Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Къщата с черешите - една не просто семейна история

Снимка: личен архив

Една истинска и много вълнуваща история разказа журналистът Валентина Петкова в предаването "Ритъмът на столицата" – историята на Къщата с черешите, която е разположена в кв."Манастирски ливади", някогашният "Боянски възход". Как се поддържа днес този дом и какво крие вкусът на черешите в него, сподели с нас авторката  и на едноименната книга, която е много тясно свързана с този дом.

Къщата с черешите е построена в началото на 30-те години на миналия век в малкото кварталче "Боянски възход" изпъстрено с китни къщички, някои от тях запазени и до днес, други вече разрушени поради застрояването в днешния квартал "Манастирски ливади". Валентина Петкова поясни, че е посветила книгата си в памет на своя съпруг, спортния журналист Владимир Петков, от чието семейство води началото си историята.


Неговият баща, финансист, образован богат човек, наследява около 10 декара земя в Боянски ливади и решава да си построи вила, защото тогавашното местонахождение на имота се е намирало на 30 минути път с трамвай от центъра на София. Любовта му към земята го е подтикнала преди да построи вилата да направи огромна овощна градина с над 50 вида черешови дървета, както и други плодни дръвчета и зеленчукови насаждения. Къщата е строена със замах, завършена в рамките на 3 години, построена е с дълбоко мазе, дебели стени, мансардна половина с кокетни триъгълни прозорчета и полукръгла тераса с изглед към Витоша и "Копитото". Обзаведена е с мебели от дърворезба и с много вкус.


"Въпреки премеждията на фамилията, къщата оцелява и сме успели да я съхраним и до днес", уверява Петкова. Дошло време собственикът на имота да потърси човек, който да му помага в градината. Свързват го работлив човек от шопските села, ватман от красноселското депо, който по-късно под претекст, че няма къде да живее се настанява със семейството си на мансардния етаж. След време освен, че краде от имуществото на собственика, ватманът пише донос срещу него към ОФ организацията, обвинявайки своя хазяин за враг на народа, буржоа и много вреден човек. В един октомврийски ден, собственикът Константин Петков получава заповед за изселване.

Той трябвало да напусне къщата и София в рамките на 24 часа, заедно с жена си и шестгодишния им син – Владимир Петков.

"Свекърът ми никога не се завърна в къщата, но след 18 години съпругът ми и майка му се завръщат 18 години по-късно. Оказва се, че завърнали се, те няма къде да живеят, защото в къщата с черешите са настанени наематели верни на новата власт", споделя Петкова.


Какво се случва с персонажите в историята – с неблагодарния ватман, който служейки си с лъжи преобръща съдбата и почти унищожава живота на едно семейство, с Къщата с черешите, как тя и до днес пази зад стените си този дух на нейните собственици, интелигентни хора на духа? В нея има огромна библиотека с книги в кожени подвързии и златни буквички. 

"За нас най-ценното е, че този дух и тази атмосфера успяхме да я съхраним", категорична е журналистката Валентина Петкова. Чуйте още от нейния разказ в разговора на Катя Василева.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Коледното село Чавдар

Коледното село Чавдар - всичко опира до човека

Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...

публикувано на 22.12.24 в 10:54

Софийски разкази - Бохемски куиз - История на София

Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата?  Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември. 

публикувано на 21.12.24 в 15:00

Адресите на любовта - княз Батенберг

Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...

публикувано на 21.12.24 в 14:00
доктор Стамен Григоров

Историята оживява - доктор Стамен Григоров, част втора - лек срещу туберкулоза

В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:

обновено на 21.12.24 в 11:32
Поетите

В изкуството няма формула: всичко става с четене

Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит?  Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите?  Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция.  Събеседник по темата ни е Диана..

публикувано на 21.12.24 в 11:30

Коледните дни са по-хубави с музика

Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..

публикувано на 21.12.24 в 10:32
Десислава Иванова с кенийски деца

Инфлуенсър не е, който пише за нещо, а когато може да обедини хора, за да направи добро

С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..

публикувано на 21.12.24 в 10:30