Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какви са били заболяванията при древните хора

Снимка: Pixabay

Български учени изследват геномното наследство - какво отражение има то върху нас и какво сме взели от древните хора? На академична лекция посветена на 50-годишнината на Катедра по медицинска генетика в Медицинския университет - София и озаглавена "Геномно наследство от древни популации", акад. Драга Тончева представи проект, който се опитва да определи генетичната архитектура на траките и да характеризират пространствено-времевите характеристики на геномните дефекти в древни хора. Тя разказа подробности пред Радио София. Изследваните геноми са на хора, живели в периода от 10 000 години  пр. Хр. до 100 г. пр. Хр.

"Ние се интересувахме от здравословното състояние на древните хора, затова се и обърнахме към геномната база данни на известния антрополог Дейвид Райх, който създаде една от най-големите ДНК банки от изолирани геноми на древни проби. Важното за нас беше да установим дали древните хора са боледували от т. нар. "редки заболявания". За нас редките заболявания в момента са тези болести, които са разпространени с ниска честота, едно на две хиляди", каза акад. Тончева.

Тя допълни, че очаквано за учените при древните хора е установено наличие на патологични мутации, които днес водят до развитие на тежки моногенни заболявания. Честотата на тези заболявания в древността е била много по-висока, тъй като размерите на тогавашните популации са били малки и кръвосмешението е било често срещано.

"Проблемът за редките болести в нашето съвремие не трябва да се омаловажава и неглижира. Това са тежки заболявания, които ние сме наследили от древните хора. Разбира се, част от мутациите могат да възникват и сега. Те могат да се дължат на ендогенни мутации или на екзогенен произход, но част от патологичните варианти засягащи съответните гени сме ги наследили от древността", поясни акад. Тончева. Тя подчерта, че редките болести са тежък социален проблем, на който трябва да се обърне изключително голямо внимание.

Най-честите заболявания разпространени сред древните хора са фенилкетонурията, бета таласемията, хемофилия С, болест на Андерман, болест на Ханс Брунер. Разширяването на популациите и миграционните процеси са факторите, които водят до намаляване на патологичните мутации. Изследванията потвърждават, че около 10% от онкологичните заболявания се дължат на герминативни мутации, тоест такива, които се предават от родителите на децата и значително увеличават риска от такива заболявания. Доживотният риск е около 80% за носителите на герминативни мутации.

Акад. Драга Тончева отбеляза, че има данни за териториална обособеност на заболяванията, но периодите, в които са били разпространявани чертаят пътя на миграционните процеси.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пътят на здравето

На 3 септември 2024 година в София ще се проведе форум носещ името "Риск", на който ще бъде обсъдена здравната култура на българина. Той ще посочи нагласите и превенцията на обществото, както и ще даде отговор свърване със значението и метода на скрининга. Подробности по темата пред Радио София даде проф. д-р Галина Кирова, която е сред лекторите..

публикувано на 02.09.24 в 18:04

Закон за инфлуенсърите. Ще има ли такъв?

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

публикувано на 02.09.24 в 16:12

През септември ще бъде пуснато движението под моста на бул. "България“

През месец септември ще бъде пуснато движението под моста на булевард "България“, увери зам.-кметът на София Иван Василев. Междуведомствена работна група ще решава бъдещето на съоръжението, което сега ще бъде подпряно аварийно:  "Ясно е, че съоръжението е собственост на държавата, но когато държавата отсъства, Столична община е тук, грижи се за хората и..

публикувано на 02.09.24 в 14:02
Снимки: bg.emb-japan.go.jp

23 срещи с артисти, традиции и изкуства в 35-ите Дни на японската култура

Традиционните Дни на японската култура в България вече започнаха. Те се провеждат за 35-и път и в програмата тази есен са включени повече от 20 събития в София и още 6 големи града на страната – Пловдив, Варна, Велико Търново, Плевен, Стара Загора и Казанлък . "През 2024 г. Япония и България отбелязват три важни годишнини в..

публикувано на 02.09.24 в 13:03

Най-бързо поскъпват апартаменти до метро и гаражи в презастроен квартал

От около 2 години няма особен прираст на жителите и броя на пришълците в София, но търсене на имоти за живеене продължава да има. Приказките за балон вече не хващат вяра. Стойностните имоти държат висока цена и дори поскъпват. Цена от 1000 евро на кв. м. вече са фантастика , не може да се намери дори при търг от частен съдебен изпълнител..

публикувано на 02.09.24 в 11:11

НЗОК известява пациентите, на които се отпускат лекарства за хронични болести

От днес Здравната каса трябва да известява със съобщение по телефона или "Вайбър" за пациентите, на които се отпускат скъпи лекарства за хронични или редки болести и за помощни средства и медицински изделия. Хората ще получават и известие за движението на документите и техния срок. В офисите на "Информационно обслужване", в районна здравноосигурителна..

публикувано на 02.09.24 в 07:37

Слънчева София с максимални температури около 28°

Днес ще преобладава слънчево време. По-значителни временни увеличения на облачността ще има отново над източната половина от страната и на отделни места, главно в планинските и югоизточните райони, ще превали и прегърми. Ще духа слаб до умерен вятър от североизток, в Североизточна България – от север-северозапад. Максималните температури ще бъдат..

публикувано на 02.09.24 в 07:15