Преди дни в Американския център на Столичната библиотека се състоя премиерата на романа „Бунтът на Белгуните“ на писателя Слав Христов Караславов. Авторът на романа има богата творческа биография, той е наричан „сърцеведът“ на българската история.
Този непознат досега ръкопис беше предоставен с участието издателят Пламен Тотев и сина на писателя, Христо Караславов – член на Съюза на българските писатели и преводач от френски език.
Христо Караславов бе гост в предаването „Радиокафе“ и ето какво сподели за своя баща:
„Той всъщност се интересуваше безкрайно много от история, но гледаше на нея по-скоро като на някакъв пъзел, подсказка, чиито истински смисъл е да ни препрати към настоящето, да се опита да ни накара да мислим за бъдещето. Приемаше историята като низ от събития и случки, но и това, че историята се пише с меч, но и със сърце – две много съществени линии, които читателят може да открие в неговите исторически текстове“.
Защо този непознат ръкопис е останал в забрава, за сметка на останалите му творби на историческа тематика, сред които „Хроника за Хаджи Димитър“, „И се възвисиха Асеневци“, „Солунските братя“?
Христо Караславов разкри, че и за самия него има доста въпроси, за които няма отговор, относно този текст.
„Аз го открих във вид на нещо, което би трябвало да бъде книга, която е подготвена за издаване, де факто „Бунтът на Белгуните“ е увод към трилогията „И се възвисиха Асеневци“, той би трябвало да се приема като сигнална бройка за някакво преиздаване от края на 80-те години. Много се учудих, защото в другите преиздавания на „И се възвисиха Асеневци“, подобен текст няма“, посочи той. И допълни, че от преиздаваните издания на „Асеневци“ е открил по няколко бройки, а настоящият ръкопис е единствен.
Белгуните са абсолютно реални исторически личности, които познаваме под имената Асен и Петър. Това е легендарното име на този род, който се превръща в царската династия Асеневци, действието се развива в края 12. век и всъщност „Бунтът на Белгуните" - това е въстанието на Асен и Петър. Всъщност този малък роман никак не малък по смисъл и майсторство, разказва за момента, в който се възражда българската държава, посочи Христо Караславов.
В звуковия файл чуйте още интересни детайли по темата: Каква е връзката между действителните факти, легендите и фолклора в този роман, доколко художествената фикция е за сметка на историческата достоверност и т.н.
С Христо Караславов разговаря Гергана Пейкова.Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..