Горна Малина представлява едва 4 процента от територията от площта на област София, но е първата "зелена" община в България. В предаването "Ритъмът на столицата", кметът инж. Ангел Жиланов представи възможностите за туризъм в района.
"Само допреди 10 -11 години нямаше нито едно място за спане в общината, днес разполагаме със 137 лицензирани такива, като нашата амбиция е в близко време да удвоим и дори утроим тези места, защото потенциалът за развитие на туризъм в общината е много голям", увери инж. Жиланов. Той допълни, че на територията на Община Горна Малина се намира най-големият хидропарк в България, в момента се обособяват 2 еко пътеки, има и няколко по-малки маркирани туристически маршрута. В близост е село Байлово, където е и дом–паметникът на Елин Пелин, започва изграждането на приключенски парк на Елин-Пелиновите герои.
Кметът поясни, че в момента Община Горна Малина кандидатства по проект за трансгранично сътрудничество, чрез който възнамерява да подобри цялата вело-инфраструктура на територията си.
"По този проект ще имаме изградени вело стоянки, за да могат нашите гости да ползват колела под наем. Ще дигитализираме маршрутите в общината, за да може всички, които търсят информация предварително да са запознати какво могат да посетят и по какъв начин", посочи още инж. Жиланов.
Предвижда се отново чрез проект да бъдат свързани 31 обекта – църкви, манастири и други забележителности, за да се направи един разкошен маршрут за поклоннически туризъм. Някои от тези обекти са на повече от 300 години и притежават ценни икони и реликви с много голяма стойност, увери кметът.
Един от тези древни обекти е представлявал древна обсерватория на повече от 7 хиляди години, част от която са 240 уникални скални рисунки, посочи той и допълни, че обектът предстои да се развива защото е с уникална археологическа стойност.
"Ние даваме възможност на жителите на София и не само, да намерят при нас едно кътче със съхранена девствена природа и безкомпромисно отношение към опазването на природата. Наистина искаме да сме "зелена" община, нашите жители да мислят "зелено" и само след няколко години да могат и да живеят в "зелено", заяви инж. Ангел Жиланов.
Още интересни детайли, чуйте в разговора на Данаил Конов.
Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...
Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата? Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември.
Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...
В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:
Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит? Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите? Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция. Събеседник по темата ни е Диана..
Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..
С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..