Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как глобалната петиция Human Artistry защитава правата на творците?

БАМП подкрепя кампанията за отговорното използване на изкуствен интелект в полза на човешката креативност
Снимка: bamp-bg.org

Българската асоциация на музикалните продуценти (БАМП) се присъдени към петицията Human Artistry , за да отговори на предизвикателствата породени от изкуствения интелект.

Всъщност, как глобалната петиция Human Artistry защитава правата на творците?

По тази тема се включи в разговор в предаването „Ритъмът на столицата“, Петя Точарова – изпълнителен директор на БАМП.

Тя посочи, че включването на БАМП към петицията е в резултат на предизвикателствата, свързани с много бързия възход на изкуствения интелект през последните няколко месеца, както и опасностите които той крие за творците, за човешката креативност и артистичност.

 „Това е причината творческия сектор и по-специално този на музикалната индустрия да  се фокусира върху основните проблеми и да предложи принципи на базата на които да се мисли за по-нататъшната регулация, така че правата на творците да не бъдат ощетявани, а напротив – изкуствения интелект да подпомага изкуството и творците“, заяви тя.

Самата петиция се състои от няколко основни принципа, прости, разбираеми и важни, каза тя и направи уточнението,че творческия сектор по никакъв начин не се обявява против изкуствения интелект.

Очаква се като нова технология, изкуствения интелект да подпомага  развитието на изкуството, да подпомага творците.

Принцип номер две  е, че съществената роля в живота ни е било и ще бъде човешкото творчество – творческите произведения създадени от хората, оформят идентичност, ценности, мироглед, те са базират на нашия опит, създаденото от машината няма опит, нито ценностна система.

Тя поясни, че така наречените генеративни продукти, създадени от ботове – модели на изкуствен интелект, не могат по никакъв начин да бъдат сравнени с човешкото творчество.

Трети основен принцип е,  че не може да се използва и да бъде допуснато да се използват създадени от хора произведения, без съгласие, без лиценз и без заплащане, а това е, което наблюдаваме сега и което в огромна степен ощетява различните носители на права.

„Това е апел към правителствата да работят така основно регулацията, че тя да не разрешава безплатното използване и свободно ползване на труда на хиляди творци за да се обучат или захранят едни машини, като в последствие от тях ще излязат продукти, които ще се конкурират с оригиналното творческо съдържание“, заяви Петя Точарова.

За тези, които взимат решения, правят политиките, приемат законите, тя се спря на още един важен принцип:

По никакъв начин не бива  да се допуска да се въвеждат специални изключения на Авторското право и сродните му права, за обучение на изкуствен интелект.

Кампанията Human Artistry се движи настъпателно, за да се присъедини към дебата за Изкуствения интелект още в самото му начало. Този път творците няма да чакат да бъдат поканени на масата. Трябва да се говори сега, докато още има време да се работи заедно с технологичните индустрии, за да се  гарантират правата на творците, посочи още Петя Точарова.

 Според нея, революцията на изкуствения интелект ще има трансформиращо въздействие върху музикалната индустрия. 

. „Нашата задача е да посрещнем огромните предизвикателства, които тя поставя в областта на защитата на правата, като същевременно се възползваме максимално от потенциалните възможности, които тя може да ни предложи в други сфери“, поясни тя и допълни: 

Надяваме се и другите организации от творческия сектор в България да се присъединят към БАМП и да подкрепят кампанията Human Artistry и залегналите в нея принципи. Независимо, че темата все още не е на дневен ред у нас, по-добре за всички ни ще бъде да сме готови за дебата, свързан с изкуствен интелект и авторски и сродни на авторското права, който със сигурност няма да ни подмине.“

Чуйте още от интервюто на Елисавета Белеганска в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Коледното село Чавдар

Коледното село Чавдар - всичко опира до човека

Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...

публикувано на 22.12.24 в 10:54

Софийски разкази - Бохемски куиз - История на София

Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата?  Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември. 

публикувано на 21.12.24 в 15:00

Адресите на любовта - княз Батенберг

Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...

публикувано на 21.12.24 в 14:00
доктор Стамен Григоров

Историята оживява - доктор Стамен Григоров, част втора - лек срещу туберкулоза

В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:

обновено на 21.12.24 в 11:32
Поетите

В изкуството няма формула: всичко става с четене

Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит?  Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите?  Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция.  Събеседник по темата ни е Диана..

публикувано на 21.12.24 в 11:30

Коледните дни са по-хубави с музика

Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..

публикувано на 21.12.24 в 10:32
Десислава Иванова с кенийски деца

Инфлуенсър не е, който пише за нещо, а когато може да обедини хора, за да направи добро

С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..

публикувано на 21.12.24 в 10:30