Въпреки че в България липсват преки финансови стимули за закупуване на електромобили, от началото на 2023 г. са регистрирани над 4500.
МОСВ поиска такива съфинансиращи суми да се дават от европейска програма, но това никъде не е допуснато.
Това заяви пред БНР-Радио София Илия Левков от Индустриален клъстер „Електромобили“ (▼).
„У нас пушещите автомобили трябва да бъдат конфискувани. Държавата трябва да реши развитие на транспорта в тази посока. Все още цените са високи за нашите стандарти. Има финансови стимули за общински институции, например, но след обществена поръчка трябва да се плати цялата стойност на колата и чак тогава може да се кандидатства за субсидия пред Националния екодоверителен фонд. Много по-добре е този стимул да е първата вноска за лизинг“, отбеляза Левков.
По отношение на електромобилите в Европа безапелационно на първо място е Норвегия, категоричен е експертът. Той посочи, че първоначално в северната страна е имало стимули – общо около 17 500 евро финансова инжекция, включително и неплащане на данъци. Там обаче пазарът е толкова наситен, че вече втора година няма такива стимули за покупка на електромобили.
По думите на специалиста, софиянци вече спокойно могат да отидат на море с електромобил - с 1-2 почивки, които са нужни и за друго.
На територията на страната има достатъчно бързи зарядни станции, съществува и възможност да запазиш час за зареждане онлайн.
„Зарядната инфраструктура не трябва да е безплатна, но не и спекулативна – допълни Левков. И подчерта - Електромобилът трябва да е услуга, а не собственост.
Той каза още, че стандартната гаранция на повечето батерии е 8 години. След първите 10 години капацитетът спада с 20%, но батерията може да се използва за складиране на фотоволтаична енергия.
Следващият лидер в света ще бъде Китай. Там продадените електрически автомобила за година са 1,4 млн.
Чуйте разговора на Антония Каменичка.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..