На 1 юли 2023 година в Билбао стартира колоездачната обиколка на Франция.
Екипът на „Спортна среща“ прави специална поредица за историята ѝ, благодарение на Андрей Демирев. В този епизод той споделя какво влияние върху страната на баските и града Билбао ще има гостуването на Тур дьо Франс.
„Стотици хиляди излязоха по улиците да видят Тура, тъй като от 30 години Билбао е кандидат, през 1992 година в Сан Себастиан стартира Тур дьо Франс и Билбао кандидатства всяка година неизменно, докато тази година вече му предоставиха тази чест и вчера действително цялото население на страната на баските излезе по улиците. Беше невероятен празник. Това е невероятна реклама за Билбао, тъй като стартът бе гледан от 200 страни в продължение на 4 часа, няма съмнение, че това ще допринесе за страхотен туризъм“, отбеляза журналистът.
Снимка: АФП
Първият етап от обиколката е спечелен от британеца Адам Йет пред своя брат близнак Саймън Йет, като решаващи за тази победа са били последните 300 метра. Така двамата братя близнаци печелят 1. и 2. място в толкова важно състояние, в пролога - всъщност, не е традиционен пролог, а тежък етап от 182 километра, с много спускания и качвания, поясни Андрей Демирев
Още подробности за настоящата колоездачна обиколка на Франция и атмосферата в града домакин на провеждането ѝ, ще чуете от неговия репортаж.
Куриозно е, че когато печели Тура през 1982-ра, макар и да е носил Жълтата фланелка, той не е спечелил нито един етап преди финала в Париж. Въпреки сигурната си победа в онзи тур, той успява да се наложи и над всички финалисти спринтьори на финалната права на Шанз Елизе.
Когато го питат защо е рискувал със спринта при вече сигурна победа в Тура, той отговаря, че не иска да го запомнят като победител в един Тур дьо Франс, без да е спечелил нито един етап. В период от 3 години той печели Тур и Джиро едновременно, а през 1980 година прави и требъл – Тур, Джиро и Мондиал.
Бернар Ино беше всестранен колоездач – добър с часовника в планинските етапи и в спринта.
Роден боец, с хъс и агресивност по-скоро на боксьор, отколкото на колоездач. Неговият мотор беше гордостта му. Плашеше другите, дори на масата. Когато говореше, всички наоколо мълчаха, не се смееха дори когато разказваше вицове, спомня си Лоран Финьон, който печели Тура през 1983-та и 1984-та – парижанин с вид на студент, с дълга коса, свита на опашка. Той беше добър катерач и изкова своите успехи с изкачвания на Алп Д'Юез и Ла План., но също така печели и много етапи по часовник и бе изненада, че губи Тура през 1989 г. в последният етап по часовник в Париж. Почива на 50-годишна възраст от рак на хранопровода. До последните си дни той бе коментатор на Тура по Канал Франс 2, като в почивния ден летеше до Женева за химиотерапия.
Признава, че е вземал амфетамин, кортизон и кокаин, но лекарите му казват, че не това е причината за болестта му – „Иначе почти всички колоездачи биха се разболели от рак“, пише в автобиографичната си книга той.
През 1985 г. победител отново е Бернар Ино. Това е последната му 5-а победа.
Негов наследник в победите е Грег Лемонд. Как и защо Грег Лемонд измества Бернар Ино от трона му и каква е драматичната развръзка в историята на Тур дьо Франс през годините, чуйте от разказа на Андрей Демирев в звуковия файл.
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..
В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица Георги Захариев – основател на Finance Academy, и Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН, обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..