Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българката Люба Велич е по-добра певица от Мария Калас

Така се произнася съдът в Ню Йорк в средата на ХХ век

В зала „История на книгата” на Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ до края на юли можете да разгледате изложбената витрина по повод 110 години от рождението на талантливата българската оперна певица и актриса Люба Велич.

Експозицията представя книги, албуми, звукозаписи и статии от фондовете на Националната библиотека, свързани с живота и творчеството на оперната прима.

Люба Величкова - с артистичен псевдоним Велич, е родена на 10 юли 1913 година в село Борисово (днес Славяново), Поповско. От малка проявява своя музикален талант, свири на цигулка и пее в училищния хор на шуменската гимназия.

Учи пеене при Георги Златев-Черкин, по-късно продължава музикалното си образование във Виенската музикална академия.

Как Мария Калас съди българката и съдът се произнася в полза на Велич пред БНР-Радио София разказа Мария Бранкова, куратор на изложбата. Това кара сопраното с гръцки произход да дойде и да направи завидната си кариера в Европа.

След години отново я канят в „Метрополитън“ за постановка, в която само се появява, без да пее. Но след появата ѝ на сцената постановката е прекъсната, защото публиката я аплодира 15 минути. Павароти и Джоан Съдърланд ѝ целуват ръка.

Велич е най-известна с изпълнението на главната роля в операта „Саломе” на Рихард Щраус.
На репетициите на премиерата присъства самият Щраус, а след представлението той се обръща към българката с думите, които са цитирани в цялата австрийска преса: „Не знаех, че моята музика е толкова хубава! Вие ми открихте това чрез Вашия глас. Ако Орфей е бил гениален певец магьосник, вие сте наистина неговата дъщеря“.

Запис от тогава (1944 г.) няма, но „Саломе“ с Велич е издавана на плочи в Австрия и Германия.

Въпреки, че тръгва от Софийската опера, дълго време Люба Велич работи в Австрия и в „Метрополитън” в Ню Йорк и може би затова не е толкова известна у нас, предполага Бранкова.

Приключва с пеенето на 46-годишна възраст. След това се снима в над 70 роли в европейското кино.

От Попово е взела и засадила здравец във Виенския парк.

Когато примата си отива от този свят на 2 септември 1996 г., „Щатсопера” за първи път в историята си спуска черни знамена на фасадата. Погребението ѝ се превръща в масова проява на любов и почит към голямата оперна певица, създала най-добрата „Саломе“ на XX век.

Освен витрините в сградата, виртуална изложба може да се разгледа и в сайта и Ютюб канала на Националната библиотека.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Захариев

Съветите на един "CEO на годината"

Съоснователят на Finance Academy Георги Захариев за пореден път получи признание и потвърждение за лидерските си качества и умения. В десетото издание на годишните награди на b2b Media той бе отличен като "CEO на годината". (CEO (от англ.: chief executive officer - главен изпълнителен директор) Признанието е резултат от..

публикувано на 22.07.24 в 19:11
Олимпийските кръгова са на Парижкия символ - Айфеловата кула

Грандиозно откриване на Олимпийските игри в Париж и поредица от събития в 3 български града

Няколко дни преди началото на Олимпийските игри в Париж с удоволствие разговаряме с Матиас Фавро – Аташе по сътрудничеството в областта на френския език, референт за спорта и със Здрава Стоева – отговарящ за публичните връзки във Френския културен институт. В София, Бургас и Варна Френския културен институт организира специални..

публикувано на 22.07.24 в 17:55
Доц. Стоян Везенков

Доц. Стоян Везенков: Екранът приспива и състарява мозъка

Дори и да е под голям стрес, човек няма да се разболее сериозно, ако има здрав сън. Сънят е ключов за благосъстоянието на човека и има съществена роля за ученето на способности, на знания. За мозъка сънят е по-важната част от денонощието , коментира пред БНР-Радио София доц. д-р Стоян Везенков . Той е доктор по невробиология, магистър по..

публикувано на 22.07.24 в 17:19
Жителите на общината разпространяват в социалните мрежи карта с местата на евентуалните сондажи

Ще има ли сондажи за добив в Община Своге?

По казуса в отговор до БНР-Радио София от МОСВ разясняват : "Съгласно Закона за подземните богатства (ЗПБ), министърът на енергетиката е компетентен орган за процедурите по предоставяне на разрешения за търсене и/или проучване на подземни богатства, за сключване на договори за търсене и/или проучване, за одобряване на цялостните и..

публикувано на 22.07.24 в 15:13
Предвижда се да има повече

В СОС решават за по-стриктно разделно изхвърляне и събиране на отпадъците

Повече контейнери за разделно събиране на боклуци в Столичната община и засилен контрол върху сметоизвозващите фирми, предлагат общински съветници от ПП-ДБ-Спаси София. Докладът с промените ще бъдат разгледан в Комисия по екология утре, 23 юли, както и на заседанието на Столичния общински съвет на 25-и, четвъртък. Контейнерите за разделно..

публикувано на 22.07.24 в 14:25

Районът на Терминал 1 на летище София е блокиран заради забравен сак

Блокиран е районът на Терминал 1 на летище София заради забравен сак. Екипи на полицията правят оглед. Не се допускат автомобили пред сградата на терминала, а хората, които са били вътре, са изведени. След като проверката приключи, полицията ще съобщи подробности. От летище София уточниха, че полетите не са засегнати.

публикувано на 22.07.24 в 13:46
Фрагмент от корицата

Нова книга за знатни копривщенски фамилии, допринесли за подема на града

Възрожденският град Копривщица отбеляза своя празник на духа, един празник на историята и на фамилиите в града.  Многоуважаваната Райна Тотева е познат деятел, дългогодишен учител по литература и български език, автор на исторически изследвания за поета Димчо Дебелянов и за копривщенските кенета (тънки дантели, шити върху конски косъм, техника..

публикувано на 22.07.24 в 13:07