Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Част от британското културно лято - в София

София ще бъде домакин на пореден грандиозен концерт под открито небе. На 13.07 тази година ще можем да се насладим на вируозните изпълнения на English Chamber Orchestra, които ще свирят в пространстовото пред храм паметник „Св. Александър Невски“.  Казваме пореден, защото представянето на концерти с класическа музика стана традиция в София. Преди три години отново на същото място се състоя концертът на Соня Йончева и Пласидо Доминго, след това на оркестъра на двореца „Шьонбрун". Кметът на София Йорданка Фъндъкова допълва:

„Подобни концерти показват, че София поддържа високо ниво, готови сме да посрещнем голяма публика и те да се почувстват елегантно, красиво на това знаково място“

Галавечер с English Chamber Orchestra е събитие, което нито един фен на калсическата музика не бива да пропуска. Един от най-великите оркестри на нашето време ще изнесе своя първи концерт у нас в разгара на лятото, а София ще се превърне в домакин на изкуство от най-висша степен. Това потвърждават и думите на зам.-кмета на София в направление Култура, образование, спорт и младежки дейности, Мирослав Боршош:

„Такива събития ни слагат на картата на Европа, хиляди хора ще видят най-красивите места на града ни с изключителни артистични изпълнения.“

English Chamber Orchestra  са известни като кралския оркестър и имат привилегията да свирят на множество важни за кралското семейство събития, защото от 1977 г. имат за патрон принц Чарлз, като тази година ще свирят на коронацията му на 6 май. В София ще звучат популярни произведения на Моцарт, Хендел, Бах и Елгар, както и произведения на британски композитори. Програмата ще бъде удостоена с присъствието на млади български таланти, които ще изпълнят специално разработени български народни песни под акомпанимента на English Chamber Orchestra като реверанс към родната публика. В допълнение слушаме Н. Пр. д-р Робърт Джон Диксън, посланик на Обединеното кралство в България: 

„Аз съм абсолютно възхитен да бъда тук и да ви представя гостуването на ЕСО, които ще свирят с прекасните си музиканти в сърцето на града през юли. За посолстовото ни е голяма чест да участваме и да подкрепим тази инициатива и да посрещнем заедно Камерния оркестър в София. Надявам се, че това е една новина за всички любители на класическата музика, защото това е един от най-известните, обичани и популярни орекстри в Обединеното Кралство и по света дори. Да бъдат тук, в София е голяма привилегия.  Привилегия е и за оркестъра на свири на такова знаково място в сърцето на София и трябва да ви кажа, че във Великобритания вече се говори много за България и София като популярна туристическа дестинация и възможността да се присъства на концерт от такъв мащаб на такова място е нещо изключително. Също така да не забравяме, че това е знакова година за нас – годината на коронация на Крал Чарлз, което също е един много важен акцент за гостуването на оркестъра. Това събитие е част и от британското културно лято и благодаря на всички, че имаме възможност да споделим този празник.“

В концерта под открито небе ще вземат участие 21 музиканти, виртуози на струнни и духови инструменти. Един от специалните гости на сцената ще бъде магичната цигуларка Стефани Гонли, която е лидер на English Chamber Orchestra от началото на 90-те години на миналия век и действащ професор по цигулка в Guildhall School.

На площад “Св. Александър Невски” ще чуем на живо и друг от големите музиканти на нашето време – концертмайсторът Джон Милс. Лидер на Лондонските симфоници, той работи с Кралския филхармоничен оркестър, Кралската филхармония на Ливърпул, Концертния оркестър на BBC, Royal Scottish National Orchestra и др. Освен това е ръководител на големи студийни оркестри, работещи по едни от най-скъпите филмови блокбъстъри в Холивуд - “Батман”, “Джурасик Парк”, “Красивицата и звяра”, “Тор: Любов и Буря” и още много други, каза мениджърът на световноизвестния English Chamber Orchestra. Джеймс Ръдърфорд и допълва:

