"Всичко започна от инициативата на Софийска платформа да разкажем тази история, с която можем да се гордеем със спасяването на над 48 хиляди български евреи", отбеляза Панчарова. По думите на Славкова причината да потърсят "Уча.се" като партньор е, че те са организация създадена от млади и за млади хора, и никога не са бягали от противоречивите теми в българското общество.
"От опита ни по други исторически теми, които са свързани с масови убийства и държавен терор, ние работим много като фондация по темата история на българския комунизъм, има една възрастова граница, от която нагоре се засягат тези теми. Ако заведете едни деца например на посещение в Аушвиц, препоръчителната възраст е 14 години", сподели Славкова. Тя добави, че разговорът по противоречиви теми в българското общество е труден не защото на децата им е трудно да развият критично мислене, а защото историческите теми, които са много близки до нас се политизират много лесно.
По думите на Панчарова коментарите под уроците са положителни и повечето родители и ученици благодарят за създаването на уроци на такава тема, тъй като през 2023 г. се навършват 80 години от спасяването на българските евреи.
"Един от често задаваните въпроси е, да им разкажем още повече за Втората световна война и детайли от нея, включително за участието на България във войната", отбеляза тя.
Едно от ключовите послания във видео уроците е било специално по отношение на историята за спасяването на българските евреи. Тъй като, според думите на Славкова, в нашето общество още живее култът към личността, ключово е било да се напомни, че геройски постъпки не се правят от един човек, а от общности.
Вплетено в уроците за Холокоста и спасяването на българските евреи в платформата "Уча.се", е и показването на това колко неправилно е да съдиш някого и да отнемаш нечий живот, само защото този човек е различен. Предвижда се създаването на още образователни видеа на историческа тематика, тъй като интересът към тях е голям.
Уроците може да се видят тук:
https://ucha.se/watch/8738/sadbata-na-evreite-v-balgaria-po-vreme-na-vtorata-svetovna-voyna-i-holokosta
https://ucha.se/watch/8737/urotsite-na-holokosta---zashto-ni-e-da-pomnim
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
"На кино на село" е ежегоден фестивал, който стартира в село Трудовец през юли-септември 2024 г. Целта е да се осигури равен достъп до новите кинопродукции в малките населени места в България, чрез изграждане на мрежа от кино-села и местни "кино-будители". За тази година са предвидени 60 прожекции в 10 български села, каза пред Радио София..
Нов Правилник за дейността на Съвета за осиновяване е публикуван от социалното министерство за обществено обсъждане. Във връзка с промените в Семейния кодекс от края на 2023 г., социалният министър издаде Наредба за реда за вписването, воденето, съхраняването, поддържането и функционирането на Националната електронна информационна..
В град Елин Пелин тече процедура за приемане на кандидатури за финансово подпомагане на двойки с репродуктивни проблеми, които живеят на територията на общината. Крайният срокът за прием на документите е 21 февруари. От края на 2023 г. от местната власт е приет Правилник за финансово подпомагане на хора с такива проблеми, съобщи пред..
"Градини на вдъхновението" e изложба на 6 художнички в различни жанрове на изобразителното изкуство. Експозицията ще бъде открита тази вечер в галерия-книжарница "София прес". Това е втора такава изложба, която събира няколко художнички, като предишната изложба е от преди няколко години и носеше името “Градините на София”. Тогава, според кураторът на..
На 15 януари 2025 г. отбелязваме 130 години от рождението на българския поет и публицист Гео Милев. Георги Касабов Милев е роден на 15.01.1895 г. в Раднево, в учителско семейство. През 1907 г. баща му напуска учителската професия, за да основе книжарница и издателство в Стара Загора. Още от дете, Гео Милев проявява интерес към литературата..
Тази седмица започна с първа вечер, в която в с. (гара) Елин Пелин бе проведена беседа по вероучение за възрастни, подготвена от свещеник Пламен Мишев, съобщиха от едноименната община. Интересът е бил огромен, присъствали са десетки зрители, имало е и правостоящи. "Тази инициатива е прекрасна възможност за духовно обогатяване, обмен на..
Актьорът Малин Кръстев се завръща на сцената на Пловдивския драматичен театър в пиесата "2084. REX или ПОСЛЕДНИЯТ ЦАР НА СВЕТА", чийто автор е младият драматург и писател Кирил Фотин . Пиесата е иронична антиутопия , разказваща за свят, в който човечеството е постигнало всеобщо щастие. "С разрешението на младия автор, (той е на 27..