Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Адресите на любовта - Емил Димитров

5
Емил Димитров и Мариета
Снимка: архив

Емил Димитров се жени два пъти за втората си жена

Шарл Азнавур не успява да кумува на първата сватба, поради снеговалеж

През целия си живот, естрадната легенда Емил Димитров издава 30 албума, 55 милиона копия от тях са продадени само в Съветския съюз. В необятната страна той е тотална звезда. Там се залюбва и с първата си съпруга, актрисата и певица Грета Ганчева, при игра „на бутилка“ по време на първото му триумфално турне.

"Ех, славни млади години. Нищо не искахме от живота. Само да пеем - и пеехме, и се обичахме. Да, имаше много любов. Безскрупулна, чиста любов. Бяхме млади! Не ламтяхме за власт, за вили, за самолети, За лимузини. Бяхме артисти-чергари. От град на град, от държава в държава - пеехме и ни беше хубаво. Нищо по-силно няма от истинската песен и от истинския артист. Той се раздава за публиката, раздава се за самия себе си“, спомня си Грета Ганчева в книгата си „Моята любов Емил“. Двамата са гаджета три години, бракът им издържа шест месеца.

Изумителни са успехите на Емил и в Париж. Майка му е френска възпитаничка и той говори езика без акцент. Освен, че е красив и гласовит, той е и първият българин, член на съюза на френските композитори. В нашия не го приемат, поради… липса на висше музикално образование. 

През 1972 г., заедно с Богдана Карадочева, оркестър „Балкантон“ и сестри Кушлеви, изнася близо 30 концерта под името „Шоу бюлгар“ в театър „Еуропеен“. Във Франция записва песни в студията Пате Маркони, Баркли, Ривиера и Орфеюс.

В Париж, Емил Димитров се запознава с Шарл Азнавур, който се съгласява да му стане кум при втория брак, но не успява да пристигне поради снеговалеж. Богдана и Емил са на квартира при Далида.

„Моя страна“, избрана за песен на столетието в България, става известна в Европа под името „Моника“. Записана е на френски, немски, италиански, испански. Емил пее на една сцена с Джани Моранди, Рики е Повери, Йосиф Кобзон и Алла Пугачова. Във Франция го очаква блестяща кариера, но тъгува по родината и се завръща обратно в България.

Втората му съпруга – Мариета Гьошева е родена в Кричим, записва икономика във Варна, но се прехвърля международни отношения в София. В Пловдив живее под наем при Жоро Гърка, част от състава на Емил Димитров „Синьо-белите“. Той ги запознава.

На първата им среща певецът я пита манекенка ли е и я кани на вечеря в Унгарския ресторант, но до първата им целувка минава повече от месец. В ресторанта изведнъж влиза цветарка и Емил подарява на бъдещата си жена цялата табла с червени рози. Мариета се разплаква, защото такъв кавалерски жест не е срещала никога. При това от мъжа-блян на всички момичета.

Емил започва да я води по турнета, тя става конферансие на оркестъра, представя я за годеница. На рождения ѝ ден, 14 октомври, поисква ръката ѝ от баща ѝ. На 17 ноември 1968 г. Емил сключва брак с Мариета. Сватбата им е в най-хубавия тогава хотел „Балкан“. Водеща е Анахид Тачева. Събитието е гръмовно. По-късно се ражда синът им Емил.

Според Богдана Карадочева причина за раздялата им, формализирана в края на 80-те, е огромната завист срещу двамата. „И изведнъж стана някаква идиотщина, разни хора започнаха да ги настройват един срещу друг. Такава пълна къща със светлина, с любов, с успех. Дразнеше много, това влиза в очите на хората!", споделя семейната приятелка Богдана.

Карадочева е щастлива, че успява да  кумува при повторната им сватба през 2000 г. Тогава вече Емил се е възстановил донякъде от прекарания  инсулт.

Повече подробности за любовния живот на Емил Димитров и как приключва втория му брак с Мариета, чуйте в звуковия файл:

По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Диригентът Саша Мякиля, композиторът Минко Ламбов и цигуларят Светлин Русев в подготовка за премиерата

Концерт "Вдъхновение"

Минко Ламбов за предстоящата премиера  на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..

публикувано на 26.01.25 в 11:55

В очакване на Анна Нетребко

Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..

публикувано на 26.01.25 в 10:51

Музиката в картините от изложбата "Европа в България"

Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България" на 29.1 в 18 ч.: "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини?  Кога и как се осмисля..

публикувано на 26.01.25 в 10:27

Историята оживява - Радиотеатърът, част 1

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 25.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Историческите сгради на БНР

Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..

публикувано на 25.01.25 в 15:00
Сирак Скитник

Адресите на любовта - Сирак Скитник

В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга.  Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната  Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...

публикувано на 25.01.25 в 14:00
Никола Тулечки (вляво) с Даниел Ненчев

90 години БНР - ще ни вземе ли ИИ работата?

Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на подкаста..

публикувано на 25.01.25 в 12:03