„На първо място ви благодаря за топлия прием. Знайте, че за нас също е чест да имаме концерт на такова знаково място, като катедралата Св. Ал. Невски. Мога да кажа, че за нас това ще е най-вълнуващото място, на което ще имаме възможност да свирим след края на пандемията. През годините сме свирили из целия свят, нашия оркестър е този, който е пътувал най-много по света. Извън концертните зали за нас обаче най-голямо предизвикателство е било да свирим на круизни кораби заради голямото люшкане там.“

English Chamber Orchestra е оркестър с дългогодишна история и може да се похвали с визитка, с която малко други оркестри по света разполагат. В дискографията му откриваме 860 записа и повече от 1500 произведения, вдъхновени от работата на над 400 композитори. През годините оркестърът свири с едни от най-великите световни музиканти, като техните изпълнения не остават незабелязани и в света на поп културата, като оркестърът работи по саундтрака на няколко филма от поредицата за Джеймс Бонд, както и по партитурите на Дарио Марианели за хитови продукции като “Изкупление” и “Гордост и предразсъдъци”. Подарете си това изживяване на всички сетива на 13 юли в София. 


По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - архимандрит професор Евтимий Сапунджиев

Кой е архимандрит професор Евтимий Сапунджиев? Защо личността и делата му са с толкова съществен принос в развитието на богословието в България? Той  е духовник, учен, апологет, учител, общественик и пламенен защитник на християнството.  През тази година отбелязваме 140 лета от неговото рождение. Архимандрит Евтимий е роден в Копривщица на 25 юли..

публикувано на 28.09.24 в 16:00

Софийски разкази - Изгубените софийски символи

Разговорът е със Здравко Петров от “Исторически маршрути”. Старата централна гара е един от тези изгубени символи - тя служи от 1888, когато железницата стига до София. Кои са архитектите и инженерите ѝ, както и за други символи на града - в звуковия файл:

публикувано на 28.09.24 в 15:00
Юлиян Стоянов и Илко Градев

Пресечните точки като трето течение

Юлиян Стоянов и Илко Градев са членове на септет The Crossing Points Collective. Третото течение в джаза  (The Third Stream) съществува от над половин век и е много хубаво, че в България млади музиканти продължават търсенията на първопроходците ни в него, в лицето на Милчо Левиев, Симеон Щерев и останалите членове на квартет "Фокус". Акордеонистът и..

публикувано на 28.09.24 в 13:39

Когато хората са се събирали да свирят

Наградата за принос към музикалното изкуство акад. Марин Големинов - от Кюстендил се включва Лили Големинова: "Наградата се връчва на рождения му ден, а той е роден в годината на Независимостта. Тогава хората са се събирали да си свирят в камерни състави. Младите от второто поколение български композитори отиват да се учат в чужбина - той..

публикувано на 28.09.24 в 13:20
Кирил Карамфилов

Повдигаме завесата към убиец номер едно

С проф. Кирил Карамфилов говорим за Световния ден на сърцето - 29 септември: "Традиционно това е ден, в който се опитваме да привлечем вниманието към здравословния начин на живот, да познаваме и нормата, и патологията. Повдигаме завесата към убиец номер едно. Ентусиазмът е заразителен от младите към родителите им. Кулминацията на събитието е разходката..

публикувано на 28.09.24 в 13:03

Адресите на любовта - Александър Батенберг

Българка ражда на княз Александър Батенберг три двойки близнаци за 7 години Образован, строен, мъжествен, много красив, с бадемови весели очи, с тънки вежди, бяло лице с алени бузи и черни засукани мустачки, 22-годишният княз Александър Батенберг веднага прави много силно впечатление на всички, които се стичат да го посрещат на българска земя...

публикувано на 28.09.24 в 14:00
Юлиян Петров

Не може да има единен национален стандарт за качество в образованието при толкова различни училища

Над 78% от хората в България смятат, че учебните програми трябва да бъдат опростени като се намали обемът информация и да се наблегне на практически упражнения и формиране на компетентности . Това показва поредното изследване на общественото мнение в системата на образованието, в което участие имат и заинтересованите – родителите...

публикувано на 27.09.24 в 18:36