Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2023 Всички права са запазени

Как България не стана 16-та република на СССР, въпреки предателството на БКП, разказва документален филм

Снимка: desebg.com

На 4 декември тази година ще се навършат 60 години от едно решение, взето на разширен пленум на Централния комитет на БКП, което си поставя за крайна цел сливането на Народна република България със Съветския съюз.

Годината е 1963-а, а 6 десетилетия по-късно за това събитие се говори като за най-голямото предателство в българската история.

Тази вечер от 18:00 ч. в кино „Одеон“ ще бъде представен документален филм, посветен на този момент от новата българска история.

Режисьор на „16-та република. Предателството на БКП” е Димитър Коцев-Шошо, а оператор – Александър Станишев.

Филмът е реализиран с подкрепата на Централен фонд за стратегическо развитие на Нов български университет (НБУ). 

„Мисля, че досега такъв филм не е правен. Идеята дойде от двамата съсценаристи – известния журналист Христо Христов, който много дълги години се занимава с архивите на Държавна сигурност, и проф. Евелина Келбечева - историк и изследовател в областта на историческата памет, на митовете и фалшификациите на историята“, отбеляза пред БНР-Радио София проф. Людмил Христов от НБУ ()  , изпълнителен продуцент на документалната лента.

По думите му фактът дълги години е бил крит, но историята трябва да се помни. Вероятно Тодор Живков е искал да умилостиви господарите си от Кремъл, за да получи някакви отстъпки, облаги и така нататък – били сме зависими и икономически, и политически от Съветския съюз.

„Използвани са документи и стенограми. Зрителите ще останат потресени от филма - допълни проф. Христов. – Много хора са знаели, но разбира се, официалната линия е била това да се отрича винаги, тъй като е позор.“

Премълчаването или изопачаването на истината е част от голямата подмяна на най-новата българска история, каза на свой ред режисьорът Димитър Коцев-Шошо:

„Противостоянието между хората, които се стремят към Европа, към свободния свят, и хората, които тъгуват по тоталитарното минало, някак попречи на обществения дебат – той да бъде ясен и да наречем нещата с истинските им имена, да се посочат и виновниците за това, което се е случвало.“

Във филма е направен е сериозен и обективен коментар с участието на видните български историци проф. Даниел Вачков, доц. Лъчезар Стоянов, доц. Живко Лефтеров, включително и директорът на Държавна агенция „Архиви“ доц. Михаил Груев.

Чуйте разговора на Гергана Пейкова.


По публикацията работи: Георги Нейков
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

НИМ подготвя експозиция по повод 335 години от Чипровското въстание

В напълно обновената си зала 4 от 1 ноември най-голямата музейна институция у нас - Националният исторически музей,  ще покаже експонати от историята на Чипровския край по повод 335 години от избухването на Чипровското въстание. Тогава населението на Чипровци и католическите села около града се вдигат на бунт срещу Османската власт...

публикувано на 04.10.23 в 12:08

Стенописи, посветени на Левски и Вазов, изгряват на фасадите на читалища в София

Стенописи, посветени на Левски и Вазов, ще огряват фасадите на читалища в София. Вдъхновяващата инициатива е резултат от сътрудничеството между НЧ „Иван Вазов - 2014" и НЧ „Васил Левски – 1928“ , които заедно с група млади художници искат да представят историята и културното наследство на България чрез изкуството на стенописа. " Двете читалища се..

публикувано на 04.10.23 в 11:55

"Книгата на мечтите" е мюзикъл за цялото семейство

Театър, музика, танц и циркова акробатика ще предложи на зрителите първият български семеен авторски мюзикъл "Книгата на мечтите", чиято премиера предстои в зала 1 на НДК на 14 ноември т.г. „Това е първият подобен проект, който следва стъпките по създаване на един Бродуейски спектакъл – композиране на музика, написване на либрето,..

публикувано на 04.10.23 в 11:29

И общински център в София помага на учениците в избора им на професия

Може би не са много тези, които знаят, че към Столичната община от 2018 година функционира нова институция в системата на средното образование –  самостоятелен общински  Център за подкрепа за личностно развитие . Той работи по програма на Министерството на образованието и науката и е в помощ на учениците да опознаят по-добре собствената си..

публикувано на 04.10.23 в 09:29

Малко по-топло от вчера, в София - до 25°

Времето днес ще бъде предимно слънчево, в повечето райони ще остане почти тихо. Максималните температури ще са между 23° и 28°, в София - около 25°.   По Черноморието ще е предимно слънчево. Ще духа слаб вятър от юг-югоизток. Максималните температури ще са 22°-23°, колкото е температурата на морската вода. Вълнението на морето ще бъде 1-2..

публикувано на 04.10.23 в 07:20

Кампания на БДФ разказва истории за неизвестни „Дарители – Будители“

Информационна кампания с послание „Дарители – Будители“ започна Българският дарителски форум (БДФ) от началото на октомври. Инициативата ще продължи до Деня на народните будители - 1 ноември. Повече за идеята и реализацията пред БНР-Радио София разказа Теодора Петрова от БДФ. До края на октомври ще бъдат разказвани истории от..

публикувано на 03.10.23 в 19:04

Научна сесия и връчване на наградата "Джон Атанасов" в рождения ден на учения откривател

С научна сесия Българската академия на науките ще отбележи 120 години от рождението на Джон Атанасов , създал първия цифров електронен компютър. Събитието ще се проведе от 16:00 часа на 4 октомври, в зала „Проф. Марин Дринов“ на Академията (ул. „15-ти ноември“ 1). Два часа по-рано на специална церемония президентът Румен Радев ще връчи..

публикувано на 03.10.23 в 18:01