Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Перспективи пред икономиката на 21-ви век

Снимка: vuzf.bg

Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ) и Балканската асоциация на икономическите университети организират международна научна конференция на тема "Икономика на бъдещето". Тя ще се проведе присъствено от 19 до 21 април 2023 г. във ВУЗФ, зала 501, гр. София, ул. "Гусла" № 1. Основната цел на конференцията е да предостави обективна платформа за дискусия и да събере на едно място доказани български и международни учени и докторанти, които да дискутират най-актуалните и сериозни предизвикателства пред икономиката на 21-ви век.

Събитието ще протече в три панела - "Бизнесът на бъдещето", "Екология и бизнес" и "Социалните предизвикателства пред бизнеса". Подробности пред Радио София разказа проф. д-р Юлия Добрева, зам.-ректор по учебната и научно-изследователската дейност във ВУЗФ.

"Трите основни направления - "бизнес", "екология" и "социално развитие" са трите основни стълба на устойчивото развитие. Нашата конференция има за цел да събере учени от различни държави, представители на Балканската асоциация на икономическите университети, която ние създадохме с огромно желание миналата година. Това е първата наша съвместна международна научна конференция, поканили сме гости от Албания, Косово, Северна Македония, Сърбия, Турция, Гърция... Същевременно имаме и други гости от наши партньорски университети, които много активно работят по проблемите на устойчивото развитие", отбеляза проф. д-р Добрева.

Основният докладчик, който ще открие конференцията е г-н Ивайло Калфин, който в момента е изпълнителен директор на Европейската фондация за подобряване на условията на живот и труд. Тема на разговор ще бъде това, как човешкият фактор се вписва в цялостната промяна на икономическите модели, която и в момента наблюдаваме. Освен това ще бъдат обсъдени въпроси по отношение на изкуствения интелект в инвестиционния мениджмънт и всички приложения, които използват fintech компаниите. Относно изкуствения интелект проф. д-р Юлия Добрева каза:

"Това е един процес, който трябва да се случи и колкото по-рано го осъзнаем, толкова е по-добре. Необходимо е всички да се адаптираме предварително, включително и образователните институции към тази промяна. Темата на моя доклад е "съзидателното разрушение".

По думите й един пример от широкия спектър на "съзидателното разрушение" е зеленият преход в сферата на енергетиката и навлизането на възобновяемите енергийни източници.

"Именно затова е необходимо да започнем този процес по-рано и си мисля, че в България закъсняхме доста с промените, които така или иначе ще се случат. Това е и ролята на образователните институции - всички работещи да бъдат преквалифицирани, да намерят своята реализация в други индустрии и това да се случи почти безболезнено за хората, които изкарват своето препитание по този начин", сподели проф. д-р Добрева и добави:

"Ние полагаме всички усилия, но за да мине без сътресение е необходимо съвместно действие на образованието, бизнеса и правителството - така наречената "тройна спирала". Трябва да има взаимодействие на трите страни в този процес и то в абсолютен синхрон за да може да се случи по правилния начин и то на време".

Относно изкуствения интелект тя каза, че ние не можем да бъдем изместени от него, а трябва да си партнираме.

"Нашите доклади ще бъдат събрани в сборник, който ще бъде достъпен онлайн и ще може да бъде изтеглен от страницата на ВУЗФ и всички, които се интересуват ще могат да го четат абсолютно безплатно", допълни тя.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Генералният директор на БНР Милен Митев

В основата на Радиото са хората

Генералният директор на БНР Милен Митев за поредното партньорство на БНР с Наградите за бизнес и туризъм и за мястото на БНР като обществена медия: "Подкрепяме наградите, защато имат кауза. Събитието свързва по естествен начин бизнеса с благотворителността. Продължаваме да се борим с разбирането от началото на 90-те, че който прави бизнес е..

публикувано на 04.08.24 в 11:38
Награди за бизнес и туризъм

Въображението те прави добър човек

Наградите за бизнес и туризъм, организирани от Балканска медийна асоциация с подкрепата на Министерство на туризма, за трета поредна година бяха връчени на яхта в Несебър.  Не само представители на юридическия и бизнес свят получиха статуетки, но отличени са и най-успешните компании за туризъм - хотели, ресторанти, туристически агенции и общини,..

публикувано на 04.08.24 в 11:02
Валентин Заяков

Валентин Заяков: туризмът - приоритетен отрасъл

Радиокафе гостува на община Несебър. Говорим за развитието на туризма по южното ни Черноморие и предизвикателсвата през летния сезон. Пръв гост е Валентин Заяков - бивш председател на Комитета за физическо възпитание и спорт, експерт по туризъм и експерт в Народното Събрание в Комисията по въпросите на младежта и спорта: "Несебър е един от..

публикувано на 04.08.24 в 10:24

Историята оживява - Копривщенци в Египет - Масърлиете

Днес разказваме за смели българи, готови да се борят с всевъзможни житейски трудности. В името на по-добрия живот на семействата си, те избират пътя на гурбета. При това в далечен и горещ Египет.  Тези предприемчиви българи от Копривщица наричат масърлиете.  Маср - на арабски език това е името на страната Египет.  Предимно в Кайро и Александрия,..

публикувано на 03.08.24 в 16:00
Проект за комплекс България на Георги и Димитър Фингови

Софийски разкази: Архитектите Георги и Димитър Фингови

Изкуствоведът Теодор Караколев, фондация "Български архитектурен модернизъм" за баща и син Фингови: "По-украсените стилове, като сецесиона са по-популярни от модернизма и затова Фингов-баща е сред най-популярните архитекти у нас. След Пловдив, идва в София и работи заедно с арх. Кирил Маричков по множество проекти, като доста училища в София - като..

публикувано на 03.08.24 в 15:00
Явора и Кен

Адресите на любовта - Явора Стоилова и Кен Нагай

Всички са против брака на внучката на Яворов и потомъка на самурай Явора Стоилова е оперна певица със световна кариера, но у нас е по-известна със забележителните си корени. Тя е дъщеря на племенницата на Пейо Крачолов Яворов и най-ревностна негова изследователка Ганка Найденова и на художника класик Васил Стоилов. Кен Нагай е поет,..

публикувано на 03.08.24 в 14:00
Десислава Желева

Усещане за повече уют

Какви са ползите от воденето на читателски дневник, могат ли и възрастните да водят читателски дневник, какво трябва да съдържа той, съпоставка на книжните читателски дневници и Goodreads.  Събеседник   ни е   Десислава Желева - автор, създател на един от първите читателски дневници за възрастни: "Моята учителка във втори клас ни научи, в..

публикувано на 03.08.24 в 11:42