"Две години, поради политическата турболентност която имаме, България се движи по инерция. В тези две години вече ние всички усещаме и като общество, и като икономика, и като бизнес пропуснати ползи и време, тъй като времето не се наваксва. В момента трябва много целеустремено съвместно заедно да работим така, че да можем мъничко да се опитаме да наваксаме", отбеляза Данаилов.
Той посочи, че от ССИ подкрепят бюджета, но очакват Министерството на финансите и правителството да поканят работодателските организации да се започне да се мисли за идеологията и визията на Бюджет 2024. Това е необходимо поради това, че в последните години са се вземали решения с не много дългосрочна визия, които не винаги работят добре.
"Да не забравяме добрата визия за добра икономика - в добри години бюджетът трябва да бъде на излишък, а в лоши икономически години може би с малък дефицит. Така, че по-скоро това трябва да ни е мисленето, а не постоянно да забиваме репера на един постоянен дефицит от 3%", каза той и добави, че винаги трябва да се мисли къде се инвестира.
Данаилов прогнозира оскъпяване на финансовия ресурс, което се наблюдава в САЩ и Западна Европа, което неминуемо ще дойде и при нас. По отношение на данъците той отбеляза, че данъчната рамка не е пипана:
"Но въпреки, че числата ще бъдат важни в един момент, когато ще вдигаме данъците още по-важно е, бизнесът да има предвидимост. Чуждестранните партньори и инвеститори в България да имат предвидимост така, че да се знаят какви ще бъдат правилата на играта. И в никакъв случай да не се стига до ситуации, където на някое правителство ще му потрябват някакви пари и то ще реши да направи "Данък печалба". Това са много опасни неща и в една много конкурентна и трудна икономическа европейска и глобална ситуация това не работи за нас".
"Инфлацията е един много сериозен въпрос. Дори смятам, че покрай инфлацията България само за последните 24 месеца подскочи по отношение на разходите за производство с такова ниво, което ние трябваше да извървим за 5-6 години постепенно", коментира той.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Коментарното предаване на БНР-Радио София "Форум" се завръща. На осмия ден след изборите за 51-во Народно събрание, разбира се първата тема е обусловена от преживяното. Коментаторите Манол Глишев и Тодор Терзиев правят своите следизборни разсъждения и прогнози : Купуването на цяла парламентарна група никога досега не е..
Започна Европейската седмицата на фертилността , която се организира ежегодно в началото на месец ноември. Тази година целта е да се повиши осведомеността по отношение на донорството на гамети (полови клетки), както и да се подчертаят належащите нужди от законови разпоредби. Повече по темата разказа в предаването "Ритъмът на столицата"..
Форматите стават съществени като място за комуникация и послания на автори на съдържание и рекламодатели. Аудио и видеоподкастите се променят като специфика, позициониране и дължина. Сравнително нова за България е възможността, която дава Тик-Ток форматът. Това коментира пред БНР-Радио София Александър Хинков – изпълнителен..
Българознайко е проект, който с времето е намерил път към сърцата на децата. Но той не е сам в този път - зад детските книжки с българска история стои писателката Виктория Петкова, техните родители и учители, които разпознават Българознайко не просто като част от учебния процес, но и като начин, по който децата научават за българската..
Младата изпълнителка Елия Тодорова - Eliya, кани всички на първия си самостоятелен концерт в София на 5 ноември. На сцената с нея ще бъдат Даниеле Феббо (бас и аранжименти), Кристиан Желев (барабани), Николай Костадинов (пиано), Jeko (китара), Иван Йорданов (алт саксофон), Тодор Бакарджиев (тромпет), Гален Николов (баритон саксофон). Певицата казва,..
Девет фундаментални цели с хоризонт от 4 години, които са напълно постижими и биха повишили значително възможностите за развитие и качеството на живот в България, предлагат от Института за пазарна икономика (ИПИ) в Бяла книга „Отключване на растежа: пътят напред след изборите“ . "Напоследък постоянно ни връхлитат някакви кризи, от 3..
Националната галерия провежда безплатна образователна програма с фокус към деца, младежи и семейства . Целта на „Форми, изкуство в публична среда“ е приобщаване към визуалните изкуства чрез поредица от ателиета в “Квадрат 500”. Изкуствоведите от Националната галерия прилагат нестандартни и иновативни подходи за обогатяване знанията на..