Младите години на първата родена в София поетеса, Елисавета Багряна, разказани от самата нея пред Блага Димитрова и Йордан Василев цели пет години в средата на 60-те:
Самата Багряна разказва, че къщата им е била на "Раковски", след "Гургулят", с градина чак до празно място към "Фритьоф Нансен". Има над 15 вида рози, които подрязва, а есен - завива. Имат и няколко кошери. Край цялата ограда има вишни, в двора - сливи, круши. На улицата е кално, но има фенер, която се пали всяка вечер. От другата страна - бостани. Лятото - бозаджия, зимата - салепчия. И геврекчия.
По бул.Фердинад има вада, с патици. От "Раковски" до 6-ти септември - бостани. Лозенец е пълен с вишневи градини. Някога е имало лозя, които изсъхват с филоксерата и тогава засаждат вишни. Изчезва традицията гостите да се черпят с вишнево сладко. Живеят със сем. Стаматови.
Багряна помни пл."Славейков" по време на карнавала по Заговезни. Там е новият им дом, на номер 11. "Била съм седемгодишна, когато отидохме издокарани на площада. Имаше електрически глобуси. Помня и първия трамвай, возихме се на това чудно влакче в града до гарата и обратно" - разказва Багряна и си спомня как в 4-и клас прочита подлистника с "Под игото". Има и възможност да се срещне лично с Вазов.
Тя не е далеч и от къщата на Пенчо Славейков, до чиято къща ходи на забавачница. Ходят на църква на Свети Крал, Свети Седмочисленици още е затвор, "Черната джамия". Съученичка ѝ е дъщерята на д-р Кръстев.
Поредното местене на семейството ѝ е от другата страна на "Витошка". Още подробности и гласът ѝ от Златния фонд на БНР - в звуковия файл.
В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица Георги Захариев – основател на Finance Academy, и Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН, обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..
Конкурсът за нов главен архитект на София се обещава от август месец. Най-притеснителното е, че има една тенденция за обезличаване на професионалната позиция на главния архитект с лозунги за това, че трябва да има намаляване на презастрояването, да се направят сложни процедури и да се спрат или силно да се намалят издаваните разрешения за строеж,..
За седма поредна година Община Елин Пелин организира събитието "Спортист на годината“. Бяха излъчени победители в три официални категории - “Индивидуални постижения“ ,“Отборен спорт“ и “Спортист – любимец на Община Елин Пелин“. Златото в категория за индивидуални постижения грабна състезателката по художествена гимнастика Красимира Димитрова...
На 4 февруари ще отбележим Световния ден за борба с рака. През 2024 г. оценки на Световната здравна организация показаха, че през 2050 г. броят на диагностицираните случаи на рак в световен мащаб ще се увеличи с до 77% в сравнение с диагностицираните през 2022 г. По този повод през днешния ден се проведе и дискусия “Иновативни терапии и..
На 1 февруари, в столичен клуб, бандата "Спални места“ ще изнесе съвместен концерт с "Ковачев Live Band“, на който ще звучи много рок музика. Това е първият концерт за група "Спални места“ за 2025 г., каза пред Радио София Кубрат Аргилашки. "Имаме си и нов басист. С него пишем и нови песни, по нов албум. Решили сме тази година да е ни е..
Писател, радиоводещ и сценарист на филми, сериали и театрални постановки, отскоро автор и на книги за деца, преди всичко баща и едно е ясно – харесва му да разнищва отношенията между деца и родители, децата и света около тях. Това е описанието в първата му детска книга "Бу и Фу и странното нещо на дървото“. История, в която става въпрос за..
Според правителствен доклад за обстоятелствата около катастрофата, цитиран от “Вашингтон Пост” и “Ню Йорк Таймс”, контролната кула е била с по-малко хора. Имало един човек трафик-контрол, който е работил с хеликоптери и самолети, работа, която обикновено се върши от двама служителя. В заключението на доклада се посочва, че броят на служителите не е бил..