"Новите правила са дреха, ушита по мярката на графити артистите съобразно техни искания, които имат. Много често международни артисти искат да творят в София. Видяхме онзи ден страхотен пример за това на "Гурко", заедно с бразилското посолство. За да става това обаче, трябва да може в кратки срокове да минават процедури и да имат одобрение от общината, за да не се стига до арести, или до нарушение на обществения ред", коментира той.
Освен това Георгиев поясни, че всяко едно изображение трябва да бъде одобрявано от експертен художествен съвет и е пояснено по какъв начин да се дава съгласие на етажната собственост, за да може всички заинтересовани страни да имат диалог и общината да не бави процесите. Освен това трябва да бъдат организирани творчески ателиета за подрастващите, за да им бъде показано, че графити изкуството няма нищо общо с вандализма, както и в два от градските паркове да бъдат обособени свободни стени.
"Най-важното, което вече е факт обаче е, обособяването на такива свободни стени под моста "Чавдар". Пространство, на което вече е законно допустимо да се рисува", подчерта Георгиев.
По темата се включи и един от специалистите в областта Деляна Ангелова. Тя е част от екипа и съосновател на Visionary и сподели за предстоящите им обекти, който ще бъдат реализирани в София, както и как се твори по новите правила на Столична община (СО).
"Още миналата година бяхме поканени на разговори с работна група от Столичния общински съвет да коментираме какво за нас, организациите е важно да се следва като стъпки и процес така, че да може да улесним процедурите и същевременно да спазваме наредбите на СО", каза Ангелова.
Тя посочи, че за организациите представляващи изкуството в градска среда, е важно да има не само по-лесна процедура за създаване на по-мащабноформатни произведения, но и да се даде възможност на младите, които искат да се учат да рисуват, като им се предоставят свободни стени.
"Има неща, които са извън контрол, ние не можем да спрем тийнейджърите ако имат някакъв изблик на емоция да се себеизразяват. Но когато ги насочваме към естетиката и културното изграждане на това градско изкуство по един съвременен начин, то вече ще има своя буфер и няма да има този израз върху сгради с културно значение и архитектурна стойност. Също така искам да отбележа, че това не се дължи само на нашите родни младежи и хора от градското изкуство, ами се дължи най-вече на чужденци, които идват на така да го наречем "графити туризъм" в България, точно защото не се страхуват", отбеляза тя.
Ангелова заяви, че София като стар град има своите особености и културно значими обекти, които са част от по-големи резервати най-вече в централната част на града. Поради това е трудно всяка една сграда, която е смятана за потенциално платно за такъв тип изкуство да бъде изрисувана, тъй като има свой собствен статут и трябва да бъде разгледана индивидуално.
А какво мислят гражданите на столицата за графитите чуйте в анкетата на репортера на Радио София Виктория Венкова:
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Тази седмица в студиото на "Форум" водещият Лъчезар Христов разговаря с икономиста Георги Вулджев и журналиста Едуард Папазян. Темите в предаването днес са: Провал на шестия опит за избор на председател на Народното събрание - Усещам, че ДБ ще "гласува с отвращение" при следващото гласуване за председател на НС, коментира Едуард..
Трима от пет са музикантите от група Free 4 ALL , които бяха гости на екипа на предаването “Добър вечер, София“ - Тодор Бакърджиев-тромпет, Светослав Миланов – ел.пиано, Георги Попов - перкусии. В групата започнали трима, но разширяващите се музикални търсения на тримата, довели до необходимостта да търсят и нови членове. Днес са петима и не..
Чувството за принадлежност към дадена компания, новите взаимоотношения между работодател и служители, както и най-ценните фактори, с които работодателите задържат своите служители в компаниите си, са само част от темите на еднодневен форум в София. Темата за ангажираността винаги е номер едно в различни конференции. Този път решихме да се фокусираме..
За 12-а поредна година кампанията „Килограм доброта“ на Българска хранителна банка ще подкрепи хора в нужда от цялата страна. Инициативата ще се проведе тази събота и неделя в София. Събраните дълготрайни хранителни продукти ще бъдат използвани за подпомагане на над 60 000 възрастни хора и деца. “В предстоящия уикенд разчитаме на добро време навън,..
Конференция на тема "Виненият образ на България идентичност и послания" и следващо я винено изложение "DiVino" ще се проведат в един ден. Повече за тях пред БНР-Радио София разказа Емил Коралов от Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП), организатор на конференцията. "Това е форум за българското вино, в който участват..
Документалният филм "Алцек и българите в средновековна Италия" с режисьор Росица Лазарова-Сбаралия ще бъде показан в Общинския културен дом "Красно село" на 28 ноември с вход свободен. Преди това доц. д-р Тодор Чобанов ще изнесе лекция "Прабългарите в Централна и Западна Европа V-VII век по данни на археологията и палеогенетиката" ...
Диабет тип 2 е основен и независим рисков фактор за сърдечно-съдови и бъбречни заболявания. Според Международната диабетна федерация, половината от възрастните с диабет (240 млн. души в света) не знаят за заболяването си. Годишно диабетът причинява смъртта на около 6.7 млн. души, а над 537 млн. души живеят с тази диагноза. До 2045 г. се очаква 9%..