Асоциация "НАЯ" с нов проект, фокусиран върху работата с извършители на домашно насилие над деца, подкрепен от Европейската комисия.
Повече разказа в предаването "Радиокафе" Нина Николова, координатор на проекта в организацията.
"Това е проект, който асоциация "Ная" започна да реализира буквално преди месец. Той се финансира от Европейската комисия и от Европейската мрежа за работа с извършители на домашно насилие, в която ние членуваме", сподели тя и допълни, че фокусът на проекта е насочен върху това, как ефективно да се работи с извършителите на домашно насилие, така че децата които се намират в такава ситуация, да бъдат защитени.
Обръща се специално внимание на тези програми, които по Закона за домашното насилие се реализират в България. "е са около 10–15 на брой, чрез които се работи с извършители на домашно насилие, които са насочени към тях, чрез служебни заповеди.
Нина Николова сподели, че 97% от случаите на домашно насилие в тяхната практика, пострадалите са жени и техните деца и съответно 100% от извършителите на домашно насилие с които са работили, са мъже.
"Децата са специфична група, която ние никога не трябва да изпускаме от фокуса на нашето внимание. Не трябва да забравяме, че децата преживяват домашното насилие, конфликтите в семейството, по много по-различен начин от възрастните и съответно последствията върху тях са много по-различни“, посочи тя.
По думите й рисковете за децата, които живеят в ситуация на домашно насилие във всичките му форми и много често биват замесени в конфликтите между своите родители, са в това, че те непрекъснато са в повишена тревожност, стрес и страх.
"Домашното насилие, което засяга децата, не е проблем, който е от днес за днес, това е проблем, който има дълготраен ефект във времето", категорична е тя.
Предстои обучение на специалисти от цялата страна, които да оказват подкрепа и съдействие за разрешаване на проблема. В този проект ще бъдат обхванати 60 специалисти, които работят в програми за работа с извършители на домашно насилие и във всички останали форми за подкрепа на деца в рискова ситуация. Това са психолози, социални работници и педагози.
Чрез анкета се събира информация за това, съществуват ли някакви механизми, които да гарантират безопасността на децата, докато се работи с извършителя на домашно насилие в програмите в които специалистите работят.
"Програмите за извършители на домашно насилие съществуват вече 10 години – тоест, имаме достатъчно натрупан опит, достатъчна практика, но липсва подобно събиране и синтезиране на информацията, за да знаем с какво разполагаме", посочи още Нина Николова.
Според нея добрите практики в различните програми могат да се използват и да се превърнат в стандарти, да бъдат разпространени, да се обмени опит и експертиза. Затова е предвидено още едно специално обучение към края на проекта, с 20 психолози и социални работници, където ще бъдат предложени вече готови продукти, които те могат да вземат, приложат и преработят в своята работа, така че да бъдат още по-ефективни в защитата на децата.
Чуйте още по темата от разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.Адв. Иван Демерджиев е с приза "Кантора на годината": "Много по-ценно е да получиш колективна награда, отколкото индивидуална. За съжаление има опити да бъде превзета и адвокатурата. Тя често е последна преграда. Политическата криза изглежда като фарс за сметка на хората. Ситуацията в Парламента отслабва държавата. Промените в Конституцията показаха..
Нина-Никол Хамилтън и Зий Ребело за поредна година организират Националните правосъдни награди и Благотворителния бал на юристите: "Делото на годината е изцяло про боно. За пръв път имаме сделка на годината, която е сред най-големите в Европа, милиард и половина. За пръв път имахме и категория за ЧСИ. Благодаря от сърце на художниците, които..
Поли Кинова е дизайнер, носител на приза Златна игла, с дългогодишно отношение към Благотворителния бал на юристите: "Преди повече от 20 г. започнах да експериментирам с материи. Осъзнах, че модата изразява емоции и това е начинът да комуникирам със света. Работата на дизайнера е креативна, но има неизвестност и несигурност, които са част от..
Кои са наградените в 12-те Национални награди за правосъдие „Темида – цената на истината“? Каква е мисията на благотворителния бал на юристите тази година. Говорим за предизвикателствата пред юридическата гилдия в България. В първия час на Радиокафе разговаряме с адв. Христиан Митев – носител на приза "Адвокат в медиите": "Тази година имаше..
Юбилейна изложба на ректора на Националната художествена академия проф. Георги Янков със заглание „Нео Ренесанс“ може да бъде видяна в столичната галерия „Райко Алексиев“. Инсталации, плакати и нови произведения от художника са включени в експозицията. Повече за нея и за изкуството ще чуем от самия Георги Янков: "В изкуството времето е..
Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите. Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..
Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна. Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..