Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Опаковките в козметичния бранш също могат да са екологични

Добре е да събираме отпадъците разделно, а най-добре е те да са по-малко
Снимка: Георги Нейков, БНР

Всяка година се произвеждат около 120 милиарда нови козметични опаковки. В последните 10 години производството на стъклени флакони за парфюмерията, козметиката и фармацевтичната промишленост отбеляза силен ръст - от 2,2% годишно, достигайки 13,6 милиарда единици в края на 2021 г.

По-голямата част от използваната пластмаса замърсява околната среда, попада във водата и в храната, които консумираме, вреди на здравето ни. 

Колко от фирмите са готови на стъпки в „зелена“ посока, когато говорим за този бранш, е трудно да се каже.

„Поставили сме си за цел в опаковките да използваме само най-нужното, дори и с цената на известен дискомфорт“ – посочи Николай Лазаров (▼)  , представител на компания от този сектор. И даде пример с пастите за зъби, чиято картонена опаковка хората механично изхвърлят след отварянето.

По думите му стъклените опаковки са подходящи за многократна употреба, когато обаче става дума за местно (регионално) производство. 
Неговата компания насърчава екологичното потребление с инициатива, в която клиентите могат да върнат 5 от употребяваните съдове.

„Усилията си струват. Дори и 10% от компаниите, които произвеждат тези 120 милиарда опаковки да го правят – това се равнява на 200 хиляди автомобила“, отбеляза Лазаров и цитира изследване, според което 74% от хората в световен мащаб предпочитат устойчиви опаковки, а 47 на сто дори не биха купили продукт, ако опаковката му вреди на околната среда. 

Чуйте разговора на Божидар Янев.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 18.11.24: Политиката не търпи вакуум

Коментатори във "Форум" тази седмица са адвокат Николай Хаджигенов и главният редактор на сайта kaldata.com Светлин Желев. Заедно с водещия Константин Лавсов, част от темите, които дискутираха в понеделник бяха: - Казусът с избор на председател на Народното събрание - Групата на ГЕРБ-СДС в Столичния общински съвет внася доклад за промяна на..

публикувано на 18.11.24 в 18:32
Яница Атанасова и Боян Бочев

Танцовият пърформанс "Шило", изграден върху екзистенциални въпроси, ще се играе в РЦСИ "Топлоцентрала"

Яница Атанасова е танцов артист, хореограф и преподавател в Нов Български университет, един от тези артисти, който смело представят своите спектакли на различни места в България. Тази седмица авторският й танцов пърформанс “Шило“ ще бъде представен в РЦСИ "Топлоцентрала“. Тя бе гост в предаването "Радиокафе“, за да разкаже повече...

публикувано на 18.11.24 в 17:24

Всеки втори българин избира да дарява поне веднъж в годината

Български дарителски форум представи Годишния анализ на дарителството в страната през 2023 г. Близо 138 милиона лева са дарили компании, фондации и физически лица. С това се бележи ръст от 11% на даренията в България през 2023 г., спрямо 2022 година. С 48% компаниите в страната остават най-големият дарител, следвани от фондациите с 33% от..

публикувано на 18.11.24 в 17:15

Ще намалеят ли пушачите в България, ако се вдигне акцизът върху тютюневите изделия?

В следващите три години в бюджета на България могат да постъпят допълнително 1,4 млрд. лв., ако бъдат повишени акцизите на тютюневите изделия на три равни стъпки. Това ще бъде свързано с поскъпване на цигарите с 13-14% годишно, според икономиста д-р Димитър Събев от Института за икономически изследвания на Българската академия на науките. Пред..

публикувано на 18.11.24 в 16:23

Какви рискове крие приемането на Закона за несъстоятелност на физически лица?

Министерството на правосъдието публикува за трети път за обществено обсъждане проект на Закон за несъстоятелност на физически лица. Приемането на закона се забави не само заради политическата криза в страната, но и поради сериозните възражения на правната общност към някои елементи на предлаганата концепция. Проектът беше приет на първо..

публикувано на 18.11.24 в 15:17

Излезе ново допълнено издание на бестселъра “Тодор Живков. Власт – свидетели, участници“

На днешната дата, 18 ноември 1989 година, българската опозиция провежда първият масов митинг в София, на площада пред Храм-паметника “Св.Александър Невски“, непосредствено след отстраняването на 10 ноември на дългогодишния генерален секретар на ЦК на БКП и председател на Държавния съвет, Тодор Живков.Сред ораторите на този свободен митинг са..

публикувано на 18.11.24 в 13:41