Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В галерия "График Арт" до 14 май

Изложба по повод 100 години от рождението на Юли Минчев

Проф. Десислава Минчева

Както знаем, изкуството въздейства върху сетивата и емоциите. Такова е и графичното изобразително изкуство. За един безспорен класик в областта на графиката е разговорът в предаването "Радиокафе"  с професор Десислава Минчева, която организира изложба по повод 100 години от рождението на своя баща, уникалният български художник Юли Минчев.

Юбилейната експозиция бе открита на 19 април 2023 г. и показва от най-ранните до последните творчески периоди на художника. Юли Минчев завършва "Графика" при проф. Веселин Стайков, а специалност "Илюстрация" при проф Илия Бешков в Художествената академия

"Той преминава през много и различни творчески периоди и хората са много изненадани, особено от първите му неща, защото той е по-известен с последните си графики, които са по-синтетични, по-декоративни, абстрактни. В нашето семейство, той беше най-модерният художник въпреки, че беше най-възрастният. Беше и най-умерен – в разбиранията си, в поведението си", разказва проф. Минчева. Тя разкри, че началните му рисунки са изключителни и затова оставя хората да ги видят. 

"Това са рисунки, които вече много трудно някой прави и би правил, те са от всичките му пътувания, а той пътуваше доста. Сред тях има от Монголия, която той смяташе за най-прекрасната страна на света – рисунки правени на място, от Индия, Русия, Китай, включително – с туш и перо. Сядаш на една ливада и рисуваш", разказва тя. 

По думите й в по-късен етап той започва да прави графика, изцяло работи линогравюра – гравюра върху линолеум. "Много трудна техника, която дава различен поглед върху изображението, с помощта на огледален образ", поясни проф. Минчева.

Тя уточни, че технологично това не е сложна техника, но техническото овладяване на този образ е уникално. Хората малко подценяват графиката, каза още тя.

Последната самостоятелна изложба на Юли Минчев е била през 1997 година.

Елементът на уникалност в неговата творческа дейност се състои в това, че близките му не са запознати с това, което той твори. 

"Никога не ни е показвал абсолютно нищо от това, което прави, до момента на изложбата", твърди проф. Десислава Минчева. По нейните думи едва тогава те са виждали това, което той е сътворявал с годините.

Казват, че най-добрите графици са били и илюстратори. Професор Юли Минчев е бил главен художник на престижното за времето си издателство "Отечество", работил е по оформлението на списания и комикси, оформител е на прочутото списание "Антени", член на дружеството "Приятели на Индия", съставител и оформител на двутомния албум "Войните на България".

От разказа на проф. Минчева разбираме, че художникът е правел илюстрациите съвместно със съпругата си. 

"Това наистина беше голяма част от техния общ живот. Те винаги двамата ги правеха, като Илф и Петров – той ги измисляше композиционно, а тя с туша и перото, температа ги довършва", казва тя. И допълва, че този творчески период обхваща предимно 60-те и 70-те години. "Някои от тези илюстрации аз пазя, но други са останали по издателствата", твърди тя.

Творческата линия във фамилия Минчеви продължава и днес.

Чуйте още от разказа на дъщерята на художника Юли Минчев – проф. Десислава Минчева в разговора на Гергана Пейкова.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цвятко Кадийски

Ако сънародниците му са като него, значи българите са много добри хора

Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..

публикувано на 24.11.24 в 12:02

Просълзени, озарени, разсмяни хора

Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..

публикувано на 24.11.24 в 11:21

В палитрата от различни стилове влиза всичко

Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..

публикувано на 24.11.24 в 11:02

Доброто да се случи

Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...

публикувано на 24.11.24 в 09:33

Софийски разкази - Душата ми е стон

"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.

публикувано на 23.11.24 в 15:00
Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева

Адресите на любовта с „55 изповеди за любовта“

Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..

публикувано на 23.11.24 в 14:00
Паметникът на Любен Каравелов в Копривщица

Историята оживява - Любен Каравелов: вестник първи, вестник втори

Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..

публикувано на 23.11.24 в 16:00