Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Националният литературен музей обяви конкурс за млади поети

Снимка: Радио София

Националният литературен музей (НЛМ) обяви конкурс за млади поети "Владимир Башев". В предаването "Радиокафе" гостува Атанас Капралов – поет, публицист и директор на Националния литературен музей. Заради своя принос в опазването и развитието на тази институция през февруари тази година бе удостоен с медал "За хората с добри сърца". Наградата му бе връчена в къща-музей "Пейо Яворов", град Чирпан от д-р Георги Найденов в присъствието на фондация "Помогни на нуждаещите се" и общественици от Пловдив.

Наскоро той се завърна от Хасково, където се проведе инициатива за отбелязването на 130 години от рождението на Елисавета Багряна.

"В Хасково се провеждат традиционните дни "Южна пролет" – започнат ли те, значи започва и пролетта“, поясни Капралов и сподели, че този празник на литературата и поезията го е вълнувал още от ученическите му години.

"Тогава се събираха по-големи от мен поети, за първи път се озвучаваха имена от нашата литература, а на мен ми беше наистина интересно дали тези имена за в бъдеще ще станат наистина класици", разказа той и допълни, че за негова радост това наистина се е случвало.

В Хасково за първи път се среща с поети като Борис Христов, Владимир Попов, Таньо Клисуров и други.

"Тогава те бяха съвсем млади, идваха за първи път в този град, а днес знаете, са вече утвърдени имена в нашата литература", посочи още Капралов.


За празника с днешна дата той разкри, че: 

"По инициатива на Националния литературен музей са представили грандамата на българската поезия Елисавета Багряна със специална изложба посветена на нея, към която имаше и продължава да има интерес. Тя ще бъде в Хасково до 18 май", сподели Атанас Капралов.

Той изрази увереност, че и сред днешните млади имена на поети, ще се утвърдят такива които ще осветляват пътя на българското слово в бъдеще.

В момента паралелно се провежда конкурс за наградата "Владимир Башев", която Националният литературен музей присъжда на млади автори до 32-годишна възраст.

"Ние събираме в момента книгите от млади автори, които до 15 септември могат да изпращат на адреса на НЛМ", посочи Капралов.

Творбите ще бъдат и оценени от персонално жури с председател писателят Георги Константинов и членове: Атанас Капралов - като директор на музея, Мариана Кирова - уредник на литературния кабинет "Владимир Башев" и още няколко специално поканени членове, които ще присъдят наградата. Тя се дава на всеки 2 години.
Досега са я получавали лауреати като Кольо Колев, Иван Ланджев, Росен Карамфилов, Калин Донков, Добромир Тонев и други.

Чуйте още подробности в разговора на Гергана Пейкова, за да разберете още за инициативите на музея.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Пирдоп

Промишлен район с дадености за туризъм

Днес гостуваме на община Пирдоп и пръв гост и наш домакин е кметът Ангел Геров : "Наследник сме на първото обществено училище, към края на Възраждането е построено първото училище, по-късно е построено и класно училище. Градът се е разраствал и оттук започва нашата история - построява се ново, голямо училище. Първият камък е положен в 1932. По план..

публикувано на 28.07.24 в 11:01

Историята оживява - Учителят Петър Дънов, части 1, 2 и 3

Срещаме ви с личност, даваща смисъл и надежда на духовното начало у човека.  Той вярва, че любовта, истината, правдата, мъдростта и добродетели са качествата, които човек трябва да изработи в себе си, за да бъде най-добрата си същност.  Този човек наричат Учителя!  Да представиш Петър Дънов - Учителя, създателя на Обществото на Всемирното бяло..

публикувано на 27.07.24 в 16:00

Софийски разкази - София преди Освобождението

Как е изглеждала София през 1878-9? Изостанал град ли е бил? Къде е бил "Хендекът", ограждал града? Какво е било населението? Защо е намаляло преди да стане столица? Кои са махалите/кварталите: Язаджийска, Баш чешма, Драз и други? На всички и на други подобни въпроси, отговорите са в звуковия файл:

публикувано на 27.07.24 в 15:00
Ева и Йордан Соколови

Адресите на любовта - Ева и Йордан Соколови

В тежък развод пламва любовта на биохимичката и юристът Ева Соколова е професор по биохимия. Специализирала е като Хумболтов стипендиант в Германия, а докторската си дисертация е защитила в Московския химикотехнологичен институт Менделеев.Йордан Соколов е изявен юрист, председател на Народното събрание, бивш министър на вътрешните работи,..

публикувано на 27.07.24 в 13:55
Калоян Захариев

Във Вселената няма правилен ред

„Ех, магесническа му работа“ от Калоян Захариев - интервю с автора: "Писането ми отне малко време. Роди се без план, идея. Всичко тръгна от самосебе си. Главният персонаж е некромант. Тръгнах с идеята да бъде като Тери Пратчет, но реших да си измислям неща. Във Вселената няма правилен ред. Пиша нещо, което ми харесва, като пишеш един роман си мислиш..

публикувано на 27.07.24 в 11:35

Всеки може да помогне

Националната асоциация на доброволците в Република България организира безплатен уебинар на тема "Основни знания и умения за спонтанни доброволци за действие по време на горски пожари". Георги Влайков, директор ЦПО „Доброволец” с подробностите: "Планираме да запознаем доброволците как се работи на терен, какви са основите рискове, с каква лична..

публикувано на 27.07.24 в 10:43

Да има пълноценно общуване на село

Практически уъркшоп „Малка пермакултурна градина" - събеседник от с.Негушево е Михаела Танева от Фондация "Повей": "Стартираме поредица от практически насочени семинари, показваме различни начини да пшроизвеждаме собствената си храна и така да съживим мястото, училището. Вече е възстановено първото училище, с което започнахме преди години. Проектът..

публикувано на 27.07.24 в 09:52