Най-добрите преподавателски практики за годината бяха отличени на най-големия образователен форум в България, проведен на 29 и 30април 2023 г. в София.
Целта на форума е подобряване на емоционалната компетентност на учениците, както и обсъждане и развиване на добрите преподавателски практики.
Повече за събитието разказа в предаването "Радиокафе" един от организаторите, експертът от програма "Заедно в час" – Борислава Данева.
"Форумът премина успешно и вълнуващо в присъствието на около 400 човека, учители, директори, хора които се интересуват от образование, представители на наши партньорски организации в неправителствения сектор, публични институции", каза тя.
"Това което чухме и видяхме, е, че хората наистина имат нужда от това пространство за споделяне на опит, за споделяне на добрите примери и възможности", допълни Данева.
По думите й един от обсъжданите важни акценти е важността на това да изграждаме партньорства, за да има едно по-добро и достъпно образование. Тя уточни, че тези партньорства трябва да се случат в по-глобален мащаб, не само между учители и родители, или учители и директорите им, а всички заинтересовани по темата, която касае цялото ни общество.
Друг акцент който тя очерта е даването на повече свобода и овластяване на всички, които работят на терен – учители и директори, които да взимат решения и да създават въз основа на нуждите, в контекста, в който работят.
Нужно е да се изгради среда на доверие към специалистите в сферата на образованието, за да имат те възможност и да бъдат подкрепени да създават и взимат решения, защото те най-добре познават своите ученици, знаят какви методи са работещи за тях и от какво имат нужда, каза още Борислава Данева.
На форума бяха отличени практики оценени от специално жури. Тя акцентира върху 5 от тях:
Трябва ли иновативните методи на преподаване, предвид различния начин на възприемане при децата да се въведат в системата на преподаване в училищата?
Според Данева би било добре да се извърши "събиране и анализ на данни", за да стане ясно кои са работещите добри практики, за които може да бъде оказана подкрепа на преподавателите да ги прилагат.
Чуйте още конкретика в разговора на Яна Спиридонова в звуковия файл.
Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..