Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дигиталните умения в помощ на младите хора

Снимка: ymcaeurope.com

Как новите дигитални умения помагат на младите хора да се развиват и да намират място, след като завършат своето образование? В петък 30 юни 2023 г. от 10 до 14 ч. в залата на Дома на Европа ще бъдат представени резултатите от проекта AlwaysON for Youth, който е посветен на младите хора и предизвикателствата, които се случват в дигиталния свят за тях. Целта на проекта е да повиши капацитета на младежките организации от Румъния, Франция, България, Белгия и обособените мрежи в партньорския консорциум, които да бъдат полезни на младите хора (включително и млади хора от уязвими групи), широко и интензивно като работят с тях със средствата на дигиталната младежка работа и цифрово включване и безопасност. Проектът е изключително иновативен и е отворен към активни младежки работници и младежки лидери, които имат интерес към дигиталната младежка работа или си служат с нея. Подробности разказа Диляна Вучкова, зам.-директор на Сдружение "Надежда ЦРД".

"Проектът е много сериозно партньорство с други пет организации, с които успяхме да създадем няколко продукта. Истината е, че те са по-скоро насочени към професионалистите, които работят с младите хора, а не толкова директно към младите хора, въпреки, че има и за тях. По-скоро за да подпомогнем учители, младежки работници, социални работници, образователни медиатори, всички професионалисти, които се грижат за създаването на възможности за младите хора, обхващането им и в онлайн пространството да е по-ефективно, по-смислено и по-полезно. Проектът включва няколко теми, като например за дигиталното включване, дигиталната безопасност, за благосъстоянието на младите хора в интернет и всъщност дава решения за това, как по най-ефективния начин да се работи с младите хора", отбеляза Вучкова.

По думите й по отношение на дигиталната безопасност има много неподозирани капани, за които за съжаление никой не говори на младежите. Кибер тормозът също е сериозен проблем, но в България не му се обръща достатъчно внимание.

"В рамките на проекта направихме едно проучване на европейско ниво, в което беше много ясно посочено, че по време на пандемията, а дори и след нея младите хора също имат предизвикателства по отношение на това, че тяхното преживяване в интернет го определят не винаги като много смислено. Знаят го, но не могат да контролират това поведение. Също така прекалено многото прекарани часове онлайн влияят негативно на здравето им", отбеляза Вучкова.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - Душата ми е стон

"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.

публикувано на 23.11.24 в 15:00
Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева

Адресите на любовта с „55 изповеди за любовта“

Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..

публикувано на 23.11.24 в 14:00
Паметникът на Любен Каравелов в Копривщица

Историята оживява - Любен Каравелов: вестник първи, вестник втори

Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..

публикувано на 23.11.24 в 16:00

Премиера на "О(б)твързан" представя Театър "Възраждане"

„О(б)твързан“ –  премиера в Театър Възраждане – Тери Фишър, режисьор на спектакъла и част от трупата на театъра: "Изключително умна комедия с много прости средства. За героя не е лесно, той е над нещата, колебанията му го спират. Предизвикателство е да не се плузгаш по повърхността. Опитали сме се да уцелим театралния език, съчетание на танц и текст,..

публикувано на 23.11.24 в 11:40

Да се зарибиш или да се откажеш

Покана за   София дръм фест от Боян „Бонзи“ Георгиев – барабанист и организатор на фестивала: "Това е единственото ежегодно барабанно събитие. Барабанния ни уъркшоп се казва клиника - пет различни за един ден. Пръв ще е един 16-годишен бъдещ Дейв Уекъл. Всеки, който е бил на барабанна клиника знае, че се води разговор между свирещия и публиката,..

публикувано на 23.11.24 в 11:09
С Жени Илиева

Играчката не е просто забавление, а инструмент за развитие

Развитие на креативността при децата и важността на безопасните играчки - говорим по темата с Жени Илиева, предприемач и създател на безопасни детски играчки: "Безопасна е играчка от безопасен материал, да е рециклируем и да не замърсява средата. Пластмасовите играчки са сред първите замърсители на околната среда. Играчката не е просто забавление,..

публикувано на 23.11.24 в 10:56

Нямаме нужда от дефиниции

Цвета Балийска ни представя Фестивала на авторския театър: "Проведохме три дискусии с творци от полето - всеки творец го прави по свой начин и нямаме нужда от дефиниции що е това фестивал на авторски театър. Има разграничение между драматургичен и авторски театър. Разликата е в процеса на създаване - при авторския, процесът на създаване е по време на..

публикувано на 23.11.24 в 10:13