Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Един художник на 36, един баща на четири деца и една мечта: "Заедно за Младост"

Юлиян Пейчев

Един художник на 36, един баща на четири деца и една мечта: "Заедно за Младост".

Вече 13 години Юлиян Пейчев преподава в детски градини в столичния кв. "Младост", добре познава района – отраснал е тук, но добре познава и проблемите му.

Именно това е и причината преди месеци той да основе неправителствена организация, за да не замита под килима премеждията на съкварталците си, а заедно да намират правилния подход за решенията им.

"Хората в квартала са доста чувствителни. С месеци чакат нещо да се промени. Пишат жалби, но… Нашата идея е това НПО, което го направихме, с него да се даде по-голям тласък на жалбите, защото едно е когато жалбата е от едно физическо лице, а друго е от по-голяма организация, именно така няма да неглижират жалбите ни от районните администрации", настоя той в "Късното шоу" на Радио София.

"Искаме нашият квартал да стане по-безопасен - високите скорости са често явление, правят се гонки, защото имаме добра пътна инфраструктура" посочи той, но открои и решенията: пасарелки, а не поредните светофари, еднопосочни улици край училища и детски градини, по-добра маркировка, модерни легнали полицаи и обезопасени пешеходни пътеки.

"Това не изисква огромен ресурс, но не се прави", отсече Пейчев, които планира скоро време да организира съкварталците си, за да може със собствени сили да покажат, че това е възможно да се случи.


Със съпругата му, която също е художник и преподавател, се запознават в Художествената академия, вече двамата са горди родители на четири момчета, но не спират да са активни.

"Учудвам се когато някой каже: "О, достатъчно ми е, не искам второ детенце, трето… Позитивно гледаме към нещата и децата в никакъв случай не са тежест. Всеки уикенд излизаме, във вътрешния двор на комплекса ни, плевим, косим тревата, садим цветя. Всички много се радват, но само се радват, доверяват ми се обаче като човек, който се е нагърбил да го върши, но гледам и децата си да ги възпитавам по този начин, давам им задачки, за да се чувстват по-отговорни, да им давам пример, да съграждат нещо", настоя Пейчев.


Според него един от проблемите е презастрояването в района и липсата на достатъчно паркове и градинки, където хората да излязат и да си почиват след тежкия работен делник, а и през уикенда.

"Презастрояването е бич за "Младост" 1, 1А и 2, които са гранични на района. Тепърва има какво да се прави, но това трябва да се извършва спрямо законите и нормите за застрояване. Хубаво е да има жилищни сгради, но трябва да се помисли и за детски площадки, за среда, която е благоприятна за отглеждането на деца, на подрастващи младежи, за да не останем спалнята на София, а да има и работни места, търговски центрове, да не е само да прибереш и да си легнеш", отбеляза той.

"Младост е най-големият район като площ, има земи, които със статут на земеделска площ, но знаете, че тук реколта не се отглежда, а са едни изоставени терени. Трябва да се помисли как тези терени да се обособят, за да не стане кварталът само с жилища… Има ПУП (подробен устройствен план-бел.ред.) пък има различни интереси – в Горубляне искат да се строи, а в "Младост" – не. Именно тук е ролята на кмета – да направи връзката между инвеститори, собственици на земи, строители, живеещите в квартала, така че да се помисли какво и как да се случва, още преди да е започнало застрояването, което не бива да се случва на парче, защото когато това се случи, вече липсва свободата в изграждането на хабитата – средата, в която живееш", категоричен бе Юлиян Пейчев.


Според него бъдещият кмет на района трябва да има желанието да разговаря с хората, за проблемите им.

„За да акумулираш тази енергия, защото да управляваш най-големия район в София трябва да имаш търпение, огромна енергия, не само да обещаваш, че направиш това или онова. Кметът трябва да е от района – да е израснал там, да е живял и да наясно с проблемите, да ги усеща… На "Младост" му трябва младост, много желание и работа", заключи преподавателят.

Чуйте цялото интервю с Юлиян Пейчев.

Снимки: Facebook

По публикацията работи: Екип на Радио София

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изкуственият интелект и здравеопазването

Изкуственият интелект става нещо все по-всеобхватно и намира приложение във все повече сфери. През последните години той значително навлезе и в здравеопазването. „Да кажеш, че изкуственият интелект участва в нещо е като преди 20 години да кажеш, че софтуер участва в нещо“, смята Георги Къдрев – съосновател на две от революционните компании в..

публикувано на 26.07.24 в 18:24

Интересуват ли се младите хора от политическите процеси у нас?

В предаването "Ритъмът на столицата“ ще се спрем върху резултатите представени от Академията за младежко участие. В рамките на последните две години там разработиха много интересен проект, който вдъхнови младежи между 15 и 25 години от цялата страна, да се запознаят с политическите процеси у нас и по един или друг начин да вземат участие в тях...

публикувано на 26.07.24 в 17:22

Протест срещу строителството на 16-етажна сграда в София

Днес се проведе протест при старата баня „Ситняково“, заради намерението на мястото да бъде построена 16-етажна сграда. Недоволните граждани се събраха на ъгъла на ул. „Хан Омуртаг" и бул. „Ситняково“. Вече има одобрена заповед за строеж на 50-метровата сграда на мястото на бившата баня „Ситняково“, а според протестиращите всичко е станало..

публикувано на 26.07.24 в 16:11

Датите за ваканциите и матурите през новата учебна година

Две по-дълги ваканции през новата учебна година предлага Министерство на образованието и науката (МОН). Той е публикуван за обществено обсъждане на сайта на ведомството и е отворен за становища и предложения от всички заинтересовани страни. В календара са отразени изискванията за точно определен брой учебни дни за отделните випуски...

публикувано на 26.07.24 в 15:50

Столичният общински съвет одобри сливането на Четвърта и Втора МБАЛ

Столичният общински съвет одобри сливането на Втора и Четвърта градска болница. Процесът по обединението ще отнеме поне 6 месеца, като предстои общинските съветници да подкрепят финансово със серия от доклади Втора – МБАЛ, която ще приеме медицинските специалисти и отделения от Четвърта. След емоционални изказвания през вчерашния ден и..

публикувано на 26.07.24 в 15:31

Взривовете в Елин Пелин затихват

Около 18:30 часа в четвъртък, в складове на фирма за фойерверки и други пиротехнически средства между град Елин Пелин и едноименната гара Елин Пелин избухна голям пожар и последваха взривове. Двама души пострадаха, единият от тях по-късно почина, в следствие на изгарянията. Това е доц. д-р Петър Шишков - преподавател в Минно-геоложкия..

публикувано на 26.07.24 в 14:41
Диана Иванова с усмивка показва как прави загрявки преди да тръгне към планината

Диана Иванова - приключенец, млад пътешественик, обичащ пъстротата

Диана Иванова е пътешественик и приключенец с афинитет към планината. Тя направи своя дебют като гост в предаването "Добър вечер, София“, където разказа своите вълнуващи истории, донесе ни и своя книга със стихове, вдъхновени от пътешествията ѝ. Тя самата представи себе си така: “Аз съм приключенец, млад човек, който обича пъстротата,..

публикувано на 26.07.24 в 14:05