Ирида фестивал в Лакатник - парти със сайкъделик транс, хардкор, дръм'н'бейс, техно от 13 до 16 юли. Камелия Кирилова, един от организаторите му е наш пръв гост:
"Eдното от двете най-големи имена тази година е Таламаска, от световно значение за електронната сцена в стил мелодичен транс. Аудиторията ни е свита и искаме да я разширим. Най-впечатляващо е нощем, тогава потенциалът на декорите е използван до край. Тук е един малък град, сплотяваме се, мястото е пълно с живот.
Успоредно с него фестивалът дава поле за изява на всякакви жанрове. Не съм спала достатъчно, за да може фестивалът да се развива добре. Електронната музика у нас претърпява застой. Тя може да е много лежерна, но и по-интензивна и танцувална.
Най-трудно е достигането до хората, ако не си достатъчно интересен, може и да не те забележат. Публиката ни са широкоскроени и позитивни хора. За клубните евенти трябва да имаш концепция и смисъл. Провокира ме самата музика - в началото бе хоби, в един момент прерастна в нещо по-голямо и така се завъртя бизнеса.
С малко упоритост нещата могат да тръгнат по-добре. Понякога нощният живот е по-интензивен от дневния - от АйТи и лекари до току-що навършили пълнолетие."
Михаил Сладкаров също е част от организаторите ("едно мащабно събитие е доста сложно за правене"):
"Хубавото е, че в електронната музика непрекъснато се създават подстилове. Всеки е специфичен за себе си. Феновете на транса харесват пъстрите цветове, които могат да се видят на декорите на главната сцена. Има други, по-тъмни стилове, както в рока, в метъла. Имаме хардкор и там е по-специфично, преживяването е по-различно, там е активното спортуване, час танци се равняват на два часа други.
Основен проблем е разбирането на обществото спрямо по-различните, това е проблем. Хората не са по-различни, само имат желание да изразяват себе си - по-светло или по-тъмно облечени, с татуировки, не се притесняват да го покажат. Повечето от другите хора са несигурни към новото, различното, като дойде някой с по-широки панталони - какъв е този човек, защо не е като другите.
Работя това, което обичам, работата ми е начин на живот, моето развлечение. Хората не могат да си представят един фестивал колко много работа е. Занимавам се с всякакви събития, от сватби до първа копка и всякакви фестивали. Като седна с някой винаги може да му разкажа за събития, спрямо интересите му."
Александра Александрова е един от участниците:
"Тук презареждам батериите си, с вирната глава, знаеща, че мога да постигна всичко, за което мечтая. В 2008 попаднах в компания на диджеи и виждайки от другата страна на нещата, те станаха част от мен. Музиката ни прави едно. Срещам се с много различни умни, начетени, образовани хора, които се занимават с изкуство и са заинтересувани от природата. Има идея зад всичко.
Тук усещам свобода, намирам себе си. Хубаво е човек да знае къде може да намери вдъхновението си. Много вярвам в хората, да си помагаме, колко много да печелим и ние, и другите."
Ваня Митева е гост на фестивала:
"Вече няколко дни доста емоции ни вълнуват от сутринта до вечерта, тук сме от четвъртък, Ирида фестивал е едно от местата. Говорим си за музика, за фестивалите. През седмицата работим нормална работа, но страстта към музиката ни обединява. Аз съм учител, всички сме с различни професии. Най-новото поколение е по-различно в музикално отношение, но ако дойдат веднъж, остават тук."
Последният ни гост е Младен Атанасов, организатор на фестивали и събития в клубове:
Тази седмица в студиото на "Форум" водещият Лъчезар Христов разговаря с икономиста Георги Вулджев и журналиста Едуард Папазян. Темите в предаването днес са: Провал на шестия опит за избор на председател на Народното събрание - Усещам, че ДБ ще "гласува с отвращение" при следващото гласуване за председател на НС, коментира Едуард..
Трима от пет са музикантите от група Free 4 ALL , които бяха гости на екипа на предаването “Добър вечер, София“ - Тодор Бакърджиев-тромпет, Светослав Миланов – ел.пиано, Георги Попов - перкусии. В групата започнали трима, но разширяващите се музикални търсения на тримата, довели до необходимостта да търсят и нови членове. Днес са петима и не..
Чувството за принадлежност към дадена компания, новите взаимоотношения между работодател и служители, както и най-ценните фактори, с които работодателите задържат своите служители в компаниите си, са само част от темите на еднодневен форум в София. Темата за ангажираността винаги е номер едно в различни конференции. Този път решихме да се фокусираме..
За 12-а поредна година кампанията „Килограм доброта“ на Българска хранителна банка ще подкрепи хора в нужда от цялата страна. Инициативата ще се проведе тази събота и неделя в София. Събраните дълготрайни хранителни продукти ще бъдат използвани за подпомагане на над 60 000 възрастни хора и деца. “В предстоящия уикенд разчитаме на добро време навън,..
Конференция на тема "Виненият образ на България идентичност и послания" и следващо я винено изложение "DiVino" ще се проведат в един ден. Повече за тях пред БНР-Радио София разказа Емил Коралов от Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП), организатор на конференцията. "Това е форум за българското вино, в който участват..
Документалният филм "Алцек и българите в средновековна Италия" с режисьор Росица Лазарова-Сбаралия ще бъде показан в Общинския културен дом "Красно село" на 28 ноември с вход свободен. Преди това доц. д-р Тодор Чобанов ще изнесе лекция "Прабългарите в Централна и Западна Европа V-VII век по данни на археологията и палеогенетиката" ...
Диабет тип 2 е основен и независим рисков фактор за сърдечно-съдови и бъбречни заболявания. Според Международната диабетна федерация, половината от възрастните с диабет (240 млн. души в света) не знаят за заболяването си. Годишно диабетът причинява смъртта на около 6.7 млн. души, а над 537 млн. души живеят с тази диагноза. До 2045 г. се очаква 9%..