Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Националният литературен музей обяви конкурс за млади поети

Снимка: Радио София

Националният литературен музей (НЛМ) обяви конкурс за млади поети "Владимир Башев". В предаването "Радиокафе" гостува Атанас Капралов – поет, публицист и директор на Националния литературен музей. Заради своя принос в опазването и развитието на тази институция през февруари тази година бе удостоен с медал "За хората с добри сърца". Наградата му бе връчена в къща-музей "Пейо Яворов", град Чирпан от д-р Георги Найденов в присъствието на фондация "Помогни на нуждаещите се" и общественици от Пловдив.

Наскоро той се завърна от Хасково, където се проведе инициатива за отбелязването на 130 години от рождението на Елисавета Багряна.

"В Хасково се провеждат традиционните дни "Южна пролет" – започнат ли те, значи започва и пролетта“, поясни Капралов и сподели, че този празник на литературата и поезията го е вълнувал още от ученическите му години.

"Тогава се събираха по-големи от мен поети, за първи път се озвучаваха имена от нашата литература, а на мен ми беше наистина интересно дали тези имена за в бъдеще ще станат наистина класици", разказа той и допълни, че за негова радост това наистина се е случвало.

В Хасково за първи път се среща с поети като Борис Христов, Владимир Попов, Таньо Клисуров и други.

"Тогава те бяха съвсем млади, идваха за първи път в този град, а днес знаете, са вече утвърдени имена в нашата литература", посочи още Капралов.


За празника с днешна дата той разкри, че: 

"По инициатива на Националния литературен музей са представили грандамата на българската поезия Елисавета Багряна със специална изложба посветена на нея, към която имаше и продължава да има интерес. Тя ще бъде в Хасково до 18 май", сподели Атанас Капралов.

Той изрази увереност, че и сред днешните млади имена на поети, ще се утвърдят такива които ще осветляват пътя на българското слово в бъдеще.

В момента паралелно се провежда конкурс за наградата "Владимир Башев", която Националният литературен музей присъжда на млади автори до 32-годишна възраст.

"Ние събираме в момента книгите от млади автори, които до 15 септември могат да изпращат на адреса на НЛМ", посочи Капралов.

Творбите ще бъдат и оценени от персонално жури с председател писателят Георги Константинов и членове: Атанас Капралов - като директор на музея, Мариана Кирова - уредник на литературния кабинет "Владимир Башев" и още няколко специално поканени членове, които ще присъдят наградата. Тя се дава на всеки 2 години.
Досега са я получавали лауреати като Кольо Колев, Иван Ланджев, Росен Карамфилов, Калин Донков, Добромир Тонев и други.

Чуйте още подробности в разговора на Гергана Пейкова, за да разберете още за инициативите на музея.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Диригентът Саша Мякиля, композиторът Минко Ламбов и цигуларят Светлин Русев в подготовка за премиерата

Концерт "Вдъхновение"

Минко Ламбов за предстоящата премиера  на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..

публикувано на 26.01.25 в 11:55

В очакване на Анна Нетребко

Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..

публикувано на 26.01.25 в 10:51

Музиката в картините от изложбата "Европа в България"

Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България" на 29.1 в 18 ч.: "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини?  Кога и как се осмисля..

публикувано на 26.01.25 в 10:27

Историята оживява - Радиотеатърът, част 1

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 25.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Историческите сгради на БНР

Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..

публикувано на 25.01.25 в 15:00
Сирак Скитник

Адресите на любовта - Сирак Скитник

В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга.  Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната  Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...

публикувано на 25.01.25 в 14:00
Никола Тулечки (вляво) с Даниел Ненчев

90 години БНР - ще ни вземе ли ИИ работата?

Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии?  Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..

публикувано на 25.01.25 в 12:03