителна личност от българското общество. Още един човек, забравен в продължение на половин век - архитект Наум Торбов. За щастие живеем в години, когато нещата се променят. Споменът и историята за отдадени, скромни и изключително способни българи се възражда.  Признавам си, минавал съм десетки пъти покрай..

публикувано на 10.08.24 в 16:00

Софийски разкази - Радио разходка с Пейо Яворов

Р адио разходка по адресите, свързани в София с Пейо Яворов. Началото е къщата, където живее Мина Тодорова и брат ѝ Петко Ю.Тодоров. Къде е разположена посмъртната маска на Яворов и кои са другите места, свързани с поета, както и коя е личността, опитала се да обърне общественото мнение срещу Яворов - в звуковия файл:

публикувано на 10.08.24 в 15:00
Невена и Шарлето

Адресите на любовта – Невена Коканова и Любомир Шарланджиев

Режисьорът реагирал сдържано на  увлечението ѝ по Раде Маркович, но ѝ казвал „Ако ме напуснеш, ще умра!” „Обичам те, но него го обожавам. Не мога да го зарежа и да тръгна с теб, защото много ще го нараня“, споделя в интервю Раде Маркович с какви  думи Невена Коканова се сбогува с него, за да остане при мъжа си, режисьора Любомир..

публикувано на 10.08.24 в 14:00

С деца в кухнята

Как може да се превърнем в шеф готвач за любимите хора от дома си? Празнуваме деня на готвача с кулинарния блогър и фотограф, Ваня Грозева , създател на авторски здравословни рецепти: "В началото идеята ми бе провокирана от желанието на моите близки да им споделям снимки, те искаха рецепта, а аз никога не готвех по точни пропорции. Радвам се, че..

публикувано на 10.08.24 в 11:31
Деси Иванова

Всеки има лична история, свързана с четенето

Има ли разлика между купуването и четенето на книги? И за консуматорската тенденция, която се засилва от все по-атрактивния външен вид на книгите, които често служат само за декорация - Деси Иванова от  Trouble Bakers : "Интересът към книгата не отслабва. Хората предпочитат да имат достъп до по-нова литература, но бюджетите на обществените..

публикувано на 10.08.24 в 10:51