Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Организират 5-тото юбилейно издание на Националния фолклорен събор, посветен на Родопската теснолинейка

Родопската теснолинейка
Снимка: Божидар Чолаков БНР Кърджали

Кристиан Ваклинов - председател на сдружението "За Родопската теснолинейка", бе специален гост в предаването "Добър вечер, София" с разговор за ежедневните предизвикателства и добрите новини покрай Родопската теснолинейка.

Родопската теснолинейка е единствената функционираща жп линия в България с междурелсие 760 мм, а това е именно линията Септември - Добринище!

Преди седмица, на 2-ри август 2023 г. се навършиха 97 години от тръгването от гара Саранбей, днес Септември, на първата Теснолинейка.

Накратко нейната история:

На 2-ри август 1926 година, точно в 11 часа, потегля първият влак в историята на теснолинейката. След гара Саранбей влакчето спира на гара Варвара, спирка Баните, гара Дорково, спирка Бакърджийски хан, гара Долене, спирка Дренов дол, гара Чуката и слиза в последната гара Лъджене-Каменица. Пътуването трае 3 часа и 22 минути.

Линията е с обща дължина 124,7 км. Тя свързва Горнотракийската низина, Родопите, Рила и Пирин. Редом с това отбелязваме името на инж.Стоян Митов – родственик на каблешковия род, човекът проектирал жп линията.

Тя тръгва от гара Септември. По пътя си минава през живописното дефиле на Чепинска река, пресича Чепинското корито и се устремява към Аврамовата седловина, която разделя Рила и Родопите. Именно тук се намира и най-високата гара на Балканския полуостров - гара Аврамово, на 1267 м. над морското равнище. От там по поречието на река Места теснолинейката достига до полите на Пирин, където е и крайната ѝ гара Добринище.

"Картината днес не е много радостна и го казвам с голямо съжаление. Интересът, чисто туристически към линията е все по-голям по целия свят и от нашите сънародници. Това беше една от моите "теснолинейни" мечти - българите да възприемем линията като забележителен маршрут, като атракция, като национално богатство", сподели Кристиан Ваклинов.

Но въпреки, че туристите са много и интересът е огромен, в противовес на това реалността ни сблъсква с невъзможността на всеки един да пътува. Несигурността да се предприеме едно пътуване по линията, по причина, че държавата в лицето на държавния железопътен преводач не успява да подсигури и гарантира обслужването на влаковете по разписанието на теснолинейката, посочи още той

"В трасето от Септември до Добринище в денонощието пътуват 14 влака, на които за да се обслужват са нужни няколко локомотива, няколко вагона и доста персонал“, каза още Ваклинов.

В последните години ситуацията с вагоните е все по-тъжна, случват се доста аварии, което довежда до отлив на туристи и несигурност, хората остават разочаровани, илюстрира той и допълни, че по маршрута на теснолинейката хората не идват заради самия превоз, а заради влакчето. Още уточнения по казуса с локомотивите, ще чуете в разговора.


Добра новина е, закупуването на два допълнителни вагона. Те са стари, пощенски, но с ново предназначение - за превоз на ски и велосипеди и за транспорт на хора със затруднено движение. 

Друго позитивно събитие е провеждащият се вече 5 години, на поляната до най-високата гара Аврамово Националният фолклорен събор. Тази година той ще се състои на 12 август 2023 г. (събота) под надслов "С хорá и песни край релсите тесни".

В този аспект Ваклинов уместно отбеляза, че освен трите красиви планини – Родопа, Рила и Пирин, теснолинейката свързва 3 етно-културни области – Тракия, Родопският фолклорен район – Западни Родопи, българите мюсюлмани - така наречените съвсем не обидно помаци, Пиринска Македония, Разложкия край, долината на Места и Струма.

Ваклинов разкри, че фолклорният събор е една негова сбъдната "луда" мечта, чието създаване преди 6 години е било с цел да се популяризира теснолинейката.

