Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Разкриват подробности за спасяването на българските евреи

Паметникът на спасението в София
Снимка: БГНЕС

Темата за Холокоста и спасяването на българските евреи присъства във всички етапи на училищното образование. В платформата "Уча.се" по по повод отбелязването на 75-та годишнина от спасяването на българските евреи са създадени видео уроци. Подробности пред Радио София разказаха Василена Панчарова от "Уча.се" и Луиза Славкова от Софийска платформа. Идеята на тези два видео урока е да могат да бъдат разказани неща, които ги няма в учебниците.

"Всичко започна от инициативата на Софийска платформа да разкажем тази история, с която можем да се гордеем със спасяването на над 48 хиляди български евреи", отбеляза Панчарова. По думите на Славкова причината да потърсят "Уча.се" като партньор е, че те са организация създадена от млади и за млади хора, и никога не са бягали от противоречивите теми в българското общество.

"От опита ни по други исторически теми, които са свързани с масови убийства и държавен терор, ние работим много като фондация по темата история на българския комунизъм, има една възрастова граница, от която нагоре се засягат тези теми. Ако заведете едни деца например на посещение в Аушвиц, препоръчителната възраст е 14 години", сподели Славкова. Тя добави, че разговорът по противоречиви теми в българското общество е труден не защото на децата им е трудно да развият критично мислене, а защото историческите теми, които са много близки до нас се политизират много лесно.


По думите на Панчарова коментарите под уроците са положителни и повечето родители и ученици благодарят за създаването на уроци на такава тема, тъй като през 2023 г. се навършват 80 години от спасяването на българските евреи.

"Един от често задаваните въпроси е, да им разкажем още повече за Втората световна война и детайли от нея, включително за участието на България във войната", отбеляза тя.

Едно от ключовите послания във видео уроците е било специално по отношение на историята за спасяването на българските евреи. Тъй като, според думите на Славкова, в нашето общество още живее култът към личността, ключово е било да се напомни, че геройски постъпки не се правят от един човек, а от общности.

Вплетено в уроците за Холокоста и спасяването на българските евреи в платформата "Уча.се", е и показването на това колко неправилно е да съдиш някого и да отнемаш нечий живот, само защото този човек е различен. Предвижда се създаването на още образователни видеа на историческа тематика, тъй като интересът към тях е голям.

Уроците може да се видят тук:

https://ucha.se/watch/8738/sadbata-na-evreite-v-balgaria-po-vreme-na-vtorata-svetovna-voyna-i-holokosta

https://ucha.se/watch/8737/urotsite-na-holokosta---zashto-ni-e-da-pomnim

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.04.24: Феминистките застрашават ли привилегиите на мъжете?

Завършва седмицата, в която коментатори на "Форум" бяха социологът Мила Минева и Матю Стоянов, по-известен като рапърът Жлъч. В последния работен ден ангажимент остави на дистанция Жлъч, но се включи с мнение по телефона. Сред акцентите, които детайлно коментира Мила Минева (както и Жлъч от Стара Загора), бяха: Българското..

публикувано на 19.04.24 в 18:25

Нова възможност за децата в нужда

Фондация "Програма Генерация" помага на деца без родители чрез менторска програма и набиране на средства за по-добър старт в самостоятелния им живот. Мисията е те да бъдат предпазени от декласиране и да получат подкрепа в професионалния им път, за да станат пълноценни хора за себе си и останалите в общността. Усилията на фондацията са..

публикувано на 19.04.24 в 17:48
Иво Желев

Иво Желев: Не знаем достатъчно за украинските бежанци, за да им помогнем за интеграцията

Над 180 хил. украински бежанци са получили временна закрила в България след избухването на войната през 2022 г. В момента на територията на страната пребивават 72 хил. души . Тези факти говорят, че България е по-скоро транзитна дестинация за украинците. Това отбеляза пред БНР-Радио София Иво Желев  - експерт-анализатор, след..

публикувано на 19.04.24 в 17:11
Светът е настръхнал от възникналия конфликт между Израел и Иран

Седмицата в САЩ: Израел, Иран, Украйна, Тръмп

Израелско нападение в Иран Тази сутрин израелската армия е нанесла удар в Иран в отговор на баража от ракети и дронове срещу Израел миналия уикенд. Не се знае все още какви са щетите, но намерението е било да се изпрати послание, че Израел има възможността да нанася удари в Иран. Погледите са насочени към реакциите. Съединените..

публикувано на 19.04.24 в 15:57
Хърватският премиер Андрей Пленкович

Година и 3 месеца след влизане в еврозоната, в Хърватия цените са удвоени

Оправдаха се опасенията за масово поскъпване след приемане на еврото за валута в Хърватия , съобщи пред БНР-Радио София оттам журналистката Диана Гласнова , главен редактор на сп. "Родна реч". Поскъпването беше обусловено от превръщането на предишната национална в евро, както и от закръгляването нагоре от страна на търговците. Освен..

публикувано на 19.04.24 в 15:24
Гергана Димитрова  и Даниел Ненчев -

"За фотографията" на Сюзън Зонтаг - писана преди съвремието ни, важна и до днес

За фотографията и визуалната култура, разказва книгата на Сюзън Зонтаг "За фотографията". Тя беше представена в предаването "Радиокафе"   от издателя Гергана Димитрова. Преводът е на Христина Кочемидова и Юлиан Антонов. Има ли нужда от фотография в епохата в, която всеки уж е фотограф? "Нашата визуална култура се е оформяла..

публикувано на 19.04.24 в 15:16

"Веднъж прекосиш ли океана" с премиера за България

"Веднъж прекосиш ли океана" е театрален вербатим моноспектакъл на Мартина Новакова с премиера за България. Това е полет от София до Ню Йорк, на който шестима души пътуват в едно тяло. Какво е да емигрираш? Как пресъздаваме културата си в чужда страна? Какъв образ бихме искали да има България в чужбина? Каква е ролята на изкуството във всичко..

публикувано на 19.04.24 в 14:34