Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Задлъжнялостта на българското население е доста под средната за Европа

Снимка: архив

Българската народна банка повиши от 1 май 2023 г., основният лихвен процент (ОЛП) до 2,77 на сто при 2,47% миналия месец. Равнището му се изчислява като средната аритметична величина от стойностите на индекса ЛЕОНИА Плюс за работните дни на предходния календарен месец. Показателят е технически, но ясно отразява тенденцията на повишаване на лихвите. Експерти очакват месечните вноски по ипотечните заеми да се увеличат средно с 60-90 лв. Има ли основание за това, какво ще се случи с лихвите по ипотечните кредити и какво ще се случи с потребителските заеми? Подробности по темата разказа Георги Заманов, главен изпълнителен директор на една от големите банки у нас.

"Аз бих добавил и решението на БНБ от миналата седмица за повишаване на минималните задължителни резерви, които мисля, че ще имат по-голям ефект върху дейността на банките и върху лихвите, които се предлагат като депозити и кредити върху банката. Тъй като ОЛП в момента се използва основно като референция за съдебни кредити и съдебни производства", отбеляза Заманов.

По думите му целта на БНБ е да намери правилната рецепта за намаляване на обемите на кредитиране.

"Всеки очаква да има промяна. Тя би се направила бързо от депозитите, защото по-голямата част от българските банки ценообразуват кредитирането, било то ипотечно или потребителско на база на референтните лихвени проценти по депозити. Това е цената, която всяка една банка предоставя за ресурса, който гражданите и фирмите са предоставили при нас за управление", добави той.

Относно това, че по прогнози се очаква основният лихвен процент да скочи до 5% в рамките на 18 месеца, както се наблюдава в някои западни държави, вкл. и САЩ, Заманов коментира:

"Доколкото ОЛП в много малка част от банките влияе върху ценообразуването, това не би променило кардинално лихвите по депозити и лихвите по кредитиране. По-скоро е важно с колко биха се увеличили лихвите, които банките плащат на хората, които са депозирали при тях пари, които практически в момента са малко над нулата".

Според финансисти очакванията са месечните вноски по ипотечните заеми да се увеличат със стойности между 60 до 90 лв. Заманов прогнозира, че вноската на средностатистическия размер на кредита, което е около 100 хиляди лв. ще бъде в рамките на под 100 лв, което е поносима вноска в сравнение с това, което става на пазара. От 2008 до 2022 година в България е имало 136 хиляди ипотечни кредита за жилищни нужди, а в момента има 186 хил. Увеличението за период от 15 години е с удвоен размер - от 7.5 млрд. на 16.5 млрд. лв.

"186 хиляди ипотечни кредита означава, че под 10% от българските домакинства имат кредити. В България има между 2 и 2.5 милиона домакинства, които живеят или в собствени жилища, или в жилища купени с кредит, или под наем. Това означава, че около 9-10% от българските домакинства имат ипотечни кредити. Искам да подчертая, че българската икономика, българското население не е задлъжняло. Ние сме доста далече от средните размери за Европа и говорейки за това нещо, като среден размер на кредита, ако сметнем увеличението на ипотечното кредитиране за последните 15 години с броя на нови кредити излиза, че средният размер на новия ипотечен кредит е малко под 200 хиляди лева", посочи Заманов.

Той добави, че през изминалата 2022 година депозитите в България на физическите лица са нараснали с малко над 6 милиарда лв., а всички кредити са нараснали с 4 млрд. лв. Това показва, че българинът е спестил повече пари в банките. Заманов подчерта, че българската икономика генерира достатъчно ресурси за да се самофинансира.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Информационният портал на Столичната община за изборите помага на софиянци

Информационният портал на Столичната община относно изборите за Народно събрание на 27 октомври 2024 г. и за частичен избор за кмет на кметство Лозен, Столична община, на 20 октомври 2024 г. и този път ще предостави цялата необходима информация за гласоподавателите. Той е създаден, за да осигури на столичани лесен достъп до всички ресурси и..

публикувано на 02.10.24 в 11:53

В ЦИК са получени над 30 хил. заявления за гласуване в чужбина

В Централна избирателна комисия (ЦИК) са получени 30 688 заявления за гласуване в чужбина. В сравнение с изборите на 9 юни са по-малко, коментира председателят на комисията Камелия Нейкова, цитирана от БТА. Всеки, който има право да гласува и се намира в чужбина, може да упражни правото си на вот срещу документ за самоличност. До 12 октомври е срокът..

публикувано на 02.10.24 в 11:23

Боряна Хаджиминчева-БОД, с първа самостоятелна изложба „Подир нишката“

На 1 октомври от 18.30 ч. в столичната галерия „Ателие 28“ Боряна Хаджиминчева - БОД, представя първата си самостоятелна изложба „Подир нишката“, която включва 20 творби в областта на съвременната бродерия. Експонатите представляват минималистични творби, улавящи онази невидима част у човека, която като приказна нишка го води в живота - понякога с..

публикувано на 02.10.24 в 10:36

БДЖ търси 2000 нови служители

В следващите 3 години близо 1400 служители от системата на БДЖ ще са навършили пенсионна възраст, а след шест години – над 1800 от останалите. Средната възраст на работниците е около 52 години. Близо 2000 работни места стоят незаети в системата на БДЖ, а ръководството й изпитва трудности да намери качествени служители. Това става ясно от справка за..

публикувано на 02.10.24 в 10:17
Университет по архитектура, строителство и геодезия

Увеличават се желаещите за прием в Университета по архитектура, строителство и геодезия

През последните години се увеличават желаещите за прием в Университета по архитектура, строителство и геодезия. Висшето училище е с дългогодишни традиции, а специалистите, които са завършили учебното заведение, са създали и все още създават огромна част от заобикалящата ни среда. Специалностите са традиционни, някои от тях с над 80-годишна..

публикувано на 02.10.24 в 09:23

Жена е в тежко състояние в "Пирогов" след пожар в София

Жена е в тежко състояние след голям пожар в центъра на София. Пламъците са избухнали в триетажна къща на улица "Св. св. Кирил и Методий".  Сигналът за стихията е подаден в 22:36 часа снощи, съобщиха за БНР от Центъра за спешна помощ.  Пострадалата е скочила от третия етаж на сградата. Откарана е в "Пирогов".  Към мястото са изпратени три линейки...

публикувано на 02.10.24 в 08:55

Слънчево в сряда, с температура в София около 21°

Днес ще е предимно слънчево. Вятърът постепенно ще се ориентира от изток-югоизток и ще е слаб до умерен, съобщиха от НИМХ. Максималните температури ще са между 19° и 24°, за София – около 21°. В планините ще преобладава слънчево време. Сутринта по високите части на Стара планина временно ще е мъгливо. Ще духа умерен вятър от запад-югозапад. Максималната..

публикувано на 02.10.24 в 07:35