Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Константин Павлов: В горната част на "Лозенец“ проблемите са тежки

Константин Павлов - кмет на район "Лозенец"
Снимка: Радио София

В колата на Радио София тази седмица отново се качи кметът на „Лозенец“ Константин Павлов. Заедно с водещия Константин Лавсов те обиколиха горната част на района.

Началната спирка беше бул. „Джеймс Баучер“, който от доста време има нужда от ремонт.

„Когато аз станах кмет имаше някакви изоставени планове за булеварда. След това, Слава Богу, той влезе в капиталовата програма на Столичната община за ремонт, но влезе като трета резерва. Това означава, че има основен списък от булеварди, които Столичната община е планирала да ремонтира. Ако по някаква причина, ако някой булевард от основния списък не започне да се ремонтира, се включва булевард от резервния списък“, каза Павлов и добави, че се работи по проекта.

„Аз участвах в една експертна среща по проекта за булеварда, тоест наистина се мисли как да изглежда бъдещият булевард“, каза кметът.

По отношение на паркирането, Павлов коментира, че след въвеждането на почасово платено паркиране в района, от ул. „Козяк“ са отпаднали много паркоместа, които са се намирали на самата улица.

„Така че аз смятам, че спокойно можем да върнем паркоместата по „Козяк“, да забавим движението, да помислим за ограничаването на движението в почивни и празнични дни, така че да е по достъпен парка, защото имайте предвид - аз съм израснал в този квартал. Едно време ние сме играли футбол на тая улица. Карали сме колелета като бяхме малки. В момента тя е една вътрешноградска магистрала. Хората я използват, за да си съкратят пътя. Всъщност това създава само проблеми“, добави Константин Павлов.

Според него правилното решение е да се вземат мерки за повишаване на безопасността на движението, така че да се забави скоростта и да се ограничат автомобилите.

По отношение на застрояването в района, Павлов коментира, че няма нормативна база, по която предприемачите да се спрат да строят преди да са изградени училища и детски градини.

„Няма в момента механизъм, по който ние да кажем - не, вие ще чакате, защото общината не е успяла да си изпълни задълженията, да построи тази инфраструктура“.

Константин Павлов обобщи, че в горната част на „Лозенец“ проблемите са много по-тежки, отколкото в долната.

„Както вие виждате, тука особени поводи за гордост няма - най-малкото, защото тука районната администрация няма и много инструменти, с които да въздейства. Говорим за гигантски инвестиции, които трябва да бъдат направени от Столичната община. Трябва да се придобият терените, след това трябва да се отпуснат съответните средства за облагородяване. Нещата, както забелязвате са доста изостанали“, каза кметът.

По отношение на постоянните задръствания в района на бул. „Симеоновско шосе“, Константин Павлов обясни, че са изградени няколко нови изхода към булеварда.

„Имаме вече 3-4 изхода със светофар на „Симеоновско шосе“ и това е някакво облекчение, но това е капка в морето. Тука, за да може този квартал да се почувства, че е част от европейска столица, трябват огромни инвестиции в придобиване на имотите, преди  всичко, след това в реализация на самите улици и публични пространства“, добави кметът на район „Лозенец“.

Подробности можете да чуете и видите във видеото.



По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Невена Николова и Данаил Конов

Невена Николова и Данаил Конов пред и зад микрофон

Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..

публикувано на 16.02.25 в 12:00

Кукленият театър бе най-подходящ за мен

Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.

публикувано на 16.02.25 в 11:20
Мирослав Цеков

Нерешените проблеми в младежката политика се превръщат в проблеми на цялото общество

Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..

публикувано на 16.02.25 в 10:38

За пети път "Станция Иновация" в АУБ

Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..

публикувано на 16.02.25 в 10:03
Темз Арабаджиева и Антон Биров

Кажи ми какво четеш за да ти кажа кой си

В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората?  Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..

публикувано на 15.02.25 в 20:00
Борис Илиев

Учениците с удоволствие четат Оруел

Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас?  Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..

публикувано на 15.02.25 в 19:35

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо и второ

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 15.02.25 в 16:00