Инициативата е част от мащабна кампания за преодоляване на стереотипите към различни уязвими групи, дело на глобално креативно студио за социално въздействие – Fine Acts.
В предаването "Радиокафе", повече за събитието разказа Светла Баева, директор "Кампании" на Fine Acts и София Хусейн, специалист социални медии.
"Речта на омразата е тенденция, която се засилва като цяло в България. Групите, най-често засегнати от слово на омразата са ромската общност, ЛГБТИ хора и бежанците.
В акцията се включват представители на тези три групи, както и техни активни съмишленици и поддръжници. Те застават срещу ненавистта с усмивка, за да покажат, че да мразиш някого, защото просто е различен от теб, е смешно.
"Беше изключително вдъхновяващо когато се свързахме с тези хора и начинът, по който те откликнаха, когато ги поканихме да се включат в изложбата, бих казала доста смело. Защото когато лично си бил мишена на омраза, дали чрез реч, или по някакъв друг начин, може да ти коства доста усилия да застанеш срещу проблема публично и чрез лицето си", споделя София Хусейн.
По думите й много често омразата идва от непознаване и от това, че не приемаме другия като равнопоставен човек.
"Чрез силата на портретната фотография и солидарността, изложбата има за цел да допринесе за изграждане на разбиране, както и за преодоляване на стереотипите към групи, които често са заклеймявани или отхвърляни”, казват от Fine Acts.
"Ние работим на пресечната точка – между активизма и изкуството", посочи Баева.
"Много често работим с най-различни артисти, така че да намерим по-ефективен подход за да комуникираме върху най-различни социални проблеми", допълни тя.
В разговора тя разказа какво постигат в съвместната си работа с хора от артистичните среди.
Портретите в акцията са делo на талантливия фотограф Яна Лозева и са вдъхновени от проекта Inside Out на световноизвестния артист JR, където чрез въздействаща портретна фотография и широкоформатни плакати поставени в градска среда, се визуализират различни социални проблеми.
Нужно е да се пречупят стереотипите, но как да стане това, какво трябва да се промени?
Чуйте повече от интервюто на Христина Иванова в звуковия файл.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..