"Професията ни е прекрасна, работим с млади хора в най-хубавия момент от техния живот, но за жалост в един малък процент от случаите нещата не са толкова позитивни и ведри. Стига се понякога до усложнения, които могат да костват живота на майката и нейното дете. В последните години обръщаме много голямо внимание на това усложнение на бременността, което е довело до състоянието на родилката в Сливен, за която в момента се води борба за живота й. Проблемът не е само в хромозомните заболявания, диабета или преждевременните раждания, а това, с което с години водим борба е хипертоничните усложнения на бременността, които биха могли да доведат до т. нар. "отлепване на плацентата" и много тежък кръвоизлив и то в късните срокове на бременността", каза д-р Янкова.
По думите й симптомите на едно такова остро състояние понякога са много трудно установими и затова често се стига до усложнения.
"Има състояния, които трудно биха могли да бъдат предвидени, но да кажем, че в 90% от случаите имаме вече диагностичните методи, с които да се ориентираме много по-рано от преди да са започнали усложненията", отбеляза д-р Янкова и добави:
"Усилията на Асоциацията по майчино-фетална медицина са насочени точно към това да организират и да обучават в тази насока".
Според думите й майчината смъртност в България е сравнима с европейската и е около 6 жени на 100 хиляди, като въпреки тежкото състояние на здравеопазването нивата на детската и майчината смъртност остават ниски.
"Броят на децата с хромозомни заболявания, които ние откриваме не се е увеличил, но обаче се увеличава процентът, който ние успяваме да диагностицираме в този ранен срок", отбеляза д-р Янкова. Тя посочи, че джипитата трябва да насочват бременните за да може всяка жена да има достъп до специализирана диагностика. Освен това каза, че има големи разлики между информираността на хората в големите градове и провинцията.
Относно тенденциите за отлагане напред във времето на първата бременност д-р Янкова сподели, възрастта на жените с първа бременност у нас и в Европа е около 29 години, които е сериозна възраст.
"Проблемите са в забременяването, а не толкова в проследяването на бременността. Здравето при различните хора е различно, можем да имаме по-здрава пациентка на 40 години, отколкото на 20. Това зависи от нейното общо състояние, от това дали има придружаващи заболявания, диабет, хипертония. До голяма степен ми се струва, че младото поколение е в по-лошо здравословно състояние от по-възрастното, но това не почива на някакви данни, а е по-скоро лично впечатление", отбеляза тя и допълни, че много неща в женската консултация трябва да бъдат осъвременени.
Д-р Янкова посочи, че предстои седми конгрес на Асоциацията по майчино-фетална медицина, на който ще присъстват специалисти от България и чужбина.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Страната ни е на шесто място е света по прекарано време в Тик Ток. С какво тази сравнително млада социална мрежа ангажира толкова голяма част от време ни, как работи нейния алгоритъм, какъв отпечатък постига върху обществото ни и как ще изглеждат бъдещите социални мрежи разказва в “Ритъмът на столицата” Етиен Янев, експерт по дигитален маркетинг с над 12..
Инициатива „Граждански бюджет за ученици“ на фондация „Малките стъпки“ има за цел учениците да получат възможност да управляват бюджет, който да подкрепя техните идеи, като така се приобщават към демократичните процеси още от ранна възраст. Идеята идва през международна мрежа, която се ръководи от организацията People Power, която разработва тази..
Рекордно кратко и рекордно дълго заседание на Столичния общински съвет, блокиране на работата на общинските съветници, заради избирането на ръководство 3 месеца и почти непрестанни спорове - това съпътства работата на местния парламент през тази година. Настоящият мандат започна трудно, а сякаш не идеологическите възгледи, а личните неразбирателства..
Оценките на българите за изминалата година в личен план вече трайно и рязко се отличават от тези за ситуацията в страната и света. 22% от анкетираните заявяват, че годината е била по-добра за тях и семействата им, срещу 24% - по-лоша. Мнозинството, 54% не намират промяна с предишната. Въпреки всички превратности на изминалите 12 месеца тези оценки са с..
Контактният център на Столичната община за подаване на неспешни сигнали в градската среда на София, писма, предложения, запитвания, жалби и заявления за достъп до обществена информация и в празничните дни не спира да получава информация от граждани за забелязани нередности. Днешните сигнали са подадени от различни квартали на София и са..
Коледен концерт за децата, които се лекуват в ИСУЛ и медиците, които са на работа по време на празниците, подготвиха деца от училища в София и страната. Инициативата започва преди 4 години, от 4 б клас на Националното музикално училище "Любомир Пипков“, а тази година се включват цели 4 училища. Зорница Стойкова е майка на едно от децата от..
Двадесет и второто издание на „Българската Коледа“ под патронажа на Президента на Република България продължава. Над 2 890 000 лева достигна набраната сума след края на благотворителния спектакъл, който се състоя в Народния театър „Иван Вазов“. Тази година кампанията е в подкрепа на децата с тежки хронични заболявания и състояния. От началото на..