Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Къщата с черешите - една не просто семейна история

Снимка: личен архив

Една истинска и много вълнуваща история разказа журналистът Валентина Петкова в предаването "Ритъмът на столицата" – историята на Къщата с черешите, която е разположена в кв."Манастирски ливади", някогашният "Боянски възход". Как се поддържа днес този дом и какво крие вкусът на черешите в него, сподели с нас авторката  и на едноименната книга, която е много тясно свързана с този дом.

Къщата с черешите е построена в началото на 30-те години на миналия век в малкото кварталче "Боянски възход" изпъстрено с китни къщички, някои от тях запазени и до днес, други вече разрушени поради застрояването в днешния квартал "Манастирски ливади". Валентина Петкова поясни, че е посветила книгата си в памет на своя съпруг, спортния журналист Владимир Петков, от чието семейство води началото си историята.


Неговият баща, финансист, образован богат човек, наследява около 10 декара земя в Боянски ливади и решава да си построи вила, защото тогавашното местонахождение на имота се е намирало на 30 минути път с трамвай от центъра на София. Любовта му към земята го е подтикнала преди да построи вилата да направи огромна овощна градина с над 50 вида черешови дървета, както и други плодни дръвчета и зеленчукови насаждения. Къщата е строена със замах, завършена в рамките на 3 години, построена е с дълбоко мазе, дебели стени, мансардна половина с кокетни триъгълни прозорчета и полукръгла тераса с изглед към Витоша и "Копитото". Обзаведена е с мебели от дърворезба и с много вкус.


"Въпреки премеждията на фамилията, къщата оцелява и сме успели да я съхраним и до днес", уверява Петкова. Дошло време собственикът на имота да потърси човек, който да му помага в градината. Свързват го работлив човек от шопските села, ватман от красноселското депо, който по-късно под претекст, че няма къде да живее се настанява със семейството си на мансардния етаж. След време освен, че краде от имуществото на собственика, ватманът пише донос срещу него към ОФ организацията, обвинявайки своя хазяин за враг на народа, буржоа и много вреден човек. В един октомврийски ден, собственикът Константин Петков получава заповед за изселване.

Той трябвало да напусне къщата и София в рамките на 24 часа, заедно с жена си и шестгодишния им син – Владимир Петков.

"Свекърът ми никога не се завърна в къщата, но след 18 години съпругът ми и майка му се завръщат 18 години по-късно. Оказва се, че завърнали се, те няма къде да живеят, защото в къщата с черешите са настанени наематели верни на новата власт", споделя Петкова.


Какво се случва с персонажите в историята – с неблагодарния ватман, който служейки си с лъжи преобръща съдбата и почти унищожава живота на едно семейство, с Къщата с черешите, как тя и до днес пази зад стените си този дух на нейните собственици, интелигентни хора на духа? В нея има огромна библиотека с книги в кожени подвързии и златни буквички. 

"За нас най-ценното е, че този дух и тази атмосфера успяхме да я съхраним", категорична е журналистката Валентина Петкова. Чуйте още от нейния разказ в разговора на Катя Василева.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Музей на българския спорт

Разговорът е с Катя Иванова - уредник на Музея на спорта в София. Дама, която заедно с нейния екип, носи вдъхновение и увереност в бъдните спортни успехи на нашата страна! Снимки от Музея на спорта може да откриете в описанието на епизода. С уговорката, че най-добре да го посетите лично. Припомням - намира се в сградата на Сектор А на..

публикувано на 27.04.24 в 16:00
Никола Фурнаджиев

Адресите на любовта - Никола Фурнаджиев

Поетът Никола Фурнаджиев и съпругата му са бохеми цял живот За поета Никола Фурнаджиев, Христо Радевски казва: “С него можеш да вървиш през цветя и тръни, да си сигурен и спокоен, да ловиш риба, да пиеш вино и да разделиш последната цигара. От близостта с такъв човек ти винаги се чувстваш виновен за това, че вземаш, а не можеш да дадеш“. Със..

публикувано на 27.04.24 в 14:00
Надя Розева

Как изкуството може да гради мостове

Надя Розева – за медалната скулптура и голямата си експозиция в Скопие: Надя Розева е художник, но твори основно в една много специфична ниша – медалната скулптура. В момента в 4 от залите на Националната художествена галерия в Скопие е подредена нейна изложба, която се радва на голяма посещаемост, медийно внимание и сериозен интерес в..

публикувано на 27.04.24 в 13:00
Божана Славкова

Поезията е откровение

Стереотипи и очаквания към жените в литературата – продължаваме дискусията, която започна Литературна агенция София на срещата им на 25.04 с дами от българската литературна сцена. С нас е  Божана Славкова – първият български автор спечелил най-големия международен конкурс за поезия Mili Dueli със стихотворението „Дървото с некролозите“: Ето и..

публикувано на 27.04.24 в 11:56

Изчезват ли врабците

Броим врабчетата на 27.04  – интервю с Димитър Градинаров , експерт природозащита към „Българско дружество за защита на птиците“: "Идеята на кампанията е да привлечем вниманието към изчезването на врабчетата. Освен домашните са испанските, които гнездят в гнезда на щъркели и евентуално полските. Навремето имаше струпвания в крайните квартали,..

публикувано на 27.04.24 в 10:30
Андрей Илиев

Какво търси поколение зет

Конференцията Gen Z rEvolution e мястото, на което се срещат бизнсът и Gen Z – интервю с организатора, Андрей Илиев: "Mного е удовлетворяващо. Резултатите и разчупиха стигмата, и потвърдиха някои очаквания. Ако преди години младите не са имали толкова възможности, сега те са много. По-важното е работодателите да дадат възможност да бъдат..

публикувано на 27.04.24 в 09:48

Младите и ЕС

Трябва ли ЕС да включи младите хора при вземане на решения – интервюта с  Никол Делчева – председател на студентски Клуб „Европеистика“ към СУ ; ·   Виктор Михайлов и Искра Лазарова – членове на студентския Клуб „Европеистика“ към СУ : "В училище тези теми не се повдигаха. Влизането ми в специалност "Европеистика" ми помогна..

публикувано на 27.04.24 в 11:00