Виртуална 3D обиколка и холограмни разговори са преживявания, които доскоро можеха да се видят само в киното. Днес технологиите не само позволяват да ги извършим със собствените си сетива, но и да послужат за реставриране на исторически периоди и запазване на паметта.
Точно това са реализирали от фондация „Софийска платформа“ с проекта си „Истории от Белене“.
Платформата разчита на изкуствения интелект (ИИ), който дава огромни възможности за смислени цели.
Както подсказва името на проекта, в сайта могат да се научат подробности за времената, когато са функционирали затворническите лагери в иначе красивото място о. Белене по време на комунистическите репресии към идеологически отклонилите се елементи на обществото.
„Белене“ не е нито първият, нито последният комунистически концлагер, но той съществува много по-дълго от всички останали - от 1949 до 1987 година почти без прекъсване, обясняват създателите на платформата.
„Идеята тръгна по силата на нашия предмет на дейност – фондацията от години се занимава с темите гражданско образование, история на близкото минало, история на комунистическия режим в България. В Белене е бил най-големият и най-известният лагер за принудителен труд, където без съд и присъда са били пращани несъгласните с комунистическия режим“, разказа пред БНР-Радио София Борислав Димитров – зам.-директор „Софийска платформа“.
Платформата ще бъде отворена официално на 25 май т.г. и в нея ще можем да се срещнем с истински хора от лагерите (първоначално само с анархистката Цветана Джерманова, родена през март 1928 година). На тях са задавани въпроси, на базата на които можем да разговаряме. Благодарение на ИИ са заложени хиляди въпроси, на които свидетелите на живота в Белене могат да ни отговорят.
По оценки на изследователи, само в Белене са минали над 15 000 души. Там са затваряни анархисти, монархисти, голям брой обикновени хора, които просто са се опълчили по един или друг начин на властта. Голяма част от тези хора са онези, които не са поискали да си дадат земята, за да участват в колективизация.
В България и по нашите географски ширини такова нещо не е правено, допълни Димитров: „Вдъхновили сме се от музеи на холокоста в чужбина, в които сме виждали така нар. виртуални разговори. Алгоритъмът разпознава нашите въпроси, разпознава ключови думи и рови в огромна база данни от отговори, които самият този човек е дал по време на пространни интервюта, които ние сме провели с него. Миналото лято на шестима лагеристи зададохме над 3000 въпроса. Имаме над 120 часа видеозаписи. Когато вие зададете въпрос, ИИ изважда подходящия видеозапис и го пуска, но понеже той се справя много бързо с тази задача, за вас това изглежда като непрекъснат разговор със събеседник от отсрещната страна.“
Пет от записаните до момента са били в „Белене“ и един - в лагера в Ловеч.
Плановете са наесен да бъдат записани още трима лагерници, чиито разкази ще Бъдат добавени в платформата.
От предвидените турове в Белене ще има и места, които не са свързани с трудовия лагер. Там също са включени видеа, анимация и текстова информация.
През сайта ще може и да се резервира посещение и физически тур на едноименния остров.
Чуйте повече в разговора на Антония Каменичка.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..