Дни на японската култура в България е поводът за разговор в предаването „Радиокафе“ с Кенто Мураки - секретар по културните въпроси в японското посолство. Той разказа пред Радио София, какво предвижда тазгодишното 34-то издание на Дните на японската култура в България.
Проявите ще са в продължение на 3 месеца в София, Варна, Бургас, Русе, Стара Загора, Велико Търново. Ще се проведат общо 19 културни мероприятия, 13 от тях – в София.
„Подготвили сме богата програма, чрез която ще представим по увлекателен начин пред българската аудитория, традиционната и съвременната Япония. Всяка година тези събития се осъществяват благодарение на съорганизаторската подкрепа - кръг от приятели на Япония в България, който обединява всички български организации, представящи японското изкуство и култура тук“, посочи Кенто Мураки.
Той уточни, че първото събитие се е провело през изминалия уикенд, но всички останали предвидени в програмата, ще се проведат от септември до ноември тази година.
В София са предвидени разнообразни изложби, демонстрации за децата и младите хора.
Сред тях изложба на икебана – японският начин за подреждане на цветя. Предстоят и изложби на японска гравюра, съвременно японско изкуство, японската чайна церемония, калиграфия и древно бойно изкуство.
Ще се проведе демонстрация на японска кухня, с която ще бъде официалното откриване на дните. За киноманите ще бъдат представени 5 филма, включително анимационни. Предвиждат се и концерти на японски пианисти, които ще имат и съвместен концерт с Детския хор на Българското национално радио.
„На 20 октомври в София ще има концерт в чест на приятелските взаимоотношения между Япония и България на Детския хор на БНР за 11-а поредна година“, съобщи Кенто Мураки.
Още интересни подробности за обратната връзка с публиката и как българите възприемат японската култура, чуйте от разговора на Божидар Янев в звуковия файл.Пълната програма може да откриете тук.
Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..
Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България": "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини? Кога и как се осмисля професионалната..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..
В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга. Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...
Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..
10 въпроса към генералния директор на БНР по повод 90 годишнината на БНР – Милен Митев и синтез на отговорите му (пълните - в звуковия файл): Винаги бъдещето – Времето се изкривява – Трябва да се опитваме да правим нещата както ще се правят утре. – Традициите са слабата и силната ни страна – Журналистите са се опитвали да бъдат близо до..