Повече за това какво представят на тази конференция и кой получи наградата на Института по математика и информатика за 2023 година, разказа в предаването "Ритъмът на столицата" проф. Петър Бойваленков.
"Имаме над 200 души участници от над 30 държави, сред тях и много българи от най-важните центрове на математиката по света. Поканените докладчици представят на практика всички най-важни направления в съвременната математика и информатика. Много сме горди, че наградата я получава бивш наш възпитаник – на Ученическия институт по математика и информатика Веселин Димитров, който сега е топ математик в Съединените щати и очакваме и в бъдеще много научни постижения от него", сподели проф. Бойваленков.
Статистиката сочи, че в годините назад също българи са били носители на тази награда, но всички те са в университети в САЩ. Показателно ли е това, че там математиката е най-развита?
Професор Бойваленков направи уточнението, че наградата се дава само на българи до 40-годишна възраст и, че наградата е създадена само за българи.
"Да, така се получава засега, че топ постиженията на наши български математици се случват в САЩ. Надявам се, след време да имаме и топ постижения от математици в България, но засега положението е такова", посочи още той.
Проф. Бойваленков разкри, че у нас нещата също имат положително развитие в последните 4-5 години.
"Движим се напред, имаме много проекти, работим с много институции, мисля, че вървим в правилната посока и имаме успех", отбеляза той.
"За да се завърне в страната ни тази награда са нужни млади хора и тези от тях, които я получават, трябва да работят при нас", каза още Бойваленков и допълни, че няколко човека вече са се завърнали тук, а има и млади надежди от други страни.
"Така, както американците привличат наши хора и ние привличаме външни хора, силни математици", изтъкна той.
В последните дни на конференцията се обсъждат и теми за образованието по математика. Това бе и повод за радостната новина, че наши ученици са носители на златен и сребърен медал от олимпиада по математика в Япония.
По темата се включи и д-р Валентина Иванова – съосновател на Академия "Никола Тесла" в София, за да разкаже как се заражда в малките деца желанието да се развиват в математическите среди
"Децата имат естествено любопитство, те са откриватели по душа, искат да знаят и с тях се работи прекрасно, защото единственото нещо, което трябва да направим е да уважим въпросите им и да ги насърчим да чуят отговора, да се задълбочат и да разберат за какво става дума", каза тя.
Това, което правим ние с тях е да ги предизвикваме, да ги поставим в интересни ситуации, да решават задачи, които изискват от тях да знаят все повече", увери д-р Валентина Иванова.
Повече подробности чуйте в звуковия файл.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..