Какво е за теб природата?
А знаеш ли как да я пазиш?
С тези полупровокативни въпроси започва краткия документален филм „ЖИВОТ БЕЗ СЛЕДА в планината“, сниман в Природен парк „Витоша“.
В него се разказва за житейските цели и нагласа към дивата природа на Асен Величков и Лаура Славов, основатели на пътешественическия бранд „Balcanic:”.
Две години след този 14-минутен филм двамата герои от лентата продължават проекта с новорегистрираната си фондация "Зелено училище" – и все с цел да популяризират и възпитат в младите хора пет основни принципа за поведение в природата:
„Чрез нашата лична история във филма искахме да вдъхновим хората за по-отговорно поведение в природата“, посочи пред БНР-Радио София Асен Величков.
Двамата с Лаура искат да организират неформално обучение за отговорен туризъм, хората да се замислят какво да е тяхното поведение, за да се съхрани природата чиста и дива.
„Принципите не са нещо ново за българите, защото имаме многогодишна туристическа и пътешественическа култура – убеден е Величков (▲). – Но е редно да се замислим с поведението си какво влияние оказваме върху местообитанията и животинския свят. Да обърнем внимание къде отиваме, къде ще отседнем - дали в хотел на милионер или в къща за гости, къде се храним, какво преживяваме, дали сме в защитена територия, имаме ли нужда от гид. Да поддържаме човешки взаимоотношения, да подкрепяме местното производство, малкия бизнес.“
В това се състои и смисълът на сравнително новото за България понятие отговорен туризъм.
За трета поредна година на 1 май ще бъде организирано почистване на река Бакьовска (или Батулийска) до село Бакьово – на около 40 км от София, близо до Своге, съобщи още Величков.
От „Грийнпийс“ са осигурили чували и ръкавици. Достатъчно е да се запишем и да отидем и участваме.
Сборния пункт е в 10 ч. в центъра на село Бакьово.
Чуйте повече по темата в разговора на Елена Пъневска.
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..
В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица Георги Захариев – основател на Finance Academy, и Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН, обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..