Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

София Проданова дебютира със „Софийски солисти“ и премиерен за България концерт за цигулка

Маестро Константин Добройков ще поведе камерен ансамбъл „Софийски солисти“ с програма от творби на двама значими композитори. За първи път в България ще бъде изпълнен Концерт за цигулка и струнен оркестър на водещия полски композитор Анджей Пануфник, вдъхновен и по поръчка на именития цигулар Йехуди Менухин.

Втората творба в програмата е "Просветлена нощ" оп.4 (1917) от Арнолд Шьонберг.

Музикалното събитие ще е в столичния Централен военен клуб на 19 април (сряда) от 19 часа.

Солист в първата творба ще бъде цигуларката София Проданова, която през миналата година бе сред лауреатите в престижния международен конкурс "Йохан Себастиан Бах" в Лайпциг. Тя е първата българка, взела награда в над 60-годишната история на конкурса.

  • През 2014-а Проданова печели пълна стипендия за Yehudi Menuhin School of Music, където учи  при Даяна Галвидите, Джена Шери, Наташа Боярски, Андраш Келер, Алина Ибрагимова, Робърт Левин и др. Следва спациализация в Guildhall School of Music в Лондон в класа по цигулка на Дейвид Такено, като изучава и барокова цигулка при Павло Безносюк и импровизация с Дейвид Долан.
    През 2020 г. София Проданова става част от британския ансамбъл за старинна музика Arcangelo, с който свири в престижни зали като Уигмор Хол, записва дискове с челиста Никола Алтщед, контратенора Тим Мийд, а през 2021 е част от изпълнението на „Матеус пасион“ от Й.С.Бах на BBC Proms в Роял Албърт Хол.
    София Проданова често си партнира са някои от водещите оркестри във Великобритания - Академията за старинна музика, Английски барокови солисти. През този сезон София Проданова дебютира като водач на френския ансамбъл Pygmalion, с който често концертира в  Концертгебау  в Амстердам, Версайския дворец, Elbphilharmonie  в Хамбург, Концертхаус Виена, Операта в Брюксел, Парижката филхармония и др.
    Живее в Лондон и е сред основателите на ансамблите „Apollo's Cabinet“ и „Parnassus“.

„Наистина Анджей Пануфник е малко неизвестен за жалост композитор, който всъщност има толкова много какво да каже – отбеляза София Проданова пред БНР-Радио София. – Неговият концерт е написан през 1971 година. За мен е огромна чест да мога да представя това произведение за пръв път на българска публика. Никой няма да знае какво точно да очаква. Предизвикателство е да убедя всички в това, колко много обичам това произведение, намирам голяма част от себе си като музикант в изразните средства, които използва този композитор.“

Цигуларката допълни, че се е запознала с творчеството на Пануфник като ученичка в Yehudi Menuhin School.
Тя обича бароковата музика и я изпълнява, но ето, че и съвременната влиза в репертоара ѝ.

Просто съм ненаситна за хубава музика, продължавам да търся произведения, чиито изразни средства резонират с мен. Затова и жонглирам с 2-3 цигулки в различни строеве, с различни струни и лъкове. Забавление за мен е да превключвам от един стил в друг“, допълни Проданова.

В момента тя е изпълнител на свободна практика и приема разнообразни проекти – от записи на дискове до концерти в църкви или огромни зали.

Чуйте разговора на Лили Големинова.

По публикацията работи: Георги Нейков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Детето показва своите емоции още в утробата на майката

"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..

публикувано на 21.11.24 в 17:02

Можем ли да променим механизмите на остаряването и да го забавим?

Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..

публикувано на 21.11.24 в 16:55
Доц. д.р Росица Вачева говори за опасността от прекомерната употреба на антибиотици

В България се извършва непрекъснат надзор на антибиотичната резистентност

Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..

публикувано на 21.11.24 в 16:40

Международна конференция отбеляза 20 години БФЖ и отчете постигнатите резултати

Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция  “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

Пактът на ЕС за миграцията рискува да не успее да защити непридружените деца

Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...

публикувано на 21.11.24 в 15:15

Най-добрият роман на Карлос Мола излиза на българския книжен пазар

"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..

публикувано на 21.11.24 в 14:17

Джаз със стил - Даниела Белчева квартет в Париж на фестивала Jazzy Colors

Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..

публикувано на 21.11.24 в 14:17