Във всяка от програмите звучи и Молитвата на Мария Десислава от Парашкев Хаджиев:
Павел Балев безспорно е един от най-успешните български диригенти в Европа, в продължение на 13 години той беше начело на оркестъра в Баден-Баден и то увеличавайки публиката и повишавайки категорията му (в Германия има стройна и ясна схема в това отношение). В момента Павел Балев ръководи два състава - симфоничния оркестър в Зондерхаузен/Нордхаузен (може би най-старият в Германия) и същевременно е музикален директор на Оперния театър в Лимож. А съвсем в момента е на впечатляващо турне в Азия заедно с прочутото сопрано Диана Дамрау и бас-баритона Никола Тесте. На 13 май с голям успех и много аплодисменти минава концерта в Тайван. Отново с Молитвата на Мария Десислава от Парашкев Хаджиев – на български език на най-големите сцени в Азия.
Говорихме с Павел Балев преди заминаването му за Азия, включихме го от Лимож, където отново щеше да има българска нишка – за солист в концерта Павел Балев беше поканил младата и много талантлива Лия Петрова. „Опитвам се да представя България п най-добрия възможен начин – сподели диригентът за Радио София, - и като произведения, и като гостуващи солисти. На предния ни концерт тук свирихме Класично и романтично от Панчо Владигеров. Французите много се зарадваха да открият един автор, когото не познават. Музиката им хареса, тя е фина, култивирана, филтрира цялата европейска традиция по един много красив начин“. В началото на годината Павел Балев представя пред немската публика Симфоничните вариации по тема от Добри Христов от Марин Големинов.
Като музикален директор Павел Балев се ползва с доверието на ръководството на оркестъра в Лимож и продължава мисията си да проправя път на българската музика и солисти. „С радост направих връзка с Лия Петрова и я поканих да направи своя дебют в Лимож, още повече че тя прави една много хубава кариера във Франция“ – обясни той. На въпроса ми дали се иска смелост и трудно ли е да бъде убедено ръководството на оркестрите, с които работи Павел Балев, да се програмират неизвестни за тамошната публика български творби, той отговори, че го приема като мисия и че си е изградил име и репутация, които му позволяват да го прави. Но избира наистина само най-добрите образци от българската музика и солисти от висока класа. Така и концертът на Лия Петрова в Лимож минава с голям успех. И всичко това се случва в една фантастична зала с 1400 места, каквато е залата във френския град.
Турнето в Азия e второ за Павел Балев след 2017. Тогава е имало покана да се върнат много по-скоро с Дамрау и Тесте, но идва пандемията. Но се турнето се осъществява и на всеки един от концертите (5 с оркестър и един с пиано) публиката чува и прелестната Молитва от Парашкев Хаджиев. Диана Дамрау я научава за концерта си в София по предложение на Павел Балев – „тези неща стават с приятелство и доверие, което се изгражда. А и имах много силен аргумент – в Япония тя пееше за бис японска песен, както и в други държави и беше логично да научи българска песен за бис в България“ – казва с усмивка Павел Балев и разказва как са учили Молитвата по телефона „произношение, кой вокал къде се слага, коя гласна как трябва да се изпее, защото българският език е много специфичен“ и как в крайна сметка Диана Дамрау не само я изпълнява като бис в София, но я включва в програмата „Кралици и крале на операта“, с която участва на много фестивали в Европа, и сега - на турне в Азия.
Турнето е в рамките на месец, започна с концерт в Сингапур – „там имат уникален оркестър, на много високо ниво, бих го сравнил с водещите оркестри в Германия“, продължи с Тайван „с оркестъра на авиокомпанията Evergreen, в който свирят много добри млади инструменталисти“, следва Сеул „с KBS оркестъра на националната телевизия и радио, може би най-добрият в Корея“ и два концерта в Токио с Tokyo Philharmonie, знаете – от водещите световни оркестри“.
„След всяка Молитва на Мария – Десислава, изпята от Диана, публиката в огромните зали тук в Азия, не смее първоначално да аплодира и има около 7-8 секуди тишина, магично е“ – споделя Павел Балев и добавя, че публиката е във възторг и се реди с часове за автографи след концертите и дори плачат от възторг.
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..
Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...
Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:
Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..
С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..
В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..