По думите й причините са различни и особено, като се погледне на регионално ниво, но основното е, че има доста раздути бройки в приема в старите селскостопански гимназии, както и в хотелиерството и ресторантьорството. В по-техническите, инженерните специалности и тези, които са свързани с преработващата промишленост има по-малко бройки, а те са реално с най-голям брой заетост в професионалната квалификация.
Славова сподели, че има глад за IT специалисти и затова би могло делът на професионалното образование в този сектор да се увеличи. Тя отбеляза, че подредбата, както и резултатите на областите не зависи от тяхното икономическо развитие. Столицата е на първо място заради високите дялове на учащи и заети с професионална квалификация в ИКТ сектора, а почти отсъстват заети и учащи в селското стопанство. Област Ловеч е на последно място основно заради това, че има много висок дял на тези, които учат хотелиерство и ресторантьорство, а в този сектор там почти няма заети с тези специалности.
"Ние в изследването сме наблегнали много силно това, че трябва през целия процес на обучение да има професионално ориентиране. Да знаят хората в определена специалност какво могат да работят, даже още преди да са се записали да учат за тази специалност", посочи Славова.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
В чешкия град Острава в момента се строи нов комплекс с концертна зала с 1300 места, зала за театрални представления, камерна зала, образователен център, зала за конференции и звукозаписно студио. Идеята е тя да помогне за трансформацията на региона, който е един от 96-те в Европейския съюз, получаващи финансиране в рамките на Фонда за справедлив..
Ева Перчемлиева - Тъканова, позната и от "Цинга Манга Фънк", и като преподавател по оперно пеене, записва поредица песни от български композитори: "Винаги съм имала интерес към авангарда. Иван Спасов е не просто композитор и диригент, той е един от тях, с особен поглед над света. Много съжалявам, че не съм го познавала лично. На 7 ноември ще..
Христо Йоцов за "Зодиак" - албум, който тази вечер, 3 ноември ще бъде представен на живо в София лайв клуб: "Генезисът на проекта се крие в документалиста Марио Кръстев. По време на КОВИД той е прочел всички книги на Харуки Мураками и му е благодарен, че го е върнал във времето. В края на миналата година ми се обади и ми каза, че иска да правя музика,..
Владимир Пасев, президент на Интеракт-клуб към Немската гимназия и Добромир Добринов - ротарианец за благотворителна проява , организирана от учениците: "Организацията е на 3 етажа - до 18 г., интеракт, до 35 г. - ротаракт и след 35 г. - ротарианци. Най-голямата ни кауза е полиомиелитът - почти сме го убили, само в две страни по света има останало."..
Днес ще се върнем назад във времето на златните години на българския спорт. Периодът на 60-те, 70-те, 80-те години, когато родните спортисти впечатляват не само сънародниците си, но широкия свят. Върховите им постижения обаче не променят човешките качества на голяма част от тях. Българските спортисти от онези години съчетават изключителен талант с..
Александър Шпатов, председател на Сдружение за градски читални, водач на литературни разходки, изследовател на софийското минало, верен фен на футболен клуб “Левски” и писател, автор на книгата “На живо от София”: "Останали са хората, въпреки, че се променяме вътрешно. София е един европейски град и стои по-добре на световната карта. Усещането, че..
Музикантите са заедно повече от 50 години Любовта на Мими Иванова и Развигор Попов далеч не е фойерверк от пръв поглед. Те дълго работят заедно и се уважават като професионалисти преди да се погледнат с други очи. За да се съберат и двамата минават през тежки разводи – Мими с поляка Юрек Рибински, а Развигор с пианистката Теодора. Женитбата им..