Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Грантова схема ще подпомага общините Елин Пелин и Горна Малина

Снимка: vsichkoelichno.com

Общините Елин Пелин и Горна Малина в следващите 6 месеца ще разпишат програма за проект "Подготовка на Стратегия за ВОМР на територията на МИГ "Елин Пелин – Горна Малина". Той обединява разговори с бизнеса, неправителствените организации и всички институции. Програмата ще финансира проектите и идеите, които имат съответните организации. В събитието участваха кметовете на общините Елин Пелин – г-н Ивайло Симеонов и на Горна Малина – г-н Ангел Жиланов, както и представители на бизнеса, спорта и културния живот от двете общини. Предстоят серия от информационни дни и отворени срещи за обсъждане на проблемите и предизвикателствата пред местния НПО сектор, бизнеса и администрациите, за да може да се разработи актуална и адекватна – базирана на местните потребности стратегия за развитие на МИГ. Целта на проекта е да се подобри качеството на живот на жителите от двете общини. Подробности пред Радио София разказа кметът на община Елин Пелин доц. Ивайло Симеонов.

"Най-хубавото е, че осмислихме, че кметската работа, тази на бизнеса и неправителствения сектор не е състезание, а е една форма на обединяване на енергии", коментира доц. Симеонов. Той допълни, че грантовата схема е до 200 хиляди евро и е за подпомагане на бизнеса, неправителствения сектор, на различни инициативи на кметствата, както и на всички юридически лица, които са на територията на общината. Възможност за участие и финансиране имат и физически лица, които могат да предприемат изцяло социални кампании и идеи, които според тях са полезни за общността.

"Що се отнася до съвместната ни работа ние, като съседни общини винаги сме били на мнение, че регионалната политика трябва да се кове от всички съседи", сподели доц. Симеонов. Той допълни, че Елин Пелин в последните години се е наложила като общината с най-много инвестиции. Това има своите плюсове, както и недостатъци. Недостатъците са, че транспортната инфраструктура доста се е натоварила.

"Всяка една община трябва да има основна цел да задържи своите жители и не само да ги задържи, но и по някакъв начин да създаде възможности, желание и предпоставки да дойдат още жители. Това, което се случи при нас и което с екипа ми се гордеем изключително много е, че в националната статистика се оказахме една от петте общини, която е с положителна демография", коментира той и допълни:

"Създадохме един инструмент за подпомагане на семейства, които имат желание да създадат повече деца, а именно 4 хиляди лева за трето и всяко следващо дете, разбира се по критерии за качество на живот, като за първо и второ даваме по 1000 и 2000 лева". Доц. Симеонов сподели, че безработицата клони към нула, но един от най-големите проблеми е подземната инфраструктура, от които загубите на вода са от 50 до 80%.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пианото е най-естествено, ние не свирим на него, то свири на нас

Надежда Йоцова е израснала в музикална къща – баща ѝ е Христо Йоцов, емблематична фигура в българския джаз, майка ѝ е цигуларка в Симфоничния оркестър на БНР, нейният дядо Георги Йоцов е изтъкнат обоист от Софийската филхармония (със сериозен интерес към барока), баба ѝ Рина Ранджева е пианистка…можем да продължим да изброяваме, но Надежда върви по..

публикувано на 23.02.25 в 09:42

Нова музика за стари филми

Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..

публикувано на 22.02.25 в 16:39
Лесничеят Васил Попов

Историята оживява - Лесничеят Васил Попов, част първа

Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..

публикувано на 22.02.25 в 16:00

Софийски разкази - Софийска хроника. София след Освобождението (1878-1885)

Разговорът е със Здравко Петров -  урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии."  Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..

публикувано на 22.02.25 в 15:00
Вивиа Ники

Северът със скритите му красоти

Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.

публикувано на 22.02.25 в 14:49

Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство

Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..

публикувано на 22.02.25 в 13:40
Мария Маринова и Евгения Селвелиева

Мечталище - културен хъб

Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места.  Реално има супермного..

публикувано на 22.02.25 в 11:35