26 май 1918 г. е датата, на която от руините на Руската империя се ражда първата Демократична република Грузия.
Каква е историята, какви са традициите и коя е Грузия?
В предаването "Ритъмът на столицата" разговор с посланика на Грузия в България Отар Бердзенишвили.
"Тази дата е много важна за всички грузинци – както за живеещите в Грузия, така и за тези, които живеят в чужбина. Това е националният празник на Грузия – Денят на Независимостта. Независимостта и териториалната цялост е най-важния приоритет за нашата страна", посочи той и допълни, че за жалост тогава, преди почти век, през 1918 година, тази независимост е траяла твърде кратко, само 3 години преди съветската Червена армия да влезе и да окупира територията на страната и насила да я вкара в Съветския съюз.
"Ние казваме, че сме както древна, така и млада държава, защото имаме 8 хиляди години история, а вече 32 години имаме своята независимост и се развиваме като млада държава, която поема посока към демократическите ценности на Запад и затова много се радваме, че сме част от Европейското общество и нашата най-главна цел е евроатлантическата интеграция, към която се движим“, допълни Отар Бердзеншвили.
За мен като посланик, е голяма чест да представям моята държава в България. Благодарен съм за гостоприемството и съм много щастлив, че съм тук, каза Бердзенишвили.
"Двете държави – Грузия и България имаме много общи неща и история, която си прилича. През вековете и двете държави са живели под сянката на големи империи, но преживяхме всичко това. Днес имаме своята идентичност и свой уникален език", смята посланикът.
"Като посланик за мен е важно да развивам двустранните отношения между нашите държави и главният фокус ще бъде върху публичната дипломация и връзката между хората, защото дипломатите пристигат и заминават, но хората остават. Така че, най-важна е връзката между хората", категоричен е Отар Бердзенишвили.
На този ден, 26 май, който е Национален празник на Грузия, в страна е официален почивен ден. Всички - от млади до стари излизат и се събират в центъра на града, който е изпълнен с бяло-червени флагове на Грузия. Хората изразяват уважение към загиналите в битката за свобода, благодарение на които имаме независимост, разказва посланикът.
"За нас е важно когато сме в чужбина, да изпращаме съобщения към грузинската общност, за ги събираме и заедно да празнуваме този ден. Ние като Посолство организираме много и различни ивенти, например сградата на Националната библиотека ще бъде осветена в бяло и червено в знак на отбелязването Независимостта на Грузия", съобщи още Отар Бердзеншвили.
Тези дни той ще изнесе специална лекция пред ученици от Първа английска гимназия и ще представи кратка история на Грузия за този ден, като част от публичната дипломация.
В разговора ще научите:
Как Грузия представя своята култура пред света, чрез полифоничното пеене и музика.
Коя е грузинската песен, която е включена заедно с изпълнението на Валя Балканска в грамофонна плоча на Voyager.
Кои са някои от най-важните национални черти на грузинците?
Чуйте интервюто на Елена Пъневска с посланик Отар Бердзенишвили в звуковия файл.
Доналд Тръмп посочи имена за всички постове в кабинета за втория си мандат като президент на САЩ. След бързо обявения списък, каква би била посоката? До каква степен, въз основа на избора, Тръмп възнамерява да изпълни реториката си за съществена промяна във Вашингтон? Голямата победа на изборите му дава мандат от мнозинството, но всъщност..
Тони Карабашев се занимава с импровизационен театър от много време. "Хахаха Импро театър", с когото е свързана работата му, е първата група в тази сфера, която стартира преди 15 години. Характерно за импротеатъра е, че в него няма предварителен сценарий, а всичко се импровизира на момента по предложения взети от публиката. Наскоро "ХахахаИмпро"..
Един от акцентите на Киномания тази година е българският филм "И това е за тази коледа" - филм за живота вместо смъртта. Негови автори са Петър Вълчев, Невелин Вълчев, а във филма участва Любомир Бъчваров. Двамата братя са носители на наградата Master of art с друг техен късометражен филм “Монолог в антракта”. Идеята за филма идва от една..
Алпинисти, скиори, приключенци, еко активисти и ценители на природата и хубавото кино отново ще си дадат среща в началото на зимния сезон. Това ще се случи на 19-тото издание на "Дни на предизвикателствата", на което в рамките на три дни (или по-скоро следобеди и вечери), от 3 до 5 декември в кино "Люмиер" ще бъдат представени емблематични филми за..
Президентските избори в Румъния предизвикаха множество протести. Обществото е в процес на разделение. След като миналата неделя (на 24 ноември) крайнодесният кандидат за президент Калин Джорджеску спечели първия тур на изборите, Конституционният съд взе решение за повторно преброяване на подадените гласове на избирателите. Всичко това се..
За музикалната памет на наследника на първия оркестър в България разказва един много специален концерт, с който беше отбелязана 70-годишнината от момента, в който Шуменският оркестър получава статут на Държавен културен институт, а диригентът Васил Стефанов го изгражда в професионално отношение, преди да се върне в София и да застане начело на..
Актрисите Велина Георгиева и Анастасия Жовтодид са част от водещите актриси, които търсят “Отговор на всички въпроси” - новият филм на режисьора Димитър Коцев - Шошо. Режисьорът, който е и сценарист на филма печели доверието на младите актриси със свободата, която им дава да импровизират. “Каза ни, че ще е нещо различно, нещо смело, че самите..