Симфониета Враца с маестро Максим Ешкенази ще открият новия сезон на сцената на Античния театър в Пловдив точно на 24 май с един специален проект на сценариста и режисьор Борис Радев.
„Вивалди завинаги“ е симфоничен спектакъл, в който с визия и концертни изпълнения се разказва за епохата и житейския път на Антонио Вивалди (1678-1741) – един от най-значимите барокови композитори в цяла Европа.
„С идеята за проекта получих позвъняване от Борис Радев, докато бях в Америка. Режисьорът искаше да е нещо между филм и музика. Има история на екрана, изсвирваме произведения от съответния период и така представяме ерата, в която е живял Вивалди - как става абат, учител, започва да използва нови технологии – той е сред първите, които печатат нотите си. Ще свирим и малко Бах, дори Пиацола. Предвидили сме произведения от абсолютната музика (когато композиторът не е подсказал за какво точно е писал), програмна музика (Вивалди ни е казал: „Четирите годишни времена“), има и религиозна музика“ каза пред БНР-Радио София Максим Ешкенази.
По думите му, Симфониета Враца е достигнала много високо изпълнителско ниво. Сред членовете ѝ вече са и музиканти от Полша, от Албания, от Америка и Русия. Репетициите се провеждат на английски.
Когато възниква идеята, Борис Радев веднага се сеща за Максим Ешкенази, отбеляза пред БНР Радио София режисьорът, докато ръководи репетициите за наградите „Аскеер“:
„Максималисти сме, но до голяма степен бяхме честни към цялото визуално решение. Музикалното е изключително – под ръководството на маестро Ешкенази. В спектакъла по художествен начин разказваме за живота на този велик композитор, но това е почти като образователен проект. Формата ми подсказаха децата, които не четат, но могат така да научат нещо – гледайки и слушайки.“
Селфи на маестро Максим Ешкенази и Лили Големинова в студиото на Радио София
Като солисти ще видим: цигулка - Зорница Иларионова, Борис Соколов; фагот - Христо Захариев; флейта - Христо Павлов; обой - Йоан Кьосев; сопран - Мария Божилова; тромпети - Георги Стойков и Доналд Крийч; танцьори - Стефан Вучов, Елизабет Якимова; сопрано - Таня Радева-Лазарова.
Чуйте разговора на Лили Големинова.
Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..