Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво да правим с текстилните и опасните отпадъци в София

Снимка: БГНЕС

Пореден случай на посегателство върху контейнерите тази събота на ул. "Шипка" 24 и на входа на Южния парк от страната на бул. "Витоша". От Столичния инспекторат коментират колко често се случва това, как и къде може да подаваме сигнали, както и какво правят при подаден сигнал. По темата говори Татяна Асенова от Столичен инспекторат. По думите й на определени локации група граждани ровят в контейнерите, след което изхвърлят отпадъците и така замърсяват околността.

"Това са едни определени 3-4 локации, които ние наблюдаваме заедно с фирмите, които имат сключени договори със Столична община. В случаи, че продължават тези посегателства, контейнерите ще бъдат преместени на други адреси", отбеляза Асенова.

Развалени контейнери има в районите "Оборище", "Триадица", "Надежда", "Връбница" и около НДК и Южния парк. В ключалките на контейнерите умишлено са слагани и клечки, за да не могат да се отключват и да се обслужват. Има и много случаи, в които те са надраскани с графити, което води до неприятен външен вид, а след тяхното почистване те отново биват надрасквани. След посегателство върху контейнер за текстил се подава сигнал и обслужващата фирма идва на място, събира текстила и го транспортира до определени площадки, където се сортира.

"Текстилните отпадъци от бита вече пета поредна година се събират разделно. Започнахме първоначално с по-малко на брой контейнери, а вече на територията на Столична община във всичките райони има 175 броя контейнери разположени на 138 локации и предстои разширяване на системата", посочи Асенова.

Сигнали за нарушени контейнери или разпилени текстилни отпадъци гражданите може да подават на оперативния център на Столичен инспекторат на тел. 987 5555, както и на телефон на фирмата, който е изписан на всеки един контейнер.

Столична община създаде проекта NoWaste - Пътеводител за разделно събиране на отпадъците от домакинствата. Целта му е да насочи, улесни и подкрепи максимално усилията на всички, загрижени за благоденствието на своята улица, своя квартал, своя град, своята планета. Има информация за видовете отпадъци и начина, по който те се изхвърлят или събират, както и къде бихте могли да бъдат предадени на вторични суровини. По темата се включи и Лили Колева - директор на Дирекция "Управление на отпадъците".

"На сайта има карта, която съдържа информация по райони и начина на изхвърляне на различните видове отпадъци, като хартия, пластмаса, метали, стъкло, електрически уреди, батерии и акомулатори, хранителни и кухненски отпадъци, текстилни, строителни, едрогабаритни, масла и опасни отпадъци", каза тя.

За момента гражданите могат да подават сигнали чрез контактния център на СО или Столичен инспекторат, но се предвижда разширяване на сайта с възможност гражданите да индикират нередности в реално време.

"Относно текстилните отпадъци, към края на 2022 година общото събрано количество е 1472 тона от общо 145 специализирани контейнери. Предадените от тях за повторна употреба са близо 700 тона, като за сравнение през 2021 година събраният текстилен отпадък е около 1205 тона", отбеляза Колева.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.02.25: Референдумите не са панацея, но стават за "дъвка" на популисти

В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..

публикувано на 19.02.25 в 18:25

Автоинструктори са недоволни от промените в шофьорските курсове

В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..

публикувано на 19.02.25 в 17:35

За 60-годишнината си Театър София ще бъде с обновена сграда и зала

Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..

публикувано на 19.02.25 в 16:55

Танцовият спектакъл "Алиса в страната на чудесата" с премиера в Музикалния театър

Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..

публикувано на 19.02.25 в 16:46
Петър Мишев

Петър Мишев, КНСБ: 5% не осигуряват ръст на доходите, а покриват само инфлацията

Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..

публикувано на 19.02.25 в 16:28
Нели Керемедчиева

Фестивалът "Възможното образование" поставя на фокус човеколюбивите практики

Фестивалът “Възможното образование“  се завръща с пълно издание  от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него,  е акцентът на разговора с Нели..

публикувано на 19.02.25 в 15:36

Време е за актуализация на Наредбата за храненето на деца и ученици

Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...

публикувано на 19.02.25 в 14:50