Една истинска и много вълнуваща история разказа журналистът Валентина Петкова в предаването "Ритъмът на столицата" – историята на Къщата с черешите, която е разположена в кв."Манастирски ливади", някогашният "Боянски възход". Как се поддържа днес този дом и какво крие вкусът на черешите в него, сподели с нас авторката и на едноименната книга, която е много тясно свързана с този дом.
Къщата с черешите е построена в началото на 30-те години на миналия век в малкото кварталче "Боянски възход" изпъстрено с китни къщички, някои от тях запазени и до днес, други вече разрушени поради застрояването в днешния квартал "Манастирски ливади". Валентина Петкова поясни, че е посветила книгата си в памет на своя съпруг, спортния журналист Владимир Петков, от чието семейство води началото си историята.
Неговият баща, финансист, образован богат човек, наследява около 10 декара земя в Боянски ливади и решава да си построи вила, защото тогавашното местонахождение на имота се е намирало на 30 минути път с трамвай от центъра на София. Любовта му към земята го е подтикнала преди да построи вилата да направи огромна овощна градина с над 50 вида черешови дървета, както и други плодни дръвчета и зеленчукови насаждения. Къщата е строена със замах, завършена в рамките на 3 години, построена е с дълбоко мазе, дебели стени, мансардна половина с кокетни триъгълни прозорчета и полукръгла тераса с изглед към Витоша и "Копитото". Обзаведена е с мебели от дърворезба и с много вкус.
"Въпреки премеждията на фамилията, къщата оцелява и сме успели да я съхраним и до днес", уверява Петкова. Дошло време собственикът на имота да потърси човек, който да му помага в градината. Свързват го работлив човек от шопските села, ватман от красноселското депо, който по-късно под претекст, че няма къде да живее се настанява със семейството си на мансардния етаж. След време освен, че краде от имуществото на собственика, ватманът пише донос срещу него към ОФ организацията, обвинявайки своя хазяин за враг на народа, буржоа и много вреден човек. В един октомврийски ден, собственикът Константин Петков получава заповед за изселване.
Той трябвало да напусне къщата и София в рамките на 24 часа, заедно с жена си и шестгодишния им син – Владимир Петков.
"Свекърът ми никога не се завърна в къщата, но след 18 години съпругът ми и майка му се завръщат 18 години по-късно. Оказва се, че завърнали се, те няма къде да живеят, защото в къщата с черешите са настанени наематели верни на новата власт", споделя Петкова.
Какво се случва с персонажите в историята – с неблагодарния ватман, който служейки си с лъжи преобръща съдбата и почти унищожава живота на едно семейство, с Къщата с черешите, как тя и до днес пази зад стените си този дух на нейните собственици, интелигентни хора на духа? В нея има огромна библиотека с книги в кожени подвързии и златни буквички.
"За нас най-ценното е, че този дух и тази атмосфера успяхме да я съхраним", категорична е журналистката Валентина Петкова. Чуйте още от нейния разказ в разговора на Катя Василева.
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...
"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..
Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..