Тази година в 5-тото юбилейно издание, ще участват 20 състави и солови изпълнители от различни краища на България. Към събитието има интерес хор към Националната музикална консерватория на Израел.

От сдружение "За Родопската теснолинейка" изразяват благодарност към Община "Велинград", които поемат разходите по озвучаването на събора. Няма такса за участие, нито за присъствие.

Чуйте още подробности от разговора на Боян Бочев в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
пианистката Росица Банова

Изживяването на сцена не се повтаря

Гостува пианистката Росица Банова, която живее и работи в Китай - дъщеря на писателя, драматург и преводач Банчо Банов и на балерината Росица Банова: "Колкото повече остарявам толкова по ми е приятно да се връщам. Учих 2 години в НМА и спечелих стипендия за Америка. Александър Йосифов каза на баща ми, че трябва да се насоча към музиката. От баща си..

публикувано на 14.07.24 в 12:03
Вяра Мацева в Бергамо - Порта Нуова

Тук сме за малко и трябва да дадем най-доброто от себе си

Пътешествие от Милано до Палермо с Вяра Мацева – юрист, поет, треньор по аеробика. Представяме и нейната нова стихосбирка „Размисли на сърцето“: "Днес е празникът на Палермо. Италия е за всякакви случаи - море, планина, хубава храна, хората са добронамерени, забележителности от различни епохи. Чувствам се като у дома си. Темпераментът се движи от..

публикувано на 14.07.24 в 10:55
д-р Йорданка Господинова

Не да добавяме години към живота си, а живот към годините си

С д-р Йорданка Господинова – треньор по здравословно хранене, един от първите хранителни коучове в България, говорим за здравословното хранене през летния сезон и какъв хранителен режим е добре да спазваме: "Денят трябва да статира с вода. Имаме циклично, сезонно хранене. Да се научим да слушаме и разбираме тялото си. Първо трябва да мислим за..

публикувано на 14.07.24 в 10:11

Историята оживява - Учителят Петър Дънов - слово първо

Срещаме ви с личност, даваща смисъл и надежда на духовното начало у човека.  Той вярва, че любовта, истината, правдата, мъдростта и добродетели са качествата, които човек трябва да изработи в себе си, за да бъде най-добрата си същност.  Този човек наричат Учителя!  Да представиш Петър Дънов - Учителя, създателя на Обществото на Всемирното бяло..

публикувано на 13.07.24 в 16:00
Ючбунар

Софийски разкази - квартал Ючбунар

В  Софийски разкази днес говорим за квартал Ючбунар: "Ючбунар-Три кладенци е по "Пиротска", до "Димитър Петков". Един от важните му символи е църквата "Св.Николай Софийски". На мястото, където е убит, бликат три извора. Легендите водят до 16 в., когато идва да рабти в София. Отказва да приеме исляма, бил е бит до смърт в "Търницата", част от..

публикувано на 13.07.24 в 15:00
Змей Горянин

Адресите на любовта - писателят Змей Горянин и Соня Змеицата

Съпругата му, Соня Змеицата, го вкарва в любовен триъгълник с Елин Пелин и Васил Стоилов Светлозар Димитров, с псевдоним Змей Горянин, днес е известен на малцина, изкушени от литературата, но през 20-те, 30-те и 40-те години на ХХ век е един от най-популярните писатели. Съпругата му Соня, от знатния род Мушанови, е една от всепризнатите..

публикувано на 13.07.24 в 14:00

Елате да научите делфински

Подводна експедиция "потегля" тази събота от Музейко точно в 12 часа.  Емблематичният формат "Професия под лупа" е посветен на делфините и Черно море. Модератор на събитието е доц. д-р Владимир Божилов, астрофизик и научен експерт в Музейко, който ни гостува в студиото заедно с Мария Лазарова (Green Advertising): "Музейко" е най-големият научен..

публикувано на 13.07.24 в 11:57