Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Предизвикателствата пред майчино-феталната медицина

Снимка: Радио София

Какви са стандартите и качеството при опазването на майчиното и детското здраве? Подробности по темата разказа д-р Мария Янкова - заместник-председател на Асоциацията по майчино-фетална медицина.

"Професията ни е прекрасна, работим с млади хора в най-хубавия момент от техния живот, но за жалост в един малък процент от случаите нещата не са толкова позитивни и ведри. Стига се понякога до усложнения, които могат да костват живота на майката и нейното дете. В последните години обръщаме много голямо внимание на това усложнение на бременността, което е довело до състоянието на родилката в Сливен, за която в момента се води борба за живота й. Проблемът не е само в хромозомните заболявания, диабета или преждевременните раждания, а това, с което с години водим борба е хипертоничните усложнения на бременността, които биха могли да доведат до т. нар. "отлепване на плацентата" и много тежък кръвоизлив и то в късните срокове на бременността", каза д-р Янкова.

По думите й симптомите на едно такова остро състояние понякога са много трудно установими и затова често се стига до усложнения.

"Има състояния, които трудно биха могли да бъдат предвидени, но да кажем, че в 90% от случаите имаме вече диагностичните методи, с които да се ориентираме много по-рано от преди да са започнали усложненията", отбеляза д-р Янкова и добави:

"Усилията на Асоциацията по майчино-фетална медицина са насочени точно към това да организират и да обучават в тази насока".

Според думите й майчината смъртност в България е сравнима с европейската и е около 6 жени на 100 хиляди, като въпреки тежкото състояние на здравеопазването нивата на детската и майчината смъртност остават ниски.

"Броят на децата с хромозомни заболявания, които ние откриваме не се е увеличил, но обаче се увеличава процентът, който ние успяваме да диагностицираме в този ранен срок", отбеляза д-р Янкова. Тя посочи, че джипитата трябва да насочват бременните за да може всяка жена да има достъп до специализирана диагностика. Освен това каза, че има големи разлики между информираността на хората в големите градове и провинцията.

Относно тенденциите за отлагане напред във времето на първата бременност д-р Янкова сподели, възрастта на жените с първа бременност у нас и в Европа е около 29 години, които е сериозна възраст.

"Проблемите са в забременяването, а не толкова в проследяването на бременността. Здравето при различните хора е различно, можем да имаме по-здрава пациентка на 40 години, отколкото на 20. Това зависи от нейното общо състояние, от това дали има придружаващи заболявания, диабет, хипертония. До голяма степен ми се струва, че младото поколение е в по-лошо здравословно състояние от по-възрастното, но това не почива на някакви данни, а е по-скоро лично впечатление", отбеляза тя и допълни, че много неща в женската консултация трябва да бъдат осъвременени.

Д-р Янкова посочи, че предстои седми конгрес на Асоциацията по майчино-фетална медицина, на който ще присъстват специалисти от България и чужбина.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Принудителните извалявания в помощ на земеделието

България трябва да започне опити с извалявания от потенциални облаци, което е в интерес на земеделието и напояването. Това заяви Георги Стоянов, председател на Български фермерски съюз (член на голямата европейска организация "КОПА КОДЖЕКА"). Експериментите са свързани с измененията на климата и недостига на вода в някои райони на станата...

публикувано на 16.07.24 в 17:40

Крайградските зони на София ще бъдат застроени

Ограниченията за строителство в крайградски зони на София падат от 2025 година, като огромни терени в крайградската зона на София ще сменят предназначението си. В земеделски земи ще може да се строи, а във вече урегулираните ще бъде позволено по-високо и по-плътно застрояване. Малка част от тях е предвидена за паркове. В Общия устройствен план..

публикувано на 16.07.24 в 16:51
Десислава Алексиева и Петко Славов

Музикално поетични събития "Live на червения диван" завладяват София от утре

В горещите летни дни Столична община, съвместно с FOX book café и музиканта и писател Петко Славов, представят "Live на червения диван" – серия от литературно-музикални вечери на открито с вход свободен. От 17 юли до 6 септември 2024 г. гостите и жителите на лятна София ще могат да се насладят на четири представления на открито с..

публикувано на 16.07.24 в 15:41

Повече контейнери за събиране на текстил

От Столичната община (СО) планират изграждане на система за разделно събиране на текстил, тъй като т. нар. "бърза мода" е много вредна за околната среда. Коментар по темата направи Надежда Бобчева, зам.-кмет по направление "Зелена система, екология и земеползване". По думите й към момента има три фирми, с които СО работи и които са специализирани..

публикувано на 16.07.24 в 15:24

Световни музикални виртуози на една сцена на "Pravets Art Nights"

На 19 и 20 юли 2024 г. в Правец ще се проведе "Pravets Art Nights". Музикалната програма и тази година е дело на Софийската филхармония с диригент Найден Тодоров. Първият концерт е на 19 юли, а вечерта е посветена на музиката на Гершуин. Заедно с оркестъра на Филхармонията, ще чуем и виртуозния немски пианист Себастиан Кнауер, каза пред Радио..

публикувано на 16.07.24 в 13:21
Никул Георгиев

Независими български музиканти представят проектите си в онлайн поредицата Lampa Sessions

Петима музиканти от българската независима сцена представят своите експериментални  музикални проекти в рамките на Lampa Sessions - авторската oнлайн поредица на творческия  колектив Lampa Collective.  Проектът може да бъде гледан в канала на организацията в YouTube,  слушан в Spotify, а всичко за артистите и техните сесии можете да..

публикувано на 16.07.24 в 12:30

Родопската теснолинейка с атракционни пътувания от Септември до гара Цветино всеки уикенд на юли

Атракционни пътувания с ретро-теснолинейката по живописните маршрути на линията от град Септември до гара Цветино предлагат от БДЖ всеки уикенд на юли. Едно от имената, които стои зад идеята е това на Кристиан Ваклинов. Пред Радио София той разказа, че преди 20 години група ентусиасти, служители на държавните железници, решават с много..

публикувано на 16.07.24 в 11:29