Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Таламаска за широкоскроени и позитивни хора

8
Феновете на Таламаска
Снимка: Димо Гецов

Ирида фестивал в Лакатник - парти със сайкъделик транс, хардкор, дръм'н'бейс, техно от 13 до 16 юли. Камелия Кирилова, един от организаторите му е наш пръв гост:

"Eдното от двете най-големи имена тази година е Таламаска, от световно значение за електронната сцена в стил мелодичен транс. Аудиторията ни е свита и искаме да я разширим. Най-впечатляващо е нощем, тогава потенциалът на декорите е използван до край. Тук е един малък град, сплотяваме се, мястото е пълно с живот.

Успоредно с него фестивалът дава поле за изява на всякакви жанрове. Не съм спала достатъчно, за да може фестивалът да се развива добре. Електронната музика у нас претърпява застой. Тя може да е много лежерна, но и по-интензивна и танцувална.

Най-трудно е достигането до хората, ако не си достатъчно интересен, може и да не те забележат. Публиката ни са широкоскроени и позитивни хора. За клубните евенти трябва да имаш концепция и смисъл. Провокира ме самата музика - в началото бе хоби, в един момент прерастна в нещо по-голямо и така се завъртя бизнеса. 

С малко упоритост нещата могат да тръгнат по-добре. Понякога нощният живот е по-интензивен от дневния - от АйТи и лекари до току-що навършили пълнолетие."

Михаил Сладкаров също е част от организаторите ("едно мащабно събитие е доста сложно за правене"):

"Хубавото е, че в електронната музика непрекъснато се създават подстилове. Всеки е специфичен за себе си. Феновете на транса харесват пъстрите цветове, които могат да се видят на декорите на главната сцена. Има други, по-тъмни стилове, както в рока, в метъла. Имаме хардкор и там е по-специфично, преживяването е по-различно, там е активното спортуване, час танци се равняват на два часа други.

Основен проблем е разбирането на обществото спрямо по-различните, това е проблем. Хората не са по-различни, само имат желание да изразяват себе си - по-светло или по-тъмно облечени, с татуировки, не се притесняват да го покажат. Повечето от другите хора са несигурни към новото, различното, като дойде някой с по-широки панталони - какъв е този човек, защо не е като другите.

Работя това, което обичам, работата ми е начин на живот, моето развлечение. Хората не могат да си представят един фестивал колко много работа е. Занимавам се с всякакви събития, от сватби до първа копка и всякакви фестивали. Като седна с някой винаги може да му разкажа за събития, спрямо интересите му."

Александра Александрова е един от участниците:

"Тук презареждам батериите си, с вирната глава, знаеща, че мога да постигна всичко, за което мечтая. В 2008 попаднах в компания на диджеи и виждайки от другата страна на нещата, те станаха част от мен. Музиката ни прави едно. Срещам се с много различни умни, начетени, образовани хора, които се занимават с изкуство и са заинтересувани от природата. Има идея зад всичко. 

Тук усещам свобода, намирам себе си. Хубаво е човек да знае къде може да намери вдъхновението си. Много вярвам в хората, да си помагаме, колко много да печелим и ние, и другите."

Ваня Митева е гост на фестивала:

"Вече няколко дни доста емоции ни вълнуват от сутринта до вечерта, тук сме от четвъртък, Ирида фестивал е едно от местата. Говорим си за музика, за фестивалите. През седмицата работим нормална работа, но страстта към музиката ни обединява. Аз съм учител, всички сме с различни професии. Най-новото поколение е по-различно в музикално отношение, но ако дойдат веднъж, остават тук."

Последният ни гост е Младен Атанасов, организатор на фестивали и събития в клубове:

"Миналата година този фестивал беше в Тетевенския балкан, с Камелия в 2021 правихме заедно фестивал, аз съм в тази сфера от 6 години. Трябва помощ от хора, които могат да реагират в натоварени ситуации. Ако имаме по-голяма посещаемост, нещата ще са по-добри. Музиката е доста ъндърграунд, трябва да се показва. Аз открих тази музика сам. Музиката и хората ми допаднаха. Това е част от моя живот, разнообразявам се с работната част от ежедневието ми."


По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 07.01.25: Парламентът стартира работа в условия на несигурност

Коментатори във "Форум" във вторник бяха  Добромир Живков от Маркет линкс и Пламен Димитров от Българско геополитическо дружество.  Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха бяха: 2024 г. и 2025 г. - равносметка и очаквания Парламентът стартира работа в условия на несигурност и неизвестност за бъдещо правителство..

публикувано на 07.01.25 в 19:19

Какво можем да направим с коледните подаръци, които не желаем да задържим?

Какво можем да направим с коледните подаръци, които не желаем да задържим? Този въпрос си задаваме често, когато за празниците сме получили нещо, което вече имаме, нещо, от което не се нуждаем или просто не ни харесва. Една от възможностите е да върнем в магазина подаръка, който сме получили. Когато стоката е закупена през електронен магазин,..

публикувано на 07.01.25 в 18:32

В Боянската църква е първият стенопис с лика на Св. Иван Рилски

Боянската църква безспорно е сред историческите светини, с които разполага страната ни и това е оценено още през 70-те години на ХХ век от ЮНЕСКО. Църквата продължава да бъде реставрирана и да се съхранява по изключителен начин заради изключително ценните стенописи, които притежава. Църквата е построена през 1259 г., свързвана е със севастократор..

публикувано на 07.01.25 в 18:31
Диригентът Иван Стоянов

Как диригентът Иван Стоянов “спаси” артефакт от Микенската цивилизация

Диригентът и преподавател в Националната музикална академия Иван Стоянов е родом от Габрово, но е “присаден” в София. Казва за себе си, че е болезнено свързан с природата и обича да прекарва времето си далеч от града, като дори препоръча на софиянци да опознаят Стара планина, защото според него всички ходят на Витоша или Люлин планина, но Балканът не им..

публикувано на 07.01.25 в 17:41
Проф. Радостина Александрова

Проф. Радостина Александрова: HMPV е с нас отдавна, няма място за паника

Сериозен ръст на случаите на човешки метапневмовирус (HMPV) се наблюдава в Северен Китай. Място за паника няма, каза пред Радио София вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова. По думите й, вирусът е познат на човечеството отдавна, но е идентифициран едва през 2001 г. "Той произлиза от един подобен птичи метапневмовирус. Смята се, че..

публикувано на 07.01.25 в 16:49

Какви са икономическите предизвикателства пред страната ни през 2025 година?

За икономическите предизвикателства пред България през 2025 година, представи своята прогноза икономистът Стоян Панчев, председател на Българското либертарианско общество, основател на Експертен клуб за икономика и политика. Какво да очакваме за доходите ни? Каква е прогнозата за икономиката ни през настоящата година и колко близо ще сме..

публикувано на 07.01.25 в 15:55

Кръгово кръстовище ще облекчи трафика в един от най-натоварените райони в Перник

Кръгово кръстовище ще разтоварва трафика в един от най-натоварените райони в Перник. Пътното съоръжение ще бъде изградено при пресичането на улиците "Владайско въстание” и "Димитър Благоев”. Улица "Димитър Благоев" е основна пътна артерия в Перник, свързваща кварталите "Църква” и "Изток” и републиканския път за Кюстендил, а ул. "Владайско въстание”..

публикувано на 07.01.25 в 14